
Pikavere lasteaia-
hoolekogu esinaine
Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi esitab oma üleskutses, et meil on 5000 elanikust puudu ligi 300. Kas suudame selle maagilise numbri kokku saada?
Väidetavalt elab Raasiku vallas üle 5000 elaniku, miks aga ei ole need puuduva sissekirjutusega hinged koduvalda sisse kirjutatud. Koju, kus me iga päev toimetame.
Valitsus on otsustanud teha haldusreformi, mis seab uued piirid, reeglid valdadele ja küladele. Ja ka mängureeglid, kuidas saaks säilitada oma koduvalda.
Raasiku vald taastati 1992. aastal, kas tõesti saame osaleda oma koduvalla matustel 2017. aastal, sest kui me ei suuda tagada 5000 elanikku elanikeregistris, pole me jätkusuutlikud ja ootab ees mitu varianti. Tükeldada praegune vald on eriti ajuvaba. Kogukond, mis 23 aastat ühte sammu astunud. Sama rahvas on ajaruumi jaganud teineteise hoolimise, traditsioonide, kodu ja turvatunde loomisega. Aga meie arvamust ei küsita, nii on otsustatud. Kuid see pole tegelikult nii. Ühele vallale on vajalik sissekirjutus, sest maksud laekuvad kohalikku omavalitsusse. See, et riik on pannud paljud kohustused omavalitsuse õlule nii, et riigi finantseering on nigel, ongi haldusreformi üks algpõhjusi.
Kas 5000 elanikku on piisav? Igal asjal on kaks külge. Meil võib olla ebameeldivaid kogemusi või oleme rahulolematud valla teenustega. Seda on võimalik muuta ja arendada. Kapitalistlikus ühiskonnas on kõik kinni Exceli tabelis ja arvudes. Raha paneb rattad käima. Võime küsida, mida on riik teinud, et inimesed tuleksid maale elama, et aidata arendada elu Raasiku vallas, mitte kahes suuremas asulas, vaid ka külades, ääremaal? Meil on vallas palju head ja positiivset — meie inimesed. Paraku kõiki kohustusi ei suuda omavalitsus tagada. Siin tuleme mängu meie. Ära küsi, mida teeb koduvald sinu heaks, vaid mida saan teha mina koduvalla heaks? Võime olla uhked kättevõidetud inimõiguste ja vabaduse üle. Võime küsida, mida peaksime tegema, et asjad oleksid paremini. Vastuseks saame tavaliselt loetelu käitumisreeglid, norme, eeskirju ja seadusi. Põhiväärtused ja põline elutarkus on unustatud.
Ellujäämise tarkusepärl on, et „kõik, mida sa iganes tahad, et inimesed teile teeksid, tehke ka teie nendele“. Me ei peaks mõõtma tegusid ainult seadusesätete valguses. Olulisem on, mis on meie südames, milliseid väärtusi jagame, kas me oleme võtnud omaks elust ja ligimesest hoolimise, armastuse ja ühise vastutuse seaduse? Sinu langetatud otsus mõjutab oleviku ja tuleviku. Sissekirjutus Raasiku valda on sinu panus ja märk, et hoolid. Isegi selles tempokas ajaruumis jõulukuul. Vaja on alustada sellest, et kokku saada puuduv arv, mis lahutab meid 5000. Kui tead oma pereliikmeid, sõpru, naabreid, kes siin elavad, aga pole sisse kirjutatud, vestle ja palu seda teha. Kui me täna ei panusta, siis ei saa kunagi teada, et „võib olla, kui me oleks midagi teinud“, siis äkki oleks lõpptulemus olnud mingi muu. Ärme jäta seda saatuse hooleks, vaid hoiame kokku ja panustame sellesse väljakutsesse koos. Alles see oli, kui eestlased toetasid oma poissi Hans Markus Antsonit võiduka lõpuni ülemaailmsel ekspeditisoonikonkursil. Ära anna alla ega ole passiivne, ära lase Raasiku vallal hääbuda, meil on tugev kogukond ja kodaniku hääl, mis on edasiviiv jõud. Nüüd on aeg näidata, et me tõesti jagame sama ajaruumi, keskkonda milles igapäev oleme ja elame, teenuseid tarbime ja turvatunnet oma kodus jagame.
Registreeri end Raasiku valla kodanikuks ja panusta oma kodukohta!