Muuksi linnamäel oli Pilka lahingu aastapäeval 100 osalejat

1499

Tartumaal Pilka külas 72 aastat tagasi toimunud lahingut meenutati toimumispaigas ning soomepoiste pärimusühingu juhatuse esimehe PEETER KIVIMÄE eestvedamisel ka Kuusalu vallas Muuksi külas.

Laupäeval, 17. septembril meenutasid soomepoisid, vabadusvõitlejad ning nende lähedased Eestist ja Soomest Pilka lahingu aastapäeva Muuksi mäel Põhjatähe mälestusmärgi juures. Osalesid ka Eesti sõjaväelased, Soome sõjaväeatašee liikmed ning estraadilauljad. Soomepoisse, kellest praeguseks on kogu maailmas elus ligi 100, oli Muuksi mälestustseremoonial 7.
Korraldaja Peeter Kivimäe, kes on üle 20 aasta tegelenud soomepoiste materjali kogumisega, lausus, et tal on hea meel, kuna kohale tuli palju rahvast: „Aeg on teinud oma töö ning soomepoisid jäänud väga vanaks. Mõned neist ei jaksanud Muuksi mäest üles ronida, ootasid bussis.”
Pärast pidulikku tseremooniat ning pärgade asetamist kutsus Peeter Kivimäe kõik oma koju Näkiallika tallu Kupu külla, kus tutvustas tööriistade sepikoda-muuseumit, soomepoiste mälestustuba ning pakkus külalistele maa sees küpstetatud röövlipraadi.
Praesöömist korraldas Peeter Kivimäe 10. korda, mõnel aastal on jäänud üritus vahele. Pilka lahingu meenutamine Kuusalu vallas algas 15 aastat tagasi.
Igal aastal toimub mälestusüritus ka Tartumaal Pilka külas, kus lahinguväljal Ansi talu põllul on lahingu mälestuseks metallrist. Muuksi mäe on Peeter Kivimäe valinud ürituse teiseks toimumispaigaks, kuna sealne mälestuskivi koosneb kolmest osast: üks on pühendatud Erna dessandist osavõtnutele, teine soomepoistele ja kolmas Soome vabatahtlikele, kes osalesid Eesti Vabadussõjas.
Peeter Kivimäe sõnul meenutatakse lahingut eriti pidulikult aga Soomes, seal korraldab mälestusüritusi Finnairi erulendur Kalevi Rönnqvist.
Sügiseti on Peeter Kivimäe korraldanud Muuksi linnamäel koristustalguid – ta lausus, et seekord on talgud laupäeval, 15. oktoobril: „Lubanud on tulla ka bussitäis soomlasi, seega kõik huvilised on oodatud. Plaanis on korrastada mäekallast, et hoida ligipääs mälestusmärgini pühalikult puhas. Talguid on lubanud toetada ka Kuusalu vald.”

Eelmine artikkelRaasiku kalmistute matmisandmed kogutakse infosüsteemi Haudi
Järgmine artikkelJalgpallur ERGO TEINO harjutab Arukülas treeneritööd