Raasiku vallavalitsus otsustas toetada EELK Harju-Jaani kogudust 2464,40 euroga. See on ette nähtud kiriku akende restaureerimisprojekti jaoks.

Kirikuõpetaja Jaan Nuga rääkis Sõnumitoojale, et kiriku aknad lasevad sedavõrd palju külma ja tuult läbi, et tuulise ilma korral on kirikus tuuletõmme ning talvel nurgas lumehunnikud. Eelmiste aastate külmadel talvedel on jutlused seetõttu sageli toimunud käärkambris.
Algselt olid Raasiku 1863. aastal ehitatud kirikul suured ilma vaheliistudeta vitraažaknad, kuid sõja-ajal toimunud pommiplahvatused lõhkusid suure osa akendest. Jaan Nuga oletas, et ilmselt 1940ndate aastate lõpus asendati need ja kiriku kõik teised aknad uute ühesuguste ajutiste akendega. Need „ajutised“ aknad on kirikul siiani ning vajavad õpetaja sõnul hädasti vahetamist, et kirikus oleksid ka talvekülmadega soojakraadid.
Seetõttu tellis kogudus kaks aastat tagasi OÜ-lt Vana Tallinn Harju-Jaani kiriku akende restaureerimise projekti.
„Ka sellele saime vallavalitsuselt toetust. Projekt tehti valmis, selle järgi oli plaan panna vanade aknaraamide külge õhuke metallraam. Aga kui ehitusmehed tööriistadega kohale tulid, selgus, et akende puitraamid on arvatust palju kehvemas olukorras, nii mädanenud ja pudedad, et nende külge midagi kinnitada ei saanud. Seetõttu tuli meil tellida uus muudetud ehitusprojekt,“ selgitas Jaan Nuga.
Ka uus projekt, mida vallavalitsus otsustas rahastada, on valmis, ning vaja on raha, et vanad aknad uutega asendada.
Harju-Jaani kirikul küljeseintes on kokku 14 suurt kaarakent, neist 12 ligi 4 meetri kõrgused. Kaks akent, mis asuvad küljeuste kohal, on pisut väiksemad. Akende ümarkaare osa on jaotatud kaheks poolkaareks, millele toetub ring. Külgmiste uste kohal asuvatel akendel on osaliselt läätsemotiiviga kujundatud metalltrellid. Aknad on ka kiriku läänepoolsel eeskojal, käärkambril, kooriruumil, tornil.
„Kirikuseinte vanadel kõrgetel akendel olid rombikujulised klaasitükid, mis olid tinaga kokku pandud. Praegused aknad on rohkem sigri-migrid, uued peaksid tulema originaalidega sarnasemad,“ ütles Jaan Nuga.
Ta lisas, et vanadel akendel aknapiita ei olnud, raam oli otse seina sisse müüritud: „Kui aknad restaureeritakse, pannakse sinna üks kiht klaasi, sissepoole teine raam ja selle sisse veel teine kiht klaasi.“
Kiriku kõigi akende vahetamine läheb maksma ligikaudu 225 000 eurot.
„See on väga suur summa, arvestades, et koguduse aastane eelarve on 23 000 euro kandis,“ sõnas kirikuõpetaja.
Ta märkis, et kõige hullemas olukorras on suure saali ja torni aknad: „Käärkambri aknad on üsna tihedad. Samas näeb restaureerimisprojekt ette ka torniluukide asendamise kõlaluukidega ning uste renoveerimise.“
Akende vahetamisega alustamiseks on kirikuõpetaja esitanud omandireformi reservfondi taotluse 112 965 euro saamiseks: „See on esialgse hinnapakkumise järgi pool vajaminevast summast. Paraku võib sedavõrd vanade asjade restaureerimisel ette tulla kõiksugu üllatusi, mis tööd oluliselt raskendavad. Kui toetust saame, on meil vaja leida vähemalt sama palju veel. Hakkame siis järjest tegema, millal ja kui palju jõuame, sõltub annetustest.“
Vandaal(id)
Kui Harju-Jaani õpetaja möödunud pühapäeva hommikul kirikusse läks, ootas teda ees ebameeldiv üllatus – keegi oli möödunud nädalal kiriku ühe suure küljeakna kaks ruutu kiviga katki visanud. Katki oli löödud ka kiriku teadetetahvli pleksiklaas.
„Võib mõelda, et lapsed on koerust teinud, aga need kivid ei lennanud kogemata aknasse või teadetetahvli klaasi, siin on näha kurja tahet,“ tõdes Jaan Nuga.
Ta teatas vandaalitsemisest politseile, kes käis ka kohapeal, algatas menetluse.