Mistra turu asemele tuli Raasiku OTT

1928

Otse Tootjalt Tarbijale (OTT) kaubapäevad toimuvad reedeti Raasiku rahvamaja ees.

Raasiku kaubakohtumise külastajad olid reedel, 11. märtsil kohal juba enne turu avamist. Eelkõige oodati värsket kala ning kiideti, et Raasiku vald on nüüd erakordselt rikas – kaubapäevad toimuvad nii Arukülas kui Raasikul ning värske toit saab lauale kiirelt ja lihtsalt.
Esimene kaubakohtumine oli 4. märtsil ning turu korraldaja, OTTi eestvedaja Meeli Teder lausus, et esialgne huvi on olnud üllatavalt suur.
Ta rääkis, et Raasiku turu loomise soov on olnud jutuks kaua, huvi näidati üles kevadel OTTi korraldatud toidufestivalil ning paljud ostjad sõidavad iga neljapäeva õhtul Arukülla OTTi turule, et soetada värsket toidukraami kohalikelt tootjatelt.
Raasiku rahvamaja juurde taluturu loomise idee sai aga Meeli Tederi sõnul tõuke siis, kui Mistra-Autex ei olnud enam huvitatud, et nende parkimisplatsil kaubeldakse: „Mistra turg segas ettevõtte tööd, rekkad ei pääsenud liikuma ning parkimine oli keeruline. Kuulsin, et Kiviloo Kõrtsi eestvedaja Rene Truberi korraldatud turule tehakse lõpp. Uurisin, kuidas neil läks ning kas kohalikel oli turu vastu huvi.”
Ta rääkis, et kuna huvi oli suur, uuris ta, kuhu oleks targem turg teha, et see oleks kõigile soovijatele parim koht: „Raasiku rahvamaja juhataja pakkus, et nende juures võiks turg olla küll ja kellaaeg sai selline, et ei segaks rahvamaja reedeõhtuseid üritusi. Tegin valda avalduse ja sain positiivse otsuse.”
Turule kauplema kutsus ta mõned müüjad, kes olid alustanud koos Rene Truberiga, ning paar kauplejat juurde: „Kui huvi suureneb, saab müüjaid lisada. Kes huvitatud, võiks võtta minuga ühendust.”
11. märtsil oli müüjaid turul 6 – Meeli Teder ütles, et mõned jätsid tulemata. Ükski müüja polnud Raasiku vallast, küll aga naaberomavalitsustest, Kuusalu vallast oli kauplemas Raivo Kontus, kes müüs Saidafarmi piimatooteid.
Kauplemine kestab poolteist tundi – kell 15-16-30. See on tekitanud mitmetes ostjates nurinat, et ostmas saavad käia ainult pensionärid ning kodune rahvas.
Korraldaja sõnul oli müüjaid parasjagu, et ära mahtuda pisikesele platsile rahvamaja peaukse ees: „On lootust, et saab parklat laiendada, siis võib kauplemisaega hilisemaks tõsta. Praegu jääb kellaaeg samaks. Edaspidi annaks rahvamajaga ka kokku mängida ja ajastada turg nii, et kui tullakse rahvamajja üritusele, astutakse läbi turult. Sel juhul peaksid aga üritused olema sellised, kuhu tullakse jalgsi, mitte autoga.”
Kostiverest tulnud müüja, kes varem kauples Mistra turul sõnas, et on uue turuga väga rahul: „Meil pole suuri nõudmisi ega ootusi. Meeli Teder võttis nööbist kinni ja kutsus siia, hea, et on selliseid eestvedajaid. Muidugi on alati ka virisejaid, aga kauplemine tasub end igati ära. Siit edasi lähen müüma Kuusallu, järgmisel päeval Rebalasse.”
Ta lausus, et välja on kujunenud püsikliendid: „Oleme väiketootjad ning väga oodatakse meie suitsuliha ja pasteeti. Jahedal ajal on neid ka hea pakkuda, ei lähe nii kiiresti halvaks.”
Müüja lisas, et populaarne on ka nende kõrvitsamoos ingveri ja apelsiniga: „Püüame pakkuda erinevat kaupa, sest ostjate maitsed on erinevad.”
Raasiku turul püüab Meeli Teder hoida praegu joont, et müüjad üksteist ei dubleeriks: „Mujal tahan, et ühte toodet pakuks mitu tootjat, see hoiab paigas toodete hinna ja kvaliteedi. Nii ongi turul mitmeid liha- ja kalamüüjaid.”
Anija vallast turule ostma tulnud Margit Otsa ütles, et tuli ostma värsket kala ning uudistama, mida kaubakohtumisel veel müüakse: „Õnneks on lähedale tulla, sõidan kodust siia alla kümne minuti, sobib ka kellaaeg ning päev. Valik võiks muidugi olla suurem, kuid loodetavasti on see alguse asi. Kõik, mida pakutakse, on see-eest kvaliteetne ja maitsev.”
Raasiku elanik Karin Kilk lausus, et on õnnelik, kuna värske talukaup tuleb koju kätte: „Eriti õnnelik olen kodumaise kala üle, leib oli samuti väga mõnus, kindlasti on maitsev ka otse talust toodav lihakraam, kuid kuna ise pole suurem lihasõber, ei oska kaasa rääkida.”
Ta lisas, et ka kellaaeg sobib talle: „Mu graafik on muutlik, mõnel reedel pole mind Raasikul kogu päeva, teisel jälle vaba päev ning saan külastada turgu.”

Eelmine artikkelAnija valla võistkond võitis Eesti Maakilva
Järgmine artikkelKuusalu Soojus tõstab vee- ja kanalisatsiooni hinda