Talv ei jäänud taas taeva

1036

jaan
JAAN ÕUNAPUU, Riigikogu liige, sotsiaaldemokraat

Ööl vastu 10. detsembrit möllanud lumetorm sööbis paljudele meist pikaks ajaks mällu. Rängimaid üleelamisi tuli kahtlemata taluda Pada­orus ja Harjumaa teedel pikki tunde lumevangis istunud loodusjõudude ohvritel. Erinevalt tollastest dramaatilistest päevadest tunnistavad praeguseks ka asjaomased ministrid ja eri ametkondade juhid, et riigi tegevus inimeste päästmisel oli liialt aeglane ja halvasti koordineeritud. Samuti oli täiesti lubamatu kriisisituatsioonis inimeste infosulgu jätmine.

Tuhandetele inimestele kannatusi toonud Monika näitas ühtlasi kujukalt, et riik on omavalitsustele liiga teinud ja ladunud kaela tohutult ülesandeid ning vähendanud samal ajal rahastamist.

Rasketel tormipäevadel tegid mitmed vallad ja linnad riigile pigem silmad ette: lükkasid riigimaanteid lumest lahti ja andsid teedele jäänud inimestele abi.

On ju hästi teada, et omavalitsuste niigi kõhna rahakoti pani täiendava surve alla läinud aasta pikk ja karm talv, mille jooksul kulutati kümneid miljoneid kroone kohalike teede lumest puhtaks lükkamisele. Seetõttu kannatas suvine teede remont. Viimase kuu jooksul on lumetõrjele läinud üha uued ja uued miljonid.

Valitsus lubas hiljuti eraldada Eesti omavalitsustele kokku 15 miljonit krooni lume koristamisele kulunud täiendavate kulutuste katteks. Tegu on selgelt ebapiisava rahaeraldusega, et mitte öelda piisakesega meres. Kui need 15 miljonit krooni enam kui 200 omavalitsuse vahel ära pihustada, jäävad suurima lumeuputuse all äganud valdadele jagamiseks naeruväärselt väikesed summad.

Lisaks vaenab nii omavalitsusi kui kohalikke traktoristipaberitega mehi ebanormaalne seis, kus teede lumest lahtilükkamisel ei tohi põllutöömasinates kasutada sinist kütust ja valitsusliit jätkuvalt keeldub probleemi tunnistamast.

Sotsiaaldemokraadid algatasid vähem kui aasta jooksul juba teist korda vedelkütuse erimärgistamise seaduse muutmise eelnõu, mis lubab hädaolukorra likvideerimisel ja päästetöödel kasutada erimärgistatud diislikütust, kui selleks on olemas kriisikomisjoni otsus. Valla- ja riigiteede lahtihoidmine lumetuisu või tormi ajal on ju kõrgendatud avaliku huvi nimel toimuv tegevus.

Kahetsusväärselt ei toetanud valitsusliit 2011. aasta riigieelarvesse tehtud sotsiaaldemokraatide parandusettepanekut, mille eesmärgiks oli kasvatada uuel aastal omavalitsuste tasandusfondi 130 miljoni krooni võrra.

Viimane aeg on viia omavalitsuste rahastamine mõistlikule alusele. Omavalitsuste tulubaas peab saavutama  vähemalt 2008. aasta taseme. See tähendab, et tasandusfondi suurus peab taas jõudma 1,43 miljardi kroonini ning vähemalt 15 protsenti kütuseaktsiisi summadest tuleb suunata kohalikesse teedesse.
Ja muidugi tuleb omavalitsustele laekuv füüsilise isiku tulumaksu osa tõsta 11,4 protsendi pealt tagasi 11,93 protsendi peale.

Eelmine artikkelTulekahju keldris
Järgmine artikkelANDRUS ANSIP külastas Aruküla kooli