Saunja kunstnik AIVAR JUHANSON avas näituse Kuusalu rahvamajas

4941
Saunja kunstnik AIVAR JUHANSON: „Peaasi, et kunstnikutöös rutiini ei tekiks.”

Eesti Ekspressis 24 aastat šaržikunstnikuna töötanud AIVAR JUHANSON sai möödunud aastal tunnustuse rahvusvahelisel illustratsioonikonkursil.

Nädalalehe Eesti Ekspress esikülgedel persooniloo rubriigis on 24 aastat igal nädalal ilmunud Saunja kunstniku Aivar Juhansoni šarž kellestki, keda toimetus on pidanud nädala persooniloo vääriliseks. Aeg-ajalt on olnud tema joonistused näitusel, alates 24. veebruarist saab tema teoseid vaadata Kuusalu rahvamajas, kus on saanud traditsiooniks tutvustada vabariigi aastapäeval avatava näitusega kohalikke kunstnike loomingut.
Aivar Juhansoni sõnul on tema piltidel moonutusi piltidel võrdlemisi vähe, seega ei saagi neid nimetada päris šaržideks. Igale persoonile kombineerib ta pildile juurde sümbolid või esemed, mis on seotud piltidel kujutatud inimestega.
Lisaks šaržidele on ta lisanud viimasel ajal oma piltide hulka aktimaalid: „Need õlipastelliga tehtud tööd võtavad kõvasti rohkem aega kui šaržid. See on ehtne naturalism. Inimese maalimine on väga põnev, kuid keeruline, et saada vorme ja liigutusi emotsionaalselt kätte. Tuleb ka ette, et keeran üle võlli ning kujutan käe rippumist mitteanatoomiliselt, et rõhutada selle rippumise nõtkust.”
Pilte on ta teinud peamiselt fotode järgi, sest poseerimine nõuaks modellilt aega ja kannatlikkust: „Kooliajal joonistasin rohkem reaalse inimese, mitte foto järgi, praeguse tempoga poleks see aga mõeldav.”
Eesti Ekspressi töötempo on tema sõnul üsna kiire – esmaspäeva õhtul teatatakse talle toimetusest, kellest peaks portree olema ning hiljemalt teisipäeva lõunaks peaks see olema valmis: „Muidugi on nii, et vahel ei tule kohe inspiratsiooni peale ning küllalt olen saatnud töid, millega ei jää ise päris rahule. Samas on ka paremaid, millega olen mõnevõrra rohkem rahul. Näiteks Edgar Savisaart, Andrus Ansipit ja Mart Laari on lihtne teha, neid on tulnud ka palju joonistada. Kõige keerulisem on teha  ilusaid  naisi,  kuid  neid  persoonilugudesse  väga  tihti  ei  satu.”
Ta lisas, et kõige lihtsam on joonistada vormikamate näojoontega persoone, kellega on seotud mõni sündmus, mis annab joonistamiseks inspiratsiooni juurde.
Vahetult enne näitust luges ta üle – portreesid on ta teinud umbes 2000. Kuusallu näitusele valis ta peamiselt samad, mis olnud näitustel ka mujal ning seega juba raamitud.
Tähtaja peale joonistamine kunstnikku ei hirmuta: „Pigem mõjub kerge kohustus motiveerivalt. Kui tähtaega pole, saan ju tegeleda muude asjadega. Peaasi, et rutiini ei tuleks.”
Möödunud aastal tunnustati teda maailma ühel mainekamal illustratsioonikonkursil World Press Cartoon, kus ta märgiti ära Eesti Ekspressis ilmunud šaržiga patriarh Kirillist.
Aivar Juhanson rääkis, et on oma rahu ja inspiratsiooni leidnud Saunja külas, kus on tema emapoolsed juured. Ise on ta elanud seal 20 aastat: „Maal on ikka mõnus ja inspireeriv, kuigi kohalik tee on täielik mülgas, jääb vaid lootus, et see saab kunagi korda. Oma koduümbruse saab õnneks ise kena hoida.”
Kui kunstnikutööst aega üle jääb, meeldib Aivar Juhansonile mängida golfi, käia ratsutamas, lasta vibu ja sõita lumelauaga.

Eelmine artikkelKuusalu kool liitus projektiga „Jalgpall kooli!“
Järgmine artikkelKuusalu valla ÜVK uus arendamise kava 2016-2027