President TOOMAS HENDRIK ILVES käis Kuusalu kooli 1. septembri aktusel

3836

President kinkis Kuusalus 1. ja 12. klasside õpilastele raamatud.

Kuusalu keskkoolis oli tarkusepäev ehk esimene koolipäev varasematest erilisem, kuna Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves otsustas osaleda esimeste klasside ja abiturientide ühisel avaaktusel.

Kuusalus alustas kooliteed tänavu sedavõrd palju lapsi, et üle mitme aasta moodustati kolm esimest klassi. Aabitsa said kokku 63 õpilast.

President saabus kella 11 paiku. Teda koolimaja ees oodanud algklassilapsed hüüdsid: „Tere, härra president!“, jälgisid, kuidas riigipead vastu võtnud vallavanem Urmas Kirtsi ning kooli direktor Vello Sats koos kõrge külalise ja saatjaskonnaga majja sisenesid, ning läksid koju.

Rita Kerro 4. a klassist: „Lootsin, et president tuleb meie aktusele, aga tegelikult on ikkagi tore, kool algab ja näeb jälle sõpru.“

Tema klassiõde Ingrid Rebane teatas, et on president Toomas Hendrik Ilvest näinud ka varem – siis, kui avati Kolgaküla rahvamaja.

Kooli aula ees teisel korrusel ootasid juba 12. klassi õpilased, käekõrval kõige nooremad, et nad saali viia. Aula oli puupüsti täis – kohal olid vastsete koolijütside emad-isad, vanavanemad. Paljud kinnitasid, et oleksid kogu perega tulnud aktusele ka siis, kui president poleks osalenud.

Tere tulemast Kuusalu kooli
„Et president tuli, on maasikas tordil,“ sõnas Jaan Rumm, 1. a klassi õpilase Kertu Rummu isa. „Mu vend ei uskunud esialgu, kui helistasin, et riigi kõige tähtsam mees surus lapse kätt. Tütar oli elevil, kommenteeris pärast, et üldpildil seisab ta presidendi ees. Paljudel ei teki kogu elu jooksul võimalust viibida presidendiga ühes ruumis. Kodus avastasime, et kingitud raamatus oli presidendi oma käega kirjutatud nimi, ka see on eriline asi.“

Aktus algas hümniga, mida kogu saal laulis õpetaja Taavi Esko dirigeerimisel ilma saatemuusikata.

Avasõnad ütles direktor, kes lausus kõnet lõpetades: „Ühegi teise töö eest pole võimalik saada sellist tänu, nagu on järeltulija tänu ja armastus. Tere tulemast Kuusalu kooli. Ilusat kooliaega.“

Vallavanem toonitas, et Kuusalu vald on oma koolivõrgu üle uhke, antakse head haridust ning olemas on võimalused mitmekülgseks huvitegevuseks.


Presidendilt saab raamatu 1.a klassi õpilane MERJA MIA LILLEORG, kes oli esimesel koolipäeval rahvariietes.

„Tere tulemast Kuusalu kooli,“ ütles direktor laval veel eraldi igale pisikesele kooliastujale ja surus kätt. Klassijuhatajad andsid aabitsa ning president kinkis raamatu „365 eksperimenti igaks päevaks“.

Paula Järve 1. c klassist nentis hiljem, et Toomas Hendrik Ilves pigistas ta kätt kõvasti. Kodused selgitasid, et nii pidigi olema – presidendi käepigistus peab jääma meelde.

Kuusalu noortekoor esitas Juhan Trumbi laulu „Hoia ja hooli“. Karl Erik Märtson laulis Märt Hundi „Kuula ikka väiksemat.“

President rääkis oma kõnes sõbralikkuse tähtsusest, soovis rohkem head tuju ja eneseusku. Alg- ja põhiharidust peab saama kodule lähemal, gümnaasiumi puhul on kõige olulisem kvaliteet, rõhutas ta: „Nii peavad Eesti igas gümnaasiumis olema väga head õpetajad ja parajal hulgal õpilasi, keda õpetada.
Maapiirkondades käib selle juurde ka korralik koolibusside võrk ja võimalusel õpilaskodud kaugema kandi noortele.“

Kõigile Kuusalu kooli abiturientidele kinkis president Jaan Tõnissoni raamatu „Riigivanem“ ning sõnas, et kuulugu see nende kohustusliku kirjanduse hulka. Mõlema lõpuklassi noored rivistusid lavale ja hüüdsid kooris: „Täname, härra president!“.

Enne aktuse lõppu astus eksprompt-esinejana saali ette Kuusalu mees Mati Torop, kes luges endatehtud neljarealise luuletuse ning kinkis riigipeale lillekimbu ja väikese koti pähklitega.

Kui Kuusalu koolivalss oli lauldud ja kooli lipp välja viidud, suundusid külalised, õpilased ning lapsevanemad-sugulased spordisaali ühispildistamisele.

Presidendikantselei töötajate kinnitusel saadetakse ühispilt koos auto­grammiga kõigile 1. ja 12. klassi õpilastele ning pisematele ka foto sellest, kuidas nad said laval presidendilt raamatu.

Väikese Johanna Marie Mäeväli ema Iivika Mäeväli: „Natuke pikaks venis aktus, sest esimese klassi lapsi oli palju, aga muidu oli kõik vahva. On suur sündmus, kui president tervitab last esimesel koolipäeval, see jättis sügava mulje. Vanavanemad olid elevil, said näha Reporterist, kuidas president käis Kuusalu koolis. Kahju, et ETV uudised seda ei kajastanud. Meie lastele väga meeldisid aktusel kuuldud laulud, need olid südamlikud. Võtsime kõik filmi, õhtul kodus vaatasid mitu korda ja laulsid kaasa.“

Kuusalu kool on jätkusuutlik
Küsimusele, miks valiti 1. septembril külastamiseks Kuusalu kool, viitasid nii Toomas Hendrik Ilves ise kui ka ta avalike suhete nõunik Toomas Sildam lõigule presidendi Kuusalu koolis peetud kõnest: „Elujõulise ja hea kooli tunneb ära nõudlikkuse järgi. Tugevad õpetajad ja teadmishimulised õpilased loovad kokku kindlustunde, et selle kandi lapsed ei pea nähtavas tulevikus kaasaegse gümnaasiumihariduse järele suurde linna minema.”

President lisas: „Kui kuuled virisemist, et see ja see on hariduses viltu, siis vaataks kooli, kus asjad on hästi ja mis on edukas.“

Kooli direktor Vello Sats tõdes, et oli üllatunud, kui mõni aeg tagasi helistati ja öeldi, et president on külaskäiguks välja valinud nende kooli: „Eeltöö oli olnud põhjalik, siseosakonna juhataja Erki Holmberg kiitis, kuidas oleme hea ja jätkusuutlik kool, arvestame laste erinevaid võimeid, kindlasti gümnaasiumiosa säilib. Küsimusele, kas oleme külaskäiguga nõus, ei saanud eitavalt vastata. Muidugi on hea meel, kui osutud väljavalituks.

Presidendikantseleist tuldi kohale, arutasime koos, kuidas kõik olema hakkab. Lahe kogemus oli, ikkagi teistmoodi 1. september. Tore, et riigipea austas tarkusepäeval just Kuusalu kooli.“

Eelmine artikkelKalesi külas põles auto
Järgmine artikkelArenduskoja ühisprojekt soomlastega tähtsustab kodust söögitegemist ja kohalikku toidukraami