Eelmisel nädalal läbiviidud „Tagasi kooli“ projektiga liitusid ka paljud Ida-Harju koolid.
19.-23. oktoobrini toimunud „Tagasi kooli“ nädal oli järg 23. veebruaril olnud „Tagasi kooli“ päevale ning 2007. ja 2008. aastal korraldatud „Tagasi kooli“ nädalatele. Projekti algatasid president Toomas Hendrik Ilves ja sihtasutus Noored Kooli, et tugevdada Eesti koolide ja ülejäänud ühiskonna vahelist koostööd.
„Tagasi kooli“ nädalal kutsuti koolidesse tunde andma ja kogemusi jagama külalisõpetajad. Nende hulgas oli avaliku elu tegelasi ja teisi tuntud inimesi, lapsevanemaid, koolide vilistlasi.
Koolid, kes soovisid projektis osaleda, pidid end registreerima „Tagasi kooli“ kodulehel. Sealt oli võimalik valida külalisõpetajaid, kuid neid võisid koolid ka ise kutsuda. Külalisõpetajaks sai end registreerida sama lehekülje kaudu.
Raasikul kõige rohkem külalisi
Raasiku põhikoolis käis „Tagasi kooli“ nädala raames 20 külalisõpetajat. Kooli direktori Kadri Viira sõnul oli see Eestis peaaegu suurim arv, rohkem vaid Rakvere reaalgümnaasiumis – 28.
Tunde andsid ajakirjanik Sulev Oll, saatejuht Reet Linna, lauljad Sandra Nurmsalu ja Erich Krieger, tantsuõpetaja Reet Krieger koos Mirjam Jegoroviga, folklorist Eha Viluoja, muinsuskaitsja Riin Alatalu, Otsa-nimelise muusikakooli tudengid Hanna Parman ja Roland Tiiroja, Raasiku vallavanem Andre Sepp ning kultuuri- ja haridusspetsialist Ardo Niinre, konstaabel Imre Võigemast, Raasiku rahvamaja juhataja Helle Vaga, raamatukogu juhataja Eha Podgornova ning lapsevanemad Mait Eerik, Alari Eskor, Erik Tammsoo, Kalev Keso ja Kert Lokotar- Reimann.
Ettevõtmise koordinaator, algklassiõpetaja Merli Seli rääkis, koolis oldi kohe nõus, kui direktor küsis, kas projektis osaleda. Õpetajad mõtlesid huvitavatele tuttavatele, keda kooli kutsuda ning õpilastega saadeti koju vanematele kirjad küsimusega, kas nemad oleksid nõus tulema külalisõpetajateks.
„Lapsevanemaid osales lõpuks viis. Oleks võinud olla rohkem, kuid paljud neist pidid olema tööl ning kõik ei julgegi laste ees esineda. Ehk on järgmisel aastal nende huvi suurem, kui lapsed kodus õhinaga räägivad, et vahva nädal oli,“ arvas Merli Seli.
Osa külalisõpetajaid andis ainetunde, mõned lapsevanemad rääkisid oma tööst – näiteks Nukufilmis töötav Mait Eerik jutustas nukkude tegemisest ja filmide valmimisest.
Õpetaja arvas, et kindlasti osaletakse „Tagasi kooli“ projektis ka järgmisel aastal: „See oli põnev nii meile kui õpilastele. Kui panime kooli fuajeesse üles nimekirja, millised külalised mingil päeval kooli tulevad, olid lapsed seda pidevalt lugemas. Tegime õpilaste seas ka küsitluse, kuidas nädalaga rahule jäid. Nad olid vaimustuses ja pakkusid inimesi, keda võiksime järgmisel aastal kutsuda. Põhiliselt soovitakse lauljaid, kuid ka näitlejaid, sportlasi ja saatejuhte.“
Kuuenda klassi õpilane Kevin Sarapuu ütles, et nende klassile meeldis kõige rohkem Erich Kriegeri muusikatund, mille jooksul õpiti selgeks „Sõbra laul“. Kui laulja hiljem kogu kooliperele kontserdi andis, oskasid lapsed seda kaasa laulda.
Kuuendale klassile meeldis ka Reet Linna meediatund. „Praegu tahaks saada nii lauljaks kui ajakirjanikuks,“ arvas Pille Vaher.
Reet Linna rääkis Sõnumitoojale – kuigi on diplomeeritud õpetaja, oli tunniandmine tema jaoks uus kogemus: „Sain selle projektiga nii palju pakkumisi, et oleksin võinud kaks nädalat järjest mööda Eestimaad sõita. Minu erisoov oli minna väikesesse maakooli. Raasiku oli esimene koht ja pisut hirmutas, et tegemist oli kuuenda klassiga – kuidas rääkida nii, et mind kuulataks? Enne tundi hoiatati, et see klass on väga elav ja kontrollimatu ning seal on ülekaalus poisid. Tegelikult oli tund tore ja poisid esitasid arukaid küsimusi. Minu meelest on Raasiku kool väga hea auraga.“
Pikavere põhikoolis käis eelmisel nädalal 11 külalis-õpetajat, peamiselt oma kooli vilistlased, endised õpetajad või lapsevanemad. Reet Krieger ja Mirjam Jegorov käisid ka Pikaveres tegemas liikumistunde. Veel õpetasid sealseid lapsi Juhan Trump, Avo Möls, Maris Oll, Erika Pruuli, Aivi Hiibus, Sirje Kangur, Ingrid van-Crujsen, Sirje Argus ja Liina Schoder Saksamaalt. Perilas hobuseid kasvatav Sirje Argus tõi loomad ka kooli juurde kaasa.
Alaveres õpetasid vilistlased
Alavere koolis oli „Tagasi kooli“ raames külalisõpetajatena kolm vilistlast – Janek Lass, Helina Lass ja Grete Huul.
Kooli direktor Renna Reisi selgitas, et nende eesmärk oli kutsuda oma endised õpilased, kellel on huvitav eriala või kes on teinud karjääri. Väike-Maarja päästekooli direktor Janek Lass andis koolis kaks tundi – lõpuklassi õpilastele kõneles ta enda õpingutest ja päästeameti struktuurist, 7.-8.klassile tegi praktilise õppetunni sellest, kuidas tulekahju korral toimida.
Saksamaal õppinud arhitekt Helina Lass andis kokku neli tundi. Ta rääkis oma tööpraktikast Hiinas ja viis lastega läbi praktilist õppust. Iluaianduse eriala lõpetanud Grete Huul andis 4. ja 5. klassi tüdrukutele tööõpetuse tunde.
Loksa I keskkoolis 17 külalisõpetajat
Loksa I keskkooli gümnaasiumiklassidele esinesid endised vilistlased. Silva Tomingas rääkis 11. ja 12. klassile oma TEA Kirjastuse loomisest ja ettevõtlusest ning meenutas enda kooliaega. Riigikogu kantselei väliskomisjoni nõunik Ivar Mölder kõneles 9. ja 10. klassile.
Algklasside lastele andsid tunde paljud lapsevanemad: Marge Metsar õpetas kangastelgedel kudumist, Jaana Tuuletare eesti rahvamänge, Roland Võõsa käitumist tulekahju korral, Kaido Mägi käitumist ja orienteerumist metsas, Pille Paesüld meisterdamist, Tarmo Amer tutvustas noorkotkaste tegemisi ja kutsus liituma. Külalisõpetajateks olid kutsutud veel Riina Juhkami, Hilleri Treisalt ja Rita Peetermann, kes viisid läbi eesti keele tunnid. Kristiina Pikkoja õpetas esmaabi osutamist, Maarika Rohi joonistas koos lastega unistusi, Kirsti Haabsaar rääkis tervislikust toitumisest, Laine Voogjärv juhendas sõbrapaelte punumist, Veroonika Vahter näitas, kuidas muusika muudab veekristalle ning Veronika Vahi andis joonistamistunni.
Loksa vene gümnaasiumis esines „Tagasi kooli” raames keskkooliõpilastele teleuudiste ajakirjanik Natalia Malleus meedia rollist ühiskonna elus. Tema tuli Loksale tänu sellele, et kahel aastal on vene kooli õpilane saatnud teda töövarju päeval. Professor emeeritus Vladimir Nemtšinov rääkis 21. sajandist kui väärtuste ja mõtete muutuste ajastust. Puškini muuseumi juhataja, Loksa vene kooli endine õpetaja Alla Belenkova tunni teema oli Krusensterni perekond Eestis.
Kuusalu koolis üks külaline
Kuusalu kooli külalisõpetaja leiti „Tagasi kooli” veebilehe kaudu – soovi avaldas vilistlane Aivi Allikmets, kes töötab Elukestva Õppe Arendamise Sihtasutuses. Ta kõneles 11. ja 12. klassi õpilastele struktuurifondidest ja projektide kirjutamisest.
Kolga kool tänavu „Tagasi kooli” aktsiooniga ei liitunud, kuna tegeldi kooli aastapäeva peo ettevalmistamisega.
Vihasoo lasteaias-algkoolis käisid 7 lapsevanemat tunde andmas oktoobri alguses õpetajate päeva puhul.