Raasiku 4. ajalookonverents – 4 tundi ettekandeid

2439
Ajalookonverentsi korraldaja ning esineja, abivallavanem ARDO NIINRE tänas kõiki ettekandjaid ning kinkis neile kõrge kofeiinisisaldusega šokolaadi.

Raasiku valla 24. sünnipäev sai avalöögi Pikaveres, kus toimus 11. märtsil ajalookonverents.

Raasiku valla ajalookonverentsile tegi reede, 11. märtsi õhtul Pikaveres sissejuhatuse abivallavanem Ardo Niinre: „Meie vallas on tore traditsioon, et saame kord aastas kokku ning räägime, mida huvitavat oleme aasta jooksul piirkonna ajaloo kohta teada saanud.”
Pikavere mõisa saal oli kuulajaid täis ning esialgu planeeritud 2 tunni asemel kulus ettekannetele ligi 4 tundi. Vahepeal oli söögi- ja joogipaus.
Konverentsi korraldasid ajaloohuvilised Marianne Loik, Henri Reeder ja Raasiku abivallavanem Ardo Niinre. Varem on konverentsi peetud Arukülas ja Raasiku. Nüüd otsustasid korraldajad kohtuda Pikaveres ning võrreldes möödunud aastaga, kui konverents toimus kahel päeval, oli ettekandeid seekord veidi vähem – kokku 8 teemat.
Ajalookonverentsi pealkiri oli „Meenutades minevikku”. Iga osaleja sai tasuta kogumiku, kus ajalookonverentsil esitatud ettekannete lühikokkuvõtted. Kogumiku kaant kaunistab foto Pikaverest leitud muinasaegsest ripatsist, mis pärit 13. sajandist ja on osa suurest ehetekomplektist, mis on pildistatud Eesti arheoloogiamuuseumi arhiivis.
Konverentsi ajal oli avatud mitu näitust – aknalaual oli näitus Harju-Jaani kihelkonna mustris kinnastest, muusikaklassis kihelkonna kirjandus ja fotod.
Henri Reeder lausus, et seekord olid eriliselt põnevad teemad ja õnnestunud oli ka kohavalik: „Kuulajad tänasid, et korraldasime konverentsi just Pikaveres. Kohalikele oli see suursündmus ja mitmed võõrad nägid remonditud koolimaja esimest korda. Saalitäis rahvast tõestas taaskord, et kodulugu on hinges ning tullakse igale poole, kui vaid antakse võimalus sel teemal rääkida või kuulata.”
Ta sõnas, et oli ette valmistatud liiga palju ettekandeid. Nagu teada, ei jõua 15 minutiga üks õige koduloolane soojagi sisse saada, seega tuleks järgmine kord piirduda siiski nelja-viie ettekandega. Ettekanded aga olid liiga huvitavad, et oleks jätkunud südant esinejaid katkestada.”
Marianne Loik ütles, et esinejaid ja kuulajaid oli palju, seega konverents õnnestus ning teemade valik oli mitmekesine: „Paraku läksime ajast üle, aga ajaloohuvilisi jätkus saali lõpuni. On säilinud meie ürituse traditsioon ja esindatud spetsialistid, õpilasettekanded ja kokkuvõtted Raasiku valla mõne isiku, asutuse, koha või sündmuse kohta. Esindatud on valla kõik kolm piirkonda. Selle konverentsi tegi eriliseks, et oli nii videomaterjali, fotosid kui esemelist materjali Signe Pärdilt, mis on üpris haruldane.”
Ta lisas, et kindlasti tuleb ka 5. ajalookonverents, selleks on mõned huvilised ja teemad juba välja mõeldud.
Abivallavanem Ardo Niinre rääkis kihelkonna ajaloost hiljuti leitud jälgedest – Järsi külast leitud kivikirvest, kahest Gustav Ernesaksast – üks helilooja, teine tuntud tõstja, kes sündinud Kiviloos ning kelle 120. sünniaastapäevaks on plaanis panna Kiviloo külla mälestustahvel. Kolmas jälg oli metsavend Edgar Sinisalu,kes varjas end Kulli ja  Kiviloo  külas.
Vallavanem Raivo Uukkivi kõneles valla aukodanikest, ajaloolane Vaino Napp tegi ettekande Pikavere koolijuhist Alfred Reinvaldist, Alar Aedma rääkis Irmgard Aedmast ning Pikavere kooli direktor Helju Kadakas andis ülevaate Kadri Viira elust.
Külalisesineja, Eesti ajaloomuuseumi teadur Ivar Leimus kõneles Raasiku rikkuri rahapajast ehk hõbemüntidest ehetest ja savipotitükkidest, mis leiti Raasiku külje alt, Anija vallast Linnakse külast.
Raasiku põhikooli õpilane Helina Keso tegi ettekande oma vanatädist Helmi Kiiratsist ning Aruküla kooli õpilane Iris Johanna Kreen tutvustas oma loovtööd Aruküla kalmistule maetud isikute andmebaasi loomisest.
Aruküla elanik Signe Pärt kõneles vanavara kogumisaktsioonidest Harju-Jaanis 20. sajandi alguses, Tiina Rühka rääkis tööstusliku leivatootmise ajaloost Raasiku valla aladel.
Marianne Loik tutvustas, mida meenutas Osvald Loik Kiviloo-Perila lahingust ning Raasiku ettevõtja Priit Tamm näitas Mistra-Autexi loomisest videot, mis valmis firma 30. sünnipäevaks.
Ettekannetest kirjutame pikemalt järgmise nädala Sõnumitoojas.

Eelmine artikkelFacebookis uus grupp „Arenev Kuusalu vald“
Järgmine artikkelRaasiku juhtiv raamatupidaja on KATRI MARTINSON