Riigimetsa puudega kütad soodsalt

2644

Ulvar Kaubi, RMK puiduturustusosakonna juhataja
Täna otsivad kõik eestlased võimalusi oma kulusid vähendada. Soe kodu on aga paljudele üks väga oluline kuluallikas. Need majapidamised, kus on võimalik otsustada puukütte kasuks või kus see ongi ainuke võimalus toasooja saamiseks, saavad soodsaima küttepuidu riigimetsast. Mis kõige tähtsam, kui ise veidi vaeva näha, on kulud halgude ostmisega võrreldes poole odavamad – peab lihtsalt ise puud ära lõhkuma.

Eesti riigimetsa hoidja ja majandaja RMK pakub kõigile väga lihtsat võimalust tellida  kolmemeetrist küttepuitu, mille metsaveoauto otse tellija õue peale toob. Kokku saab hoida selle pealt, et mõõtu saagimine ja halgudeks lõhkumine jääb tellija enda üles­andeks.

Kui riigimetsast pärit koorma lehtpuuküttepuidu kuupmeetri hind on 414 krooni ehk ca 295 krooni virnastatud halgude ruumimeetri kohta, siis valmis halgude eest tuleb nii mõnelgi pool isegi kuni 700 krooni ruumimeetrilt välja käia. Nii ongi hakkajale inimesele kokkuhoiuks suurepärane võimalus riigimetsast küttepuit tellida ning halud ise teha.

Huvitava uuendusena saab RMK nüüd küttepuiduks pakkuda ka kaske, mida pole selleks otstarbeks varem müüdud. Eesti kase näol on tegemist parima kohaliku puiduga.

Metsateede ääres asuvatest RMK vaheladudest on võimalik tellida täiskoorem või pool koormat küttepuid, mida on vastavalt 24 ja 14 kuupmeetrit. Odavaim on erinevate lehtpuude segu, pisut kallima hinnaga saab eraldi tellida mändi, kuuske või kaske. Nii maksab näiteks täiskoorem kasepuitu alla 11 000 krooni. Sellest piisab aga ühe majapidamise kütmiseks keskmiselt kaheks ja pooleks aastaks. Elektri või gaasiga kütmise puhul ei saa üldiselt nii väikestest summadest rääkida.

Küttepuidu tellija saab kindel olla, et puidu kvaliteet vastab tema ootustele. Kui telefoni või e-kirja teel on RMK-ni jõudnud küttepuidu tellimus, saadetakse tellijale selle alusel müügipakkumine. Kui pakkumine sobib, tasub tellija arve, mille järel helistab talle RMK töötaja, et kokku leppida täpne transpordi aeg ja ütleb, kust puit talle kohale tuuakse. Et mitte osta põrsast kotis, saab soovi korral minna metsas asuvasse vahelattu ja vaadata, millised küttepuud koorma peale tõstetakse ja nende kvaliteedis veenduda.

Kuna metsatööde tegemisel on palju keskkonna- ja muid nõudeid, siis üldiselt inimene ise riigimetsast küttepuid tegema minna ei tohi, ent kohati on selleks võimalus siiski olemas. Aeg-ajalt vajab riigimets sanitaarraiet, mille puhul saavadki inimesed ise tulla endale küttepuid metsast varuma. Siiski on väga eelistatud, kui tegemist on teadliku ja eelneva metsatöö kogemusega inimesega. Sel juhul saab küttepuidu riigimetsast kätte veel soodsamalt. Näiteks käesoleva aasta jaanuarikuu sanitaarraie raieõiguse keskmiseks müügihinnaks kujunes 113 krooni kuupmeetri kohta. Sanitaarraide võimalustest teada saamiseks tuleb pöörduda RMK metskondade poole, mille kontaktid leiab veebilehelt www.rmk.ee.

RMK eeliseks lisaks hinnale on veel see, et RMK tegeleb metsa majandamisega ühtviisi aastaringselt ja saab seetõttu küttepuiduga varustada ka suvel, kui muidu tehakse metsa tavaliselt vaid talvisel perioodil. Küttepuidu defitsiiti RMK-l seetõttu ei teki ning kõik ettevõtted ja eratarbijad saavad soovitud puidukoguse kenasti kätte.

Eelmine artikkelVarastati Saunja külas
Järgmine artikkelAnija vald õnnitles OLAF SCHMEIDTI ja ANTS MIIDLAT