Tipp-discgolfar RICHARD WYSOCKI koolitas Kiius

1978
Kiiu discgolfi pargi rajaja HEINAR HURT ja tema poeg MADIS said RICHARD WYSOCKILT kingiks autogrammiga ketta.

Kiiu discgolfi ehk kettagolfi pargi rajaja HEINAR HURT: „Aastaga on mängupisiku saanud 20-30 kohalikku.”

Kui sõita Kuusalu vallas Kiiu viadukti alt paar kilomeetrit Soodla poole, paistab vasakul pool teed val­ge telk. Kuigi teeotsas on silt „Kiiu discgolf“, siis pargi rajaja, harrastaja discgolfar Heinar Hurt lausus, et paljud kohalikud veel ei tea, et seal midagi toimub.
Kiius on dicgolfi mängitud peaaegu aasta. Pargi rajas Heinar Hurt oma kodu kõrvale endisele karjamaale. Neljapäeval, 14. juulil korraldas Tallinna Chilli discgolfiklubi Kiius täienduskoolituse, kus osales professionaalne kettagolfar, maailma edetabelis 2. kohal olev ameeriklane Richard Wysocki. Koolitusel oli paarkümmend osalejat, kes tulid koguma lisanippe ning lihvima oma tehnikat. Profisportlane külastas Eestit teist korda, varem on ta käinud Kõrvemaa discgolfirajal.
Heinar Hurt rääkis, et discgolf on populaarsust koguv spordiala. Lendavat taldrikut meenutavat ketast tuleb visata erinevate vahemaade tagant kettidega korvi. Mängimas on juba käinud Kuusalu kooli algklassilapsed, noortekeskuse noored ning Kuusalu rattaklubi matkajad.”
Pargi otsustas ta rajada ligi aasta tagasi, kuna endale ning pojale mäng väga meeldis: „Huvi sai alguse juhuslikult. Lendava taldriku pähe osteti koju discgolfiketas. Kuna see oli üsna kallis ja raske, hakkasime uurima, millega tegu.”
Heinar Hurt asus seejärel otsima võimalusi, kuidas parki rajada. 6,5 hektarit oli tal endal ning hakkas otsima sponsoreid – ettevõtted aitasid transpordi, materjalide, trükistega.
Mängimise eest ta tasu ei võta, raha eest saab laenutada ketast. Raha koguneb võistlustasudest, millest pool kulub auhindadeks ning ülejäänu raha korrashoiuks: „Investeerida on tulnud palju ning osta varustust oma kõhu arvelt. Eelmisel aastal maksin pargile ise tunduvalt peale, käesoleval aastal peaks tulema ots-otsaga kokku.”
Ta lisas, et ei teinud parki raha teenimiseks: „Mulle ja mu pojale meeldib see mäng väga. Otsustasin teha pargi siia, et ka kogukonnale mänguvõimalust pakkuda.”
Esimene aasta on läinud tema sõnul kiirelt, huvilisi on palju: „Igal nädalal on meil nädalamängud ehk korvijahid. Alustasime väga suure seltskonnaga, alla 35 pole meid kunagi olnud.”
Discgolfiradu on praegu Eestis ligi 60. Kiius on 10 korvi ning see on suuruselt keskmine: „Võiks olla rohkem korve, kuid praegusele maa-alale need ära ei mahuks. Olen pidanud metskonnaga läbirääkimisi, et saaks mõned rajad juurde teha. Püüame olla loodussõbralikud, kuid kettad kipuvad puid ikkagi lõhkuma.”
Nüüdseks on Kiius vahetatud kõik korvid. Metallinduses töötav Heinar Hurt lausus, et nägi discgolfikorve tootmishoones seismas ning sai neid katsetada: „Korvide ostmiseks esialgu raha polnud. Ostsin Soomest soodsad Hiina korvid, ehitasin need ümber. Nüüd on needki välja vahetatud ja asendatud rahvusvahelistele nõuetele vastavate korvidega.”
Kõige kulukam on pargis niitmine. Selle tarbeks sai hiljuti soetatud väiketraktor. Esialgu niitis ta ainult rajad, kuid nüüd, kui rahvast käib rohkem, tuleb niita kogu ala: „Veidike metsikut loodust tuleb  jätta, see tekitab erinevat tuulekoridori ning on põnevam mängida.”
Kuna igal mängijal on vähemalt 3 ketast ning lennutamise vahemaad on suured, kipuvad kettad platsil ära kaduma: „Iga päev leian  kettaid, neid on meil kolme aluse jagu. Õnneks kirjutatakse neile omaniku nimi ja telefoninumber. Paraku pole kõik mängijad ausad – üks ketas lendas sügisel meie tiiki, talvel tuli jää peale ning keegi sinna ligi ei saanud. Kevadel helistati omanikule, et tema ketas on leitud pärast võistlust Paliveres, kuigi ta ise polnud seal käinud.”
Discgolfi mängitakse Kiius aastaringi. Selleks on pargi omanik ehitanud telgi ja soojaku, kuhu on pandud sisse elekter. Platsi renditakse temalt ka pidudeks.
Plats on tema sõnul siiski veel lapsekingades: „Vaja oleks uusi infotahvleid ning muud.”
Kui pargi korrashoiust aega üle jääb, püüab Heinar Hurt ka ise võistlustel osaleda: „Olen veel harrastaja, kuid arenen tasapisi.”
Richard Wysocki ütles pärast 2,5tunnist koolitust, et talle meeldis Kiius väga, kuna ümberringi on kena loodus ja rohelus: „Tore, et väikses kohas on nii palju huvilisi. Minu missioon on viia discgolf massidesse.”

Eelmine artikkelKolga lasteaia rühma remont
Järgmine artikkelKuusalu vald toetab hajaasustuse programmist 12 projekti