FARISTAMO ELLER,
KAITI KARTUSOV
MTÜst Puhas Ring
Perioodil 26. veebruarist 12. märtsini küsitlesime inimesi Anija valla jäätmemajanduse teemal. Oleme tohutult tänulikud kõigile, kes võtsid aega ja vastasid. Vastata sai nii eesti- kui ka vene keeles, nii veebi- kui ka paberankeedil. Eestikeelsele ankeedile vastas 144 inimest, neist 25 meest ja 121 naist, ning venekeelsele 16 inimest, neist 11 naist ja 5 meest.
Kõige põnevam ja kasulikum oli lugeda tehtud ettepanekuid. Vastajad annavad lootust, et meie inimesed tahavad jäätmeid sorteerida ja keskkonda hoida, kuid on vaja süsteemi parandada ja muuta mugavamaks. Samuti on suur rõõm selle üle, et soovitakse edu ja ollakse mõttes kaasas. Küsitluse täismahus tulemustega saab tutvuda valla kodulehel.
Jäätmete äraandmise süsteem peab olema inimesele arusaadav ja mugav kasutada ning andma tulemuseks kvaliteetsed, see tähendab korrektselt sorteeritud jäätmed. Praegu on hea aeg teemaga tegelemiseks, sest ehitamisel on jäätmejaam ja koostamisel uus Anija valla jäätmehoolduseeskiri ning riik on vastu võtmas uut jäätmeseadust. Euroopa Liidu direktiivid on olemas, tulevikusuunad teada ning see kõik loob hea võimaluse Anija valda suurepärase jäätmete äraandmise süsteemi loomiseks ja meie kõigi harimiseks. Sest praegune tõde on, et süsteem on segane ja informatsioon laiali ning segadust palju.
Küsitluse tulemustest
160st vastanust 77 olid Anija valla jäätmekäitlusega rahul, 83 ei olnud. Osa neist, kes on valla jäätmekäitlusega rahul, kas ei sorteeri enda tekitatuid jäätmeid üldse või sorteerivad vaid osaliselt. Vene ja eesti inimeste vastuste vahel väga suurt erinevust polnud, vene keeles vastas rohkem mehi, eesti keeles naisi, samuti olid vene keeles vastanud vähem informeeritud pakendite tasuta äraandmise võimalusest ja jäätmete sorteerimisest üleüldiselt. Arvame, et oluline info peaks olema vallas kätte saadav ka vene keeles, olgu selleks siis valla koduleht, venekeelne Sõnumitooja või mõni muu lahendus. Informatsiooni tähtsust ei saa alahinnata.
Enamik vastanuist ehk 88 elavad Kehras. Ülejõe linnaosast vastas 13 inimest, kellest 10 ei olnud rahul jäätmekorraldusega. Toodi välja, et prügiveoteenuse pakkuja ei saa oma kohustusega hakkama. Arvati, et vallavalitsus on võimetu rakendama teenusepakkujale sanktsioone. Mainiti, et jäätmevedaja dikteerib prügiveograafikut, arvestamata kliendi vajadusi. Kuigi teenus peaks ju olema inimeste jaoks, mitte vastupidi. Tarbijaile tundub, et ei ole võimalik valida alternatiivset teenusepakkujat. Ka palutakse rohkem pakendikonteinereid ning teavitust pakendite sorteerimise kohta.
Põrgupõhja linnaosast vastanutest (14) ei olnud üle poolte Anija valla jäätmekorraldusega rahul. Põrgupõhjas ei ole pakendite ja paberjäätmete konteinerit, prügifirma jätab sageli õigel päeval tulemata. Üks elanik tegi konkreetse ettepaneku paigutada konteinerid ka Põrgupõhja või siis Kehra keskusesse, raudteejaama juurde või kaugemal olevasse parklasse, kuhu on parem ligipääs, mitte kortermajade taha, kus ei tea, kas konteinerid on üldiseks kasutamiseks või kortermajade elanikele.
Lehtmetsa mitme elaniku arvamus oli, et võiks ära lõpetada ebameeldiva vaatepildi, kus kogu asula on konteinereid ja prügimajasid täis. Suured disainitud ühismahutid mitme maja peale looksid oluliselt ilusama vaatepildi.
Hajaasustusega piirkondades toodi välja, et puudub võimalus pakendeid ära anda. Vikipalu küla elanik märkis, et praegune jäätmemajandus ei soosi sorteerimist, olmeprügi äraandmine on liiga odav, samas on sorteerimine hajakülas keeruline, sest konteinerid on kaugel ja sinna sõita kaob motivatsioon, kui leiad eest olmesodi täis pakendikonteineri. Mainitakse Aegviidus juba suurepäraselt toimivat pakendikilekoti teenust ning ei mõisteta, miks seda süsteemi kogu valda ei laiendata. Tegu on ju mugava, toimiva ja lihtsa lahendusega. Kõlama jääb arvamus, et olmeprügi hind peab tõusma ning teiste jäätmeliikide – bio-, papi-paberi ja pakendijäätmete – äraandmine olema tasuta või sümboolse summa eest.
Tulevikusuund – süvamahutid
Anija valla jäätmekäitluse tulevikusuundi kujundades tuleb arvestada arusaadavust ja mugavust kasutajatele, keskkonda ning esteetilist ja loomulikult ka majanduslikku külge. Palju on olnud juttu sellest, et konteinerite paiknemine iga nurga peal on kole ja võtab palju ruumi. Sobiv suund tundub olevat jäätmete süvamahutid. Kehra elanik Katrin Roomere on teinud suure eeltöö ning kaalus koos naabermaja juhatuse liikme Peep Kasega ideed ehitada kahe maja peale ühine prügimaja. Erinevaid lahendusi uurides jäid neile silma hoopis süvamahutid ehk maa-alused prügikonteinerid.
Süvamahuteid kasutatakse aina rohkem, sest nad on ruumisäästlikud, kuna enamik kogumisvahendeist asub maa all, siis jääb rohkem ruumi autoparkla, laste mänguväljaku või haljastuse tarvis. Ühte süvamahutisse mahub kordades rohkem kui tavakonteinerisse. Suurem mahutavus tähendab ka harvemat tühjendamist ja rahasäästu. Jäätmed püsivad maa all, kus suvel on jahe ja jäätmed ei hakka lõhnama ning talvel ei külmu ära. Lisaks hoiab maa-alune konteinerlahendus jäätmetest eemal loomad. Tallinnas ja Tartus kasutatakse neid palju, peamiselt kasutavad seda võimalust uusarendused.
Kuna süvamahutid mahutavad maapealsetest rohkem, plaanisid Katrin Roomere ja Peep Kask kaasata ettevõtmisse lisaks veel üks-kaks kortermaja. Kahjuks ei ole Anija valla praegusel jäätmevedajal võimekust süvamahuteid tühjendada, seega pandi projekt ootele, kuni tuleb uus prügivedaja. Siiski võeti pakkumisi, et võrrelda süvamahutite paigaldamise hinda prügimaja ehitamisega.
Neljale majale piisava süvamahuti hind koos paigaldusega on ligikaudu 12 000 eurot. Võrdluseks – kahele kortermajale sobiliku prügimaja hind on keskmiselt 7000 eurot, lisaks tuleb teha alus, mille hind on 4000-6000 eurot. Süvamahutid ostetakse välja, seega nende eest eraldi renti enam maksma ei peaks. Maardus maksab 3kuupmeetrise süvamahuti tühjendamine 15 eurot. Anija vallas maksab kuni 2,5kuupmeetrise jäätmekonteineri tühjendamine 20,7 eurot, lisaks tuleb maksta konteineri renti.
Oleme asja arutanud uue vallavanemaga, tema arvas, et süvamahutite projekteerimiskulud võiks kanda vald. Küll aga tuleb täpselt välja selgitada, kuhu neid on võimalik paigutada, kuna Kehra linn on torusid-kaableid täis.
Valla uue jäätmehoolduseeskirja projekti on suund süvamahutite üleminekule sisse kirjutatud ning siinkohal on paslik öelda, et hakakem selles suunas liikuma.
Mida saab kohe teha?
Mida saaks aga kohe teha? Meie igaüks saame oma tekitatud jäätmetest eraldada biolaguneva, seejärel paberi-papi ja igasuguse pakendi, loomulikult taara, ohtlikud jäätmed, elektroonika. Õues saame prügi mitte maha visata ja kui prügi näeme, siis selle üles võtta ja visata jäätmeliigi järgi õigesse konteinerisse.
Anija vallas on paljud avalikud pakendikonteinerid ebaloogilistes kohtades ning oleme teinud ettepaneku tõsta osa neist ringi. Eesmärk on see, et oleks näha, kus need asuvad, et oleksid inimeste liikumisteede lähedal ega peaks neid taga otsima ega kartma, et mõni elanik kortermajast, mille juurde pakendikonteiner on pandud, tuleb teadmatusest pahandama. Konteineritele on plaanis panna suured selgitavad kleepsud, sest küsitlusest tuli välja, et praegused ei ole piisavalt informatiivsed ega selged.
Mitmed küsitlusele vastanutest ütlesid, et vaja on teha rohkem teavitust. MTÜ Puhas Ring plaanib edaspidi võimalikult paljudel avalikel üritustel käia ja pakkuda vahvaid teavitusüritusi. Sest informatsioon ei pea ju olema vaid loenguvormis, võib teha orienteerumismängu, välja kutsuda lõbusad prügipolitseid ja nii edasi.
Üks põhjus, miks osa inimesi ei ole hakanud oma jäätmeid sorteerima, on, et sel juhul peab köögis olema palju eri prügikaste. Tunnistame, see on keeruline ja head toimivat lahendust meie andmetel veel ei ole. Seetõttu valis ka Kehra lapsevanemate kool oma sel reedel, 29. märtsil sotsiaalkeskuses toimuva kohtumise teemaks just koristamise, sest koristamisega on otseselt seotud, kuhu me kõigepealt kodus tekkivad jäätmed paneme. Kui oleks üks kast, oleks lihtne. Aga praegu peab neid olema vähemalt neli. Meie arvame, et palju aitab loov lähenemine ja teadmine, miks me jäätmeid sorteerime. Sest hoolime ja tahame oma lastele jätta elamisväärse maailma. Meie teha on aga heade, toimivate ja mugavate lahenduste väljamõtlemine ning loomine. Mis saaks olla veel mõnusam, kui ise tulevikku kujundada ja luua?