Sagenenud on ründed pangaautomaatidele

2164
KRISTO TAMSALU, Ida-Harju politseijaoskonna piirkonnapolitseinik
KRISTO TAMSALU,
Ida-Harju
politseijaoskonna
piirkonnapolitseinik

Viimasel ajal on politsei saanud mitmeid teateid selle kohta, et Eesti väikeasulates on kahjustatud sularahaautomaate. Ründed pangaautomaatidele on toimunud just väiksemates alevikes ning linnades, kus öine liikumine on tavapärasest rahulikum ning kurjategijad saavad seetõttu omakeskis toimetada. Siiski võib täheldada, et kaaskodanike tähelepanelik märkamine ning rakendunud turvaseadmed on ära hoidnud kõige hullema.
Kurjategijate kavatsused pangaautomaate rikkuda võivad olla erinevad. Kõige levinum ja tavapärasem on see, kui automaatidele üritatakse paigaldada niinimetatud „skimmer“. See on seade, mis pannakse pangaautomaadi kaardiava külge ning see kopeerib kaardi magnetribalt kaardiomaniku andmed. PIN-koodi teadasaamiseks paigaldatakse tavaliselt automaadi juurde väike kaamera. Seetõttu soovitab politsei kindlasti igasuguse kahtlase või tavapäratu askeldamise korral pangaautomaadi juures sellest tegevusest teavitada viivitamatult politseid või panka.
Alljärgnevalt toome olulisemad soovitused, mida tasuks silmas pidada, et pangaautomaadi kasutamine oleks turvaline ning sujuks tõrgeteta:

  • märgates pangaautomaadi küljes midagi tavapäratut, anda sellest kohe teada pangale ning ebameeldivuste vältimiseks automaadist raha mitte võtta.
  • esimeseks signaaliks, et midagi võib olla valesti, on tõrked kaardi automaati sisestamisel.
  • klientidel tuleks automaate kasutades jälgida, et kaart ei jääks väljastamisel ebaloomulikult sügavale kaardiavasse.

Kui märkate, et kontolt on teie teadmata siiski raha võetud, tuleb pangale anda võimalikult täpne info ning mida kiiremini panka juhtunust teavitada, seda suurem on ka tõenäosus raha tagasi saada. Pank võtab vajadusel ühendust ka politseiga, kes võib juhtunu täpsete asjaolude väljaselgitamiseks asuda juhtunut uurima.
Kui satud märkama, eriti just öisel ajal midagi sellist, mis ei peaks kuuluma tavapärase sularahaautomaadi kasutamise juurde, tuleks sellest kindlasti anda teada hädaabinumbril 112. Inimesed, kelle ettevõtete, eramajade või korteriühistute vahetus läheduses paiknevad pangaautomaadid või on territooriumile paigaldatud turvakaamerad, võiksid julgelt ühendust võtta enda valla piirkonnapolitseinikuga, kes taoliste juhtumite korral teab kahtlase tegevuse või isikutuvastamiseks turvakaamerasalvestisi kontrollida.
Koostöös loome turvalisust!

Eelmine artikkelOÜ Raven ootab Raasiku alevikus liituma ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga
Järgmine artikkelAruküla ja Kehra noored võitsid rannakäsipalli Eesti MV-l hõbemedali