EDA-MAI TAMMISTE, Anija valla lasteaedade direktor
Inimene ei ela pelgalt toidust, õhust ja veest. Täisväärtusliku elu elamiseks vajame ka tunnustust ja armastust. Me võime ju pugeda eestlasliku tagasihoidlikkuse varju, kuid olgem ausad, siiski on tore, kui sinu tegemised lähevad kellelegi korda. Kuigi teist märgata on alati lihtsam, kui ennast kõrvalt vaadata, peaksime ka ise leidma enda juures asju, mida märgata.
Olen enda jaoks otsustanud teha oma tööd niikaua, kui tunnen, et see on huvitav ja väljakutseid pakkuv. Testin seda igal hommikul – kui ärkan rõõmuga, et tööle minna, siis on kõik hästi. Kuid minulgi on olnud aegu, kui pidin ennast sundima, sest töö, mida varem sai tehtud hea meelega, ei tundunud enam nii tore. Seetõttu sain aru, et midagi tuleb muuta.
Usun, et meist igaüks on kogenud teenindussfääris mõne pahura klienditeenindaja torinat a´la „Mis te tülitate mind, saage ise hakkama!“ või kui õpetaja käib tööl vaid pika puhkuse ja hea töötasu pärast ning loodab igal hommikul, et täna tuleks lasteaeda või kooli võimalikult vähe lapsi. Arvan, et see on märk sellest, et tuleb endalt ausalt ja ilma igasuguste agadeta küsida: „Mida ma tegelikult teha soovin?“ Alati on ju võimalik teha selline valik, mis pakub meeldivaid elamusi nii endale kui ka teistele.
Olen mõelnud neile, kes teevad päevast päeva sotsiaaltööd, mis eeldab igapäevaselt tegelemist inimestega, kes iseendaga (enam) toime ei tule. See töö on tohutult tänuväärne, psüühiliselt väga raske ning nõuab palju tolerantsi ja empaatiavõimet. Igaüks sellele tööle kindlasti ei sobi, nii nagu ei sobi igaüks klienditeenindajaks või õpetajaks. Võid ju olla mingit ametit õppinud, aga teatud tööd nõuavad ka kindlaid isiksuseomadusi.
Liigun iga päev maanteedel ja olen liikluses näinud rekajuhte, kes märkavad, kui väikese auto juht ei näe suure auto tagant, kas on ohutu mööda sõita. Nad annavad märku, kui tee on vaba. Olen näinud autojuhte, kes annavad teed, kuigi eesõigus on neil. Samas olen kogenud ka vastupidist reageeringut, kus suure auto juht tugevama õigust kasutades rikub liikluseeskirju. See on karm reaalsus, eriti, kui kuulen, kui palju meil toimub liiklusõnnetusi.
Ees on jõuluaeg, mil mõeldakse rohkem teistele inimestele ja soovitakse teha rohkem head kui ehk muul ajal aastas. Ka lasteaiad korraldavad jõulude eel heategevuslikke üritusi ning kohvikuid. Tore, et leidub peresid, kes soovivad sinna panustada, toovad müügiks küpsetisi ja käsitööd. Samuti on vahva, et on inimesi, kes ei ole lasteaiaga kuidagi seotud, kuid soovivad anda oma osa lasteaia kohviku tulusse. See pakub rõõmu nii andjale kui ka saajale. Suur tänu teile!
Märkamisel ja heategemisel on ka teine külg. Kas oleme alati valmis meile tehtud heategu vastu võtma ja oskame seda hinnata? On inimesi, kes ei soovi, et neid aidatakse. Seda ei saa teised muuta, see on inimese enda isiklik sisemine tunne. Siiski on tore, kui keegi märkab ja tahab aidata, olgu siis tegu vaid paarieurose annetuse või mõne suurema teoga. Vahel polegi rohkem vaja kui paar head sõna või lihtsalt julgustavat naeratust – see on vähim, mida igaüks meist saab teha.
Kaunist ja heategusid täis jõuluaega! Olge avatud, märgake ning jagage head, et meil kõigil oleksid rahulikud ja kaunid jõulud.