
MTÜ Estlander korraldas Raasiku valla tosinale noorele Kollassaare metsas 48tunnise üleelamiskursuse.
Mis saab teismelistest, kui võtta neilt kaheks päevaks ära mobiiltelefon, viia märga metsa onnidesse magama, panna keset vihmasadu põdrakanepit ja nõgest sööma, takjajuuri välja kaevama, poole sääreni rabavees sumpama ning kompassi järgi orienteeruma? Ellujäämisretke juhtinud instruktor Erki Vaikre MTÜst Estlander ütles teise laagripäeva hommikul, et noored on väsinud, neil on kõrini, aga Raasiku valla noored said hästi hakkama, liiga palju muretsema kippusid hoopis kaasas olnud täiskasvanud.
Kolmapäeva, 19. juuli hommikul kell 7 kõlas Järvamaal Albu vallas Tammsaare muuseumi lähedal Kollassaare metsas Erki Vaikre hüüd – ärgake! Metsaonnides öö veetnud Raasiku valla 12-16aastased noored olid väsinud, kuid rääkisid Sõnumitoojale, et kartsid hullemat ööd. Külm ei olnud, vihma ei sadanud, ainult sääski oli, nende eest tuli magamiskottide ja riiete sisse peita. Noored kiitsid, et õhtune suitsusaun andis pikaks ajaks sooja. Enamik noori käis suitsusaunas esimest korda. Kell 9 täitus neil 24 tundi metsas, ees ootas veel pool päeva.
Noortega metsa mineku idee tuli Aruküla noorsootöötajal Maarja-Ly Teinol. Ta kirjutas selleks projekti „Metsaga sõbraks“ ning sai Avatud Noortekeskuste projektivoorust toetust 1232 eurot.
Kaks aastat tagasi käis ta nooremate lastega ühe päeva metsas, matkati, õpiti esmaabi ja madratsite valmistamist: „Samal aastal kahepäevaseks koolituseks raha ei saanud, proovisime uuesti ja seekord tuli positiivne otsus.“
Kaheks päevaks kutsus ta metsa kaasa vanemad õpilased, enamik osalejatest olid 14-16aastased, noorimad 12. Täiskasvanuid oli noortega kaasas kolm: Maarja-Ly Teino, Aruküla kultuuriseltsi juht Garina Toomingas ning Aruküla kultuuriseltsi liige Anu Metsaorg.
Mõlemal päeval olid teoreetilised ja praktilised looduskoolitused, MTÜ Estlander instruktorid õpetasid loodusest söödavat otsima, puid lõhkuma, lõket tegema, tule peal süüa valmistama, onne valmistama, okstest ja heintest madratseid tegema, metsas orienteeruma, taimi tundma, puid lõhkuma, esmaabi andma. Kursuse esimesel päeval kallas vihma osalejate sõnul nagu ämbrist, teine päev oli päikselisem, kuid hoovihmadega.
Telefonid võeti ära
Maarja-Ly Teino sõnas pärast laagri lõppu, et algus oli noortele väga raske: „Kui aus olla, siis minul oli veel raskem. Tahan tavaliselt noorte jaoks olemas olla, neid aidata. Oli raske jätta neid omapäi, aga instruktorid selgitasid, et just nii on nad kõige loovamad ja saavad sellest kogemusest kõige rohkem kasu.“
Ta lisas, et tagasiside pärast laagrit oli positiivne: „Usun, et nad said sealt palju eluks vajalikke kogemusi. Tahtsime tutvustada noortele loodust, tuua neid rutiinist, sotsiaal-meediast ja mugavustsoonist välja. Kaks päeva tuli olla telefonideta.“
Noortejuht lausus, et noori oleks võinud osaleda koolitusel rohkem, alguses oli huvi suurem, kuid tulemata jäeti seetõttu, et leiti suveks töökoht, haigus murdis maha või polnud kaasa pakkida korralikke vihmariideid ja kummikuid.
MTÜ Estlander matkakodu Kollassaares

Koolituse korraldajateni jõudsid Maarja-Ly Teino ning Garina Toomingas interneti kaudu – otsisid, kes midagi sellist korraldab ning leidsid Erki Vaikre ja Estlanderi.
Erki Vaikre elab Kolgas, on käsitöömeister, loodusgiid, noortejuht, üleelamisinstruktor ja metsameedik, korraldanud MTÜga Estlander üle kümne aasta metsamatku ellujäämiskursusi, koolitusi, viimased kolm aastat Kuusalu vallas Ekströmi marssi.
Ta rääkis, et ellujäämiskoolitusi teevad nad igal pool, kus soovitakse. Oma võimed on proovile pannud noored, kontoritöötajad, poliitikud. Kollassaare metsas asub nende matkakodu: „Hoiame majakest oma ühinguga korras, seal on meil lambid, sööginõud, petroolium, madratsid. Kodulehe kaudu saab majakest endale tasuta kasutamiseks broneerida. Pakume alternatiivi RMKle, kes küsib oma matkamajade kasutamise eest võtmetasu.“
Aruküla kultuurijuht Garina Toomingas tõdes, et kaks päeva metsas oli tänu vihmale tõeline ellujäämiskursus: „Saime äikest, vihma ja päikest, kõike, mis loodusega kokku kuulub. Kuivaga oleks olnud metsas jalutamine kui paradiis. Sarnane koolitus kuluks väga ära lapsevanematele, et omal nahal ära proovida, mida tundsid noored.“
Koolitusel osalenud Britta Urva Raasikult nentis, et algus oli ehmatav: „Meil oli väga tihe graafik, puhkepause peaaegu polnud. Eriti raskeks tegi olukorra ilm, sadas ning kuivi puid polnud leida, lõkke tegemine oli suur katsumus, millega siiski lõpuks hakkama saime.“
Ta ütles, et kuigi päev oli väga väsitav, öösel kohe und ei tulnud ning meeskondadele anti kolm ülesannet, mis öö jooksul tuli ära teha, üks neist oli vanast õllepurgist laterna valmistamine.
„Põnev oli näha raba teisest küljest. Mitte laudteel kõndides, vaid laugaste vahel, käes pikad toikad, millest pärast ehitasime silla üle lauka. Õnneks olid meil väga toredad instruktorid, kelle käe all sai end kindlalt tunda,“ jutustas Britta Urva.
Ta lisas, et metsaskäik õpetas teda hindama igapäevaseid asju: kraanist jooksvat vett, oma voodit, sooja toitu: „Saime palju uusi oskusi ja teadmisi. Oli raske ja koduigatsus suur, võiks kunagi sellise kursuse veel ette võtta.“