REILI KULL,
Põhja päästekeskuse ennetusbüroo juhataja
Tuleõnnetustes kaotasid Tallinnas ja Harjumaal 2019. aastal elu kokku 6 ja veeõnnetustes 7 inimest, Eestis kokku vastavalt 43 ja 36. Võrreldes 2018. aastaga on Põhja regioonis olukord paranenud, siiski on seda liiga palju.
Tulekahjude puhul on märksõnad endiselt lahtise tule kasutamine ja siseruumides suitsetamine. Väga paljudes kodudes puuduvad töökorras ja õigesti paigaldatud suitsuandurid vaatamata sellele, et Eestis on suitsuandur kohustuslik üle 10 aasta.
Päästjad ja ametnikud viivad läbi kodunõustamisi, et ennetada õnnetusi ja säästa inimelusid. Sel sügisel oli Põhja regioonis esmakordselt kodunõustamise aktsioon kortermajades, kus on olnud kurbade tagajärgedega õnnetus. Tuleõnnetus võib mõjutada kogu maja elanikke, seades ohtu nende elu, vara ja tervise.
Kõigil on võimalik tellida endale kodunõustamine, et kodune olukord koos päästjatega üle vaadata ja vajadusel muudatusi teha. Alates möödunud aasta novembrist saavad ka korteriühistud tellida endale tuleohutusalase nõustamise, et teaksid tuleohutusnõudeid ja oskaksid neile ka ise tähelepanu pöörata. Nõustamise käigus vaadatakse koos ühistu liikmetega üle kortermaja ühiskasutatavad pinnad ehk trepikojad, koridorid ja keldrid ning ka maja ümbrus. Päästeameti varasemad kontrollid näitavad, et kortermajades on üldkasutatavatel pindadel tuleohutusnõuete täitmisega probleeme. Enda soovist kodunõustamist saada tuleb teada anda helistades Päästeala infotelefonile 1524. Nõustamised on tasuta.
Korteris peab olema töökorras suitsuandur. Tahke- või gaasiküttega eluruumi paigalda lisaks ka vingugaasiandur. Hooldada tuleb küttesüsteeme, siis on ohutu ja kestab kauem. Korteri uks võiks olla seestpoolt ilma võtmeta avatav, et tulekahju korral sinna lõksu ei jääks. Kortermaja ühiskasutatavad väljumisteed tuleb hoida puhtana. Trepikoda on ehitatud nii laiaks just seepärast, et kui ohuolukorras kõik majaelanikud korraga väljuda soovivad, siis on see võimalik. Väljumisteele jäävad uksed peavad olema võtmeta avatavad juhuks, kui olete tulekahju või muu õnnetuse korral võtmed tuppa või jope taskusse unustanud. Selliselt ei jää te lõksu ning saate ohutult hoonest väljuda. Kui keldri uks avaneb trepikotta, peab see olema tuletõkkeuks, et keldritulekahju korral ei leviks suits trepikotta. Vastasel juhul jääb kogu maja rahvas lõksu ega pääse välja.
Teine suur murekoht on uppunud. Jätkuvalt on paljudel uppumistel põhjus alkoholi tarvitamises. Veekogude juures on oluline järgida paari lihtsat reeglit: ei tohi alkoholi tarvitanuna ujuma minna, lapsi järelevalveta jätta ning oma võimeid üle hinnata. Kahjuks on üks neist kolmest alati uppunutega seotud. Kui veel mõni aasta tagasi oli noorte meeste seas suur probleem purjus peaga ujuma minek ja oma võimete ülehindamine, siis nüüd seisame silmitsi uue probleemiga – aina rohkem inimesi kukub või komistab veekogude ääres ning uputakse. Isegi kui eesmärk ei olnud vette sattuda, siis alkoholi tarvitades võib juhtuda kõige hullem.
Sellega seoses oli meie 2019. aasta veeohutussõnum suunatud ka eakatele. Vanusega kaasnevad terviseriskid. Rääkige eaka lähedasega ja tuletage meelde, et ta arvestaks oma võimete, krooniliste haiguste ja muude terviseriskidega, võtaks arvesse ravimite kõrvalmõjusid.