Mobiili suveõnnetuste kahjusid saab targa tegutsemisega vähendada

971

Suvel on oht, et mobiiliga võib midagi juhtuda, väga suur, sest oleme liikuvamad ja osaleme enam rahvarohketel üritustel. Meil pole seljas paksu vammust, millel piisavalt taskuid mobiili hoidmiseks, ja veekogu lähedal võib mobiil ka lihtsalt vette sulpsatada. Mida teha, et kahjud oleksid sellistel juhtudel võimalikult väikesed?

Märja mobiili kiirabi
Kui mobiiltelefon saab märjaks, tuleks telefon kohe välja lülitada, aku tagant ära võtta ning telefoni hoolsalt kuivatada. Veel parem – lasta telefonil kuivada. Kiirel tegutsemisel on võimalik päästa oma mobiiltelefon kulukast remondist, sest niiskuskahjustused ei käi garantiihoolduse alla. Kindlasti peaks märjaks või niiskust saanud telefoniga esimesel võimalusel siiski hooldusesse pöörduma, et aparaat spetsialistide poolt korralikult üle vaadataks.

Mobiil kadunud? Positsioneeri!
Kui mobiiltelefon läheb kaotsi, on võimalik tema asukoha määramiseks kasutada EMT pakutavat positsioneerimisteenust EMT iseteeninduses. Selleks peab olema varem registreerinud ennast oma kasutuses oleva mobiiltelefoni numbriga iseteeninduse kasutajaks. Positsioneerimisteenust saab kasutada vaid siis, kui SIM-kaart on mobiiltelefonis ja telefon sisse lülitatud.

Varguse korral sulge SIM
Kui kahtlustate, et telefon on varastatud, tuleks kohe helistada kliendiinfosse või pöörduda lähimasse esindusse ja paluda oma SIM-kaart sulgeda. Nii saab välistada võimaluse, et võõrad teie SIM-kaardiga helistada saavad ja teie peate soovimatud kõned kinni maksma. Pärast kadunud SIM-kaardi sulgemist on võimalik soetada uus SIM-kaart, säilitades oma endise mobiiltelefoninumbri. Kindlasti soovitame telefonivarguste korral pöörduda ka politseisse.

Telefonide must nimekiri
Soovi korral on võimalik kadunud või varastatud mobiil­telefon kanda musta nimekirja, vormistades vastavasisulise avalduse. Musta nimekirja kantud mobiilil ei tööta ühegi operaatori SIM-kaart, ta muutub ka varga jaoks kasutuks. Siinkohal tuleb arvestada, et musta nimekirja kantud telefoni ei saa ka politsei enam jälitada.

Tea oma telefoni IMEI koodi
Nii politseisse avalduse esitamiseks kui ka telefoni musta nimekirja kandmiseks on vajalik teada mobiiltelefoni IMEI koodi. Selle leiab telefoni karbilt või ostudokumentidelt. Kui need on kaduma läinud või ära visatud, tasub telefoni IMEI igaks juhuks täiendavalt üles kirjutada. Kui telefon on teie valduses, saate IMEI teada telefoni ekraanilt, vajutades klahvistikul *#06# .

Tee varukoopiad
Paljude kasutajate jaoks on telefoni kadumise või niiskusekahjustuse tõttu andmete kaotamine kordades suurem õnnetus kui tekkinud rahaline kahju. Seetõttu on kasulik regulaarselt telefonisse salvestatud andmetest varukoopiaid teha, kui telefon seda võimaldab.

Eelmine artikkelKaerahelvestest
Järgmine artikkelKolgakülas oli küladevaheline võrkpallivõistlus