Tondilossid Kehras jm

858

Kehra linnas on ASile Horizon kuuluv klubihoone, mille aknad ja uksed on laudadega kinni löödud. Vahest soovib mõni uudishimulik  ka sisse piiluda. Laud laua haaval kangutatakse lahti, kuni tekib pragu, millest annab  sisse pugeda. Nii juhtus ka augustikuu lõpus.

31. augustil  saabusid töömehed ning lõid aknaava kinni. Samal ajal  sai politsei   teate, et hoones on sees kolm last. Ustelt eemaldati kinnitused  ja politsei koos töömehega  alustas taskulampide valgel hoone läbiotsimist. Ärevust tekitas asjaolu, et hoones  oli  pime, sisemus lõhutud ning  põrandad ja vahelaed kohati mädanenud, seega igati ohtlik olukord.  Lapsi seest ei leitud, sest nad olid ikkagi enne välja jõudnud.

Majanduslikest põhjustest või bürokraatiast tingituna  laiutab peaaegus igas vallas, linnas, alevis, külas nukralt tühjana seisvaid hooneid, mis meenutavad endiste aegade tegemisi ja toimetusi. Hooned pole valla ainult tuultele, vaid igaühele, kes soovib tuule, vihma või teiste silma alt varju.

Need „kummitustelossid“ tõmbavad lapsi lausa magnetiga ligi. Kõigepealt visatakse tühjaks jäänud majadel  sisse  akna­klaasid, edasi hakatakse uurima sisemust — mida põnevat seal annaks teha. Tasapisi muutub hoone aja või tulekahju tõttu varemeks. Mõnes kohas on tunne, et eelmisel  päeval veel töötati ja hommikul enam tööle ei tuldud.

Tehase klubi Kehras, endised Kehra sovhoosi karjafarmid, Kiiu meierei, Loksa kaubamaja, Loo katlamaja jne.

Igaüks teab  neil kindlasti lisada veel kohti oma kodukohast. Kui Tallinn on hädas  kodututega, kes hõivavad tühje hooneid, siis maal otsivad privaatsust alaealised. Need hooned mitte ainult ei riiva silma, vaid on varisemis- ja tuleohtlikud. Õnneks, ei  ole toimunud lastega suuri õnnetusi, kuid kas peame ootama,  millal need juhtuvad?

Uudishimuliku rübliku vanem peab arvestama, et igal tühjal hoonel on omanik, kellel on alati õigus pöörduda abi saamiseks politseisse.

Sellest tuleks kodus rääkida ka lastele. Teatavasti lõhkumiste ja asjade rikkumiste eest näeb karistusseadustik § 218 – varavastane süütegu väheväärtusliku asja ja varalise õiguse vastu – ette rahatrahvi kuni kolmsada trahviühikut või aresti (1 trahviühik on 60 krooni).

Sisenemine hoonesse, mille uksed ja aknad on lukustatud või kinni löödud, toob kaasa kriminaalmenetluse alustamise ning   rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistuse. Karistusseadustiku § 266 kohaselt on see omavoliline sissetung võõrasse hoonesse, ruumi, sõidukisse, piirdega alale.

Olgem tähelepanelikud, arvestagem teistega ning sekkuge vajadusel. Isegi  siis, kui ei ole tegemist teie enda varaga. Ning „silm peale“ kõikidele väikestele rüblikutele.

Eelmine artikkelMurti sisse ehituskonteinerisse
Järgmine artikkelTormise-selts paneb Kõrveaiale VELJO TORMISE monumentaalportree