Raasiku fotograafi MEELIS AHVENA näitusel on mitmemeetrised putukad

2403
Portree parmust on fotograafi MEELIS AHVENA üks lemmikutest ning sellest on valminud mitu koopiat.

Raasikul tegutsev hobifotograaf MEELIS AHVEN avas Arukülas oma esimese makrofotonäituse.

Hobifotograaf Meelis Ahven kirjeldas, kuidas pildistada pisikest putukat: „Tuleb olla kannatlik ning järjekindlalt hiilida, mitte teha äkilisi liigutusi, muidu lendab modell kohe minema. Ämblik, liblikas, põrnikas on tublid poseerijad, puuki aga väga keeruline tervenisti pildile saada, sest ta jookseb väga kiiresti.”
Alates kolmapäevast, 28. oktoobrist on Aruküla rahvamaja fuajees tema esimene näitus – kümmekond makrofotot erinevatest putukatest, optiliselt suurendatud ja lõuendile prinditud.
Raasiku külje all Haljava külas elav Meelis Ahven on pildistamises kätt proovinud kaua, paar aastat tagasi avastas makrofoto tegemise: „Hakkasin tehnikat juurutama ning põhipildid olen teinud viimase aastaga. Õppinud olen kõik ise katsetades.”
Ta on tehnikahuviline, kes hoolitseb pidudel heli ja valguse eest ning korraldanud koolidiskosid. Fototehnika on ta peamiselt endal kokku pandud: „Poest osta oleks muidugi lihtsam, aga maksaks tuhandeid eurosid. Seda ei jaksaks osta ning poleks ka nii huvitav. Spetsiaalsed makrovälgud on tavaliselt kaamera küljes väikesed lambid, mul kombineeritud kaamerale teibiga kaks suurt. Kõik makrofotod on tehtud välguga, ükski pole loomuliku valgusega. Katseeksitusmeetod on parim õppeviis, kunagi ei tea, kas tuleb pilt välja või mitte.”
Raha ta oma loominguga ei teeni, on hobifotograaf: „Paljud on hakanud pulmafotograafideks, sest sellega teenib kõvasti rohkem. Mulle see aga huvi ei paku, aga kes teab, äkki kunagi.”
Makrofotode puhul meeldib talle peidetud maailm, mida tavasilmaga tähele ei pane: „Putukad on väga põnev pildistamismaterjal, sest fotodel avaneb hoopis teine vaatenurk.”
Ta sõnas, et suurendatud fotodelt avastab mõndagi põnevat – näiteks seda, et herilase pea meeutab apelsinikoort ning peas on siilisoengut meenutavad udemed.
Kuigi Meelis Ahven on käinud pildistamas sündmusi ja inimesi, eelistab ta püüda kaamera ette maastikku ja loodust, mis on keerulisem väljakutse ning piiride katsetamine: „Ühe foto tegemiseks kulus tund aega. Vahel passisin tükk aega lillepeenras, ei saanud midagi. Mõnda putukat tuli hoida pildistamise ajal pinsettidega kinni, kuid nüüd proovin jätta peale kõik – nii jalad kui pea, ilma kinnihoidmata. Ükski putukas pildistamise tarbeks oma elu ohverdama ei pidanud, lõppes ainult puugi elutee.”
Fotograaf lisas, et järgmine eesmärk on püüda pildile herilane külje pealt, et saada ülevaade tema huvitavast silmast: „Edaspidi tahaks kasutada ka mikroskoopi, millega saaks pildistada juuksekarva naelajämedusena, kindlasti tahan makromaailma edasi arendada.”
Lisaks putukatele on ta teinud makrofotosid suhkrust, lumehelvestest.
Näituse idee jõudis mõttest teostuseni üsna kiiresti – Meelis Ahvena naabrimees, trükiste ja välireklaamiga tegeleva Hardwic OÜ juht Peeter Aatonen leidis, et pildid on lahedad ning need võiks suuremalt näidata. Ta tegi parmust pildistatud fotost suurendatud fototapeedi, mis ripub Meelis Ahvena kodus seinal.
Heli- ja valgustustehnik, Meelis Ahvena sõber Henry Kari pakkus ligi kuu aega tagasi, et võiks teha näituse ning oli ka üks sponsoritest.
Õla panid alla veel Aruküla pitsakohvik Kolm Juustu, Hardwic ning Kaminamees.
Oma fotokunsti tutvustamiseks tegi Meelis Ahven Facebooki hiljuti spetsiaalse lehekülje.
Makrofotonäitus on Arukülas avatud 9. detsembrini.

Eelmine artikkelTurismi „päästik“ on koostöö
Järgmine artikkelArenduskoja koolitussõit Portugali