Pärispea seltsimaja avamispeol esines „Eesti talendi” võitnud lehepillimängija

2687

Sellel aastal rohkem ehitustöid seltsimajas plaanis ei ole.

Laupäeval, 22. jaanuaril oli Pärispeal seltsimaja avamispidu. Kuigi kõik siseruumid veel remonditud pole, on suurem osa ehitustöödest tehtud ning hoonet on võimalik hakata aktiivselt kasutama.

„Maja oli vahepeal  kasutuses mitte seltsimaja, vaid ehitusobjektina. Tahame rahvale ja asjaosalistele näidata, mis tehtud on,” sõnas MTÜ Pärispea Seltsimaja juhatuse liige Asko Aug peo alguses.

URMAS KIRTSI tänas seltsimaja korrastamise eestvedajat ASKO AUGI.
URMAS KIRTSI tänas seltsimaja korrastamise eestvedajat ASKO AUGI.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi kiitis Pärispea rahvast ning projekti eestvedajaid Asko Augi ja Ingeldrin Viljakut ning kinkis MTÜ-le tšeki 100 euroga: „Üle koera on saadud, küll saadakse ka üle saba. Järgmine ülesanne on, et maja akendest ikka valgus paistaks.”

Vallavanem andis eestvedajatele ka lilled ja tänukirjad seltsimaja rekonstrueerimise eest.

Häid soove ja õnnitlusi olid jagama tulnud veel oma küla rahvas ning Kalme küla, Viinistu küla, Kolgaküla rahvamaja, Veljo Tormise Kultuuriseltsi, Kodukant Harjumaa esindajad ja seltsimajale köögimööbli teinud Alar Altosaar.

Peol esines flamenco-tantsija Elisa Ritsing, kes on Hispaania tantsu ja kultuuriga seotud olnud kogu elu ning ka Hispaanias elanud. Veel esines ansambel, kus laulab Pärispealt pärit Merve Aug ja tallinlased Kaisa Laht, Helen Kommussar, Kadri Vokk, Keith Hunt, Mauno Reinmann ja Kuldar Kruup.

„Meil polegi nime, käime koos projekti korras. Ansamblis laulavad mu endised koolikaaslased Tallinna ühisgümnaasiumist,” lausus Merve Aug.

Palju elevust tekitas, kui õhtut juhtinud Argo Aug kutsus lavale üllatusesineja – telesaate „Eesti talent” võitnud lehepillimängija Erki-Andres Nuudi, keda saatis kitarril Triin Lemba.

„Meid kutsus esinema Merve Aug. Töötasime temaga koos Urmas Lattikase muusikalis „Tähtede poole”,” rääkis Erki-Andres Nuut.

Pärast hea-parema nautimist peolaudadelt mängis tantsuks Uuri4Ever.

„Kui oleme maja huvitavalt teinud, tahtsin, et ka pidu oleks huvitav. Rokilikum bänd meeldis külalistele väga, samuti kiideti esinejatevalikut. Olen väsinud, aga rahul –kõik külalised kiitsid uut maja ja peolisi oli rohkelt, umbes 130,“ lausus Asko Aug.“

Idee teha filmiõhtuid
Pärispea küla elanik Leidi Piibeleht arvas, et uut maja hakatakse kasutama rohkem kui viimastel aastatel: „Nüüd on siin soe, enne pidi eelmisel päeval kütmas käima, kui midagi teha tahtsid.”

Ta jutustas, et 15 aastat tagasi, kui hoone seltsimajaks sai, käis külarahvas laulmas, tantsimas ja koos tehti lühinäidendeid.

„Pidusid peeti päris tihti, siis jäi aga asi soiku. Tantsurühm on meil siiani, koos hakkame käima jälle kevadel. Meil on osad tantsijad linnast, käivad siin suviti, seetõttu me talvel ei tantsi,” lausus ta.

Seltsimajas on igal kuul ka jumalateenistus.

„Rahvast palju ei käi, aga vanemad inimesed ikka,” ütles Leidi Piibeleht.

Mikk Lahe Pärispealt tahab tulevikus seltsimajas filmiõhtuid korraldama hakata, kindlat aega pole ta veel paika pannud.

„Idee tuli alles nädal tagasi, kui renoveeritud maja seest nägin. Näitaks dokumentaalfilme, harivaid filme. See oleks tasuta üritus, muidu ei tohi sellist filminäitamist korraldadagi. Võiks teha ka loenguseeriaid – inimesed saavad kokku, igaüks räägib, millest tahab,” jutustas ta.

Asko Aug ütles, et tema jätab praegu „pehmete” meetmete projektide kirjutamise tahaplaanile ja keskendub seltsimaja valmimisele: „See ei tähenda, et siin ei võiks erinevaid ettevõtmisi olla. Kõik ideed ja teostused on teretulnud.  Kõiksugu mõtteid on kuulda olnud – köök on korralik, võiks kokandusõhtuid või -kursusi teha jne. Kui keegi need ka teoks teeb, siis on see vägev.”

Ta toonitas, et seltsimaja pole vaid Pärispea elanikele.

„Igal külal ei pea oma rahvamaja olema – külad pole suured, piisab, kui teha mõned külamajad korda ja nendesse koonduda. Kuuldusi on, et kõik tahavad oma seltsimaju korrastada. Igal majal on aga ülalpidamiskulud, mis pole sugugi väiksed. Ka lähikonna külade inimesed võivad Pärispea seltsimaja kul-tuuritegevuseks kasutada,” jutustas Asko Aug.

Veebruariks järgmised projektid
Seltsimaja korrastamise eestvedaja Asko Aug ütles, et 2011. aasta jääb paberimajandusega tegelemiseks, remontima ei hakata: „Reaalset ehitustööd on olnud kaks aastat jutti, sellele eelnes veel vähemalt üks aasta planeerimistöid. Esmakasutus on valmis, hädapärane on saavutatud, järgnevate ehitustöödega alustaks pigem 2012. aasta kevadel.”

Remondi III etapiks, et ehitada välja muuseum ja raamatukogu ning teha mõned vähem mahukad tööd, kirjutab Asko Aug projektid veebruariks. MTÜs on 13 liiget, juhatuses kolm – Asko Aug, Reet Kivi ja Leidi Piibeleht.

„Kohe tuleb teha kaks mahukat projekti korraga – LEADER-meede avatakse veebruari keskel, PRIA-meede veebruari lõpus. Köögisisustuse saime LEADERi kaudu, ka muu mööbli jaoks taotleme sealt raha,” ütles Asko Aug.

Ta jutustas, et seltsimaja renoveerimise kõrvalt pole kodus tegutsemiseks aega jäänud: „Eks Leesi omadki teavad hästi, et see on tohutu ajakulu. Paljusid asju teen öötundidel, päeval ka töö kõrvalt ja pere arvelt. Kõrvaltvaatajatele võib asi lihtne tunduda, aga see on tõsine ja raske ettevõtmine. Naljaga ütlen, et kergem on neil, kes saavad PRIA-lt kohe eitava vastuse. Siis aga jääb ka tulemus saavutamata.”

MTÜ Pärispea Seltsimaja sai 2009. aastal PRIA-lt  884 282 krooni, vallalt laenukulude katmiseks vahendeid ja omaosaluse 10% , kokku 127 000 krooni.  I etapis tehti korda seltsimaja välisfassaad, vahetati aknad ja uksed, pööningule ehitati kaks kambrit ning rajati väline  veetrass ja kohalik kanalisatsioon.

2010. aastal sai selts PRIA-lt 938 796 krooni, vald eraldas omaosaluse ja laenukulude katmiseks reservfondist kuni 182 382 krooni. Selle rahaga viimistleti kahe esiku, tuulekoja, tualettide, garderoobi, saali ja köögi põrandad, laed ning seinad, paigaldati ventilatsioonitorustik ning vee- ja elektrisüsteem. Ehitas OÜ Filkester. LEADER-meetmest saadi 100 000 krooni köögi sisustuse ja tehnika jaoks. Köögimööbli tegi oma valla ettevõte A.A Idee OÜ. Viimistlustööd lõpetati 2010. aasta viimastel päevadel. Seltsimaja kommunaalkulud tasub Kuusalu vald.

Eelmine artikkelMobiiltelefoni vargus
Järgmine artikkelVALDO PRAUST on Anija valla aukodanik