Tulge Kolgaküla rahvamaja juubeliüritustele

1488

Novembris tähistame Kolgakülas rahvamaja 80. juubelit.

Kolgaküla rahvamaja ehituse algatas Kolgaküla haridusselts 1929. aastal. Maja valmis kohalike elanike eestvedamisel 1931. aastal. 18. oktoobril toimunud avaaktusel, näitemüügil ja peol esinesid Kolgaküla haridusseltsi segakoor ja näitering ning Vihasoo puhkpillide orkester.

Kolgaküla kultuurielu on olnud järjepidev. Siit on pärit palju  tublisid inimesi. Neist mitu tulevad ka juubelile esinema.

Ajalookonverentsil näitab oma suurt uurimistööd genealoogiahuviline Inga Ligi, kelle vanaisa Gustav Luks oli üks vana rahvamaja ehituse eestvedajaid.
Rahvamajast räägib Anu Adamson, kelle ema oli rahvamaja juhataja ja kes ise on olnud selle maja perenaine.

Perepäeval vaatame uut Lotte filmi, mille üks produtsent on Kalev Tamm, kelle juured on Kolgakülas.

Juubelipeol esineva puhkpilliorkestrit dirigeerib Kolgaküla mees Andres Avarand. Õhtujuht on Kolgaküla elanik näitleja Paul Laasik. Tantsuansambli kitarristi Madis Arvisto vanaisa Hugo Arvisto oli eelmise sajandi keskel Kolgakülas vallaametniku ametis ja ühtlasi kohaliku seltsielu eestvedaja.

80 aasta jooksul on rahvamajas toimunud pidevalt tegevus. Eelmisel sajandil käisid koos laulukoorid, näiteringid ja rahvatantsurühmad. Nüüd on Kolgaküla „kaubamärkideks” saanud mälumäng, perepäevad ja lauatennis, mis kõik on ka mitu nädalat kestvas juubelikavas.

Sel laupäeval toimuval ajalookonverentsil räägitakse nii Kolgakülast kui rahvamajast. Ajaloolane Enn Tarvel kõneleb Kolgaküla kui ühe Lahemaa küla ajaloost, Ott Sandrak käsitleb Kolga ja Kolgaküla vahelisi seoseid. Inga Ligi kõneleb kolgakülalaste põlvnemisest. Melika Kindel toob välja Kolgaküla eripära, millega ta külast raamatut kirjutades kokku puutus. Kultuuriministeeriumi peaspetsialist Aivi Lintnermann räägib Eesti rahvamajade ajaloost. Kolgaküla rahvamaja ajalugu käsitleb Anu Adamson.

Järgmisel reedel toimub mälumäng, kus esitatakse muu hulgas viis küsimust Kolgaküla ja rahvamaja kohta. Laupäeval on Kolgaküla koguperepäev, kus näidatakse Lotte filmi ning on tavakssaanud tegevused koka­klubis ja meistritoas. Lisaks saab seekord iga soovija mööda rahvamaja ringi vaadata, proovida laval esineda ja käia isegi pööningul.

Pühapäeval toimub lauatenniseturniir, kus antakse välja Kolgaküla karikas.

Kolgaküla rahvamaja juubelisündmused kulmineeruvad 19. novembril juubelipeoga. Õnnistatakse sisse Kolgaküla lipp. Esinevad Kolgaküla lapsed ja Kolga-Kuusalu kammerkoor ning Tallinna Trammi- ja Trollibussiparkide puhkpilliorkester. Piduliku osa lõpetavad õnnitlused. Järgneb simman, kus eestikeelset tantsumuusikat mängib naturaalpillidel ansambel Jahimehed. Vaheaegadel tantsivad Kolgaküla Lainerid.

Juubelisündmustel hakatakse tegema rahvamajast DVDd, mis valmib järgmise aastaga. Sellega seoses ootame põnevusega igasugust materjali või infot, mis on rahvamajaga seotud.

Kolgaküla rahvamaja juubelisündmused (väljaarvatud võistlused) on osalejatele tasuta ning neile on oodatud nii oma küla ja valla inimesed kui ka külalised kaugemalt. Peole on vajalik eelregistreerida kuni 10. novembrini. Juubeli tähistamist toetavad Leader ja Kuusalu vallavalitsus.