Reimann Retked viib kino üle mere Pedassaarele

1476

OÜ Reimann Retkede süstakino on vaatajaid rõõmustanud kolm hooaega, Kuusalu valla merepeo õhtul vaadati Pedassaarel filmi „Samsara“.


Idamaine film „Samsara“meelitas Pedassaarele kokku 30 süsta- ja filmihuvilist.

Siis, kui Väikeste Lõõtspillide Ühing Kuusalu valla merepiduliste rõõmuks oma esimesi akorde mängis, kogunes Salmistu sadamakai juurde grupp sportlikumalt meelestatud merehuvilisi. OÜ Reimann Retked oranžid lipud lehvisid tuules ning süstavarustuse ümber käis askeldamine. Vägesid juhtis Reimann Retked juht Mart Reimann, kaasinstruktorid olid Katri-Liis Lepik, Liis Truubon ja Priit Tamra.

Enne süsta istumist pidi igaüks valima endale päästevesti, mis sobis ta kehamõõtudega. Vesti peale tuli tõmmata veel pritsmepõll, millega sõitja end süsta külge kinnitas. Põll hoidis süsta seest kuivana. Teoorias tuli veel endale selgeks teha, kuidas aeru õigesti käes hoida ning pedaalidega tüürida. Alles siis võis maismaaga nägemist jätta ning päikeseloojangule vastu aerutada.


Merele minekule eelnesid süstasõidu teoreetilised näpunäited.                                 Foto Reimann Retked

Süstakino on Eestis ja ka maailmas ainulaadne. Mart Reimanni sõnul pole seda Eestis varem tehtud: „On olemas drive-in ehk autokino, meie tegime siis paddle-in ehk süstakino. Juulikuu õhtu on süstakino jaoks parim aeg. On piisavalt valge, et saarele sõita, samas parajalt pime, et filmi vaadata. Lisaks veel päikeseloojang, mille saatel on kaunis sõita.“

Süstakino idee tekkele aitas kaasa filmimees Artur Talvik, kes ostis endale seadmed, millega saab igal pool keset metsikut loodust filmi näidata. „Rabasse või metsa sääskede keskele ma minna ei tahtnud, seega otsustasime saarele sõita,“  ütles Reimann Retkede juht.

Esimene film, mida Reimann Retked koos Artur Talviku Kass Arturi Külakinoga Pedassaarel näitas, oli dokumentaalfilm Barutost. „Baruto koduklubi keelas selle filmi ametliku näitamise. Otsustasime   näidata   nii   kaugel kui võimalik – asustamata saarel ning  seansile  pääses  vaid  süstaga,“ meenutas Mart Reimann.

Seekord valiti filmiks „Samsara“, mis pakkus vaatajatele kaadreid maailma pühapaikadest ja katastroofipiirkondadest. „See tuletab meile meelde kui tohutu, hoomamatu ja rikkalik on tegelikult maailm, milles me elame,“ rääkis Mart Reimann, kes otsustas, et film peab olema looduse ja merega seotud.

„Mõtlesime alguses näidata taanlaste tehtud filmi Somaalia piraatidest, aga kuna enamik vaatajaid on süstakino seanssidel olnud naised, tundus see liiga karm. „Samsara“ tagasiside oli igati positiivne. Puudust tunti vaid infost, mis kohti filmis näidati.“

Kolme hooaja jooksul on süstakino kavas olnud neli kinoseanssi ning üks kontsert. Ühel korral näidati filmi Rohusi saarel, ülejäänud korrad Pedassaarel. Mart Reimanni sõnul on Pedassaar piisavalt suur ning hea ligipääsuga, sest Kolga lahesopp on meretuulte eest kaitstud ning seal on hea randuda.

Põhjaranniku tuulevaikses rüpes on süstaga üsna keeruline ümber minna. Ümber läheb kaks inimest 1000st ja enamasti mehed, kes on tormakad ja teevad äkilisi liigutusi, rääkis Mart Reimann, kes tegi oma esimese süstasõidu 13 aastat tagasi.

Sellel korral suutsid kõik osalejad oma süsta vees õigetpidi hoida ning umbes 25 minutiga jõudsid õnnelikult Pedassaare randa. Kõige keerulisem oli mööda manööverdada merepeo ajaks kohale toodud Blue Siriuse purjelaevast. Sellest möödudes rauges ka lainetus, mis oli tugevam ranniku lähedal ning pani süstasõitjate südamed kiiremini põksuma.

„Samsarat“ aerutas vaatama umbes 30 inimest. Varasematel aastatel on Mart Reimanni sõnul olnud süstakino vaatajaid ka paarikümne võrra rohkem.

OÜl Reimann Retked on suviti avatud Valkla Rannas merekeskus, kus saab süstaga sõita, snorgeldada, ettetellimisel ka sukelduda ja sõita veesuuskadega. Valklast väljuvad juulikuu igal õhtul ka päikeseloojangumatkad Pedassaarele.

Eelmine artikkelKehras põles maja koridor
Järgmine artikkelArukülas jäi invaliid neljaks päevaks tänavale lamama