KARLI LAMBOT
Sügisel 1961. aastal võeti mind pärast Tööjõureservide üleliidulise jalgrattasõidu meistrivõistluste lõppu Pjatogorskis, kus sain kolm auhinnalist kohta, koondisse NSVLiidu juunioride meistrivõistlusteks Sevastoopolis. Ka seal sain kahe esimese päevaga hõbeda ja kulla, ehkki olin rattasõitu harjutanud vaevalt kolm aastat.
Kolmas päev oli puhkepäev, jalutasin Sevastoopolis linna peal. Peatänava äärde oli kogunenud palju rahvast ja pioneerid olid üles rivistatud. Ühe müügilaua juurde kõnniteel tekkis järjekord ja jäin seda mängu jälgima. Nagu tollal tavatseti öelda, oli müügile paisatud defitsiiti ehk võid. Kel oli oma paber või ajaleht käepärast, see võid sai, teised langesid müüja ropu sõimu osaliseks.
Siis saabus miilitsa auto ja selle taga lahtises Tšaikas seisis püsti maailma esimene kosmonaut Juri Gagarin, kes rahvale hoolega lehvitas. See pani mõtlema – paberipuudus ja samas tehnika suursaavutus.
Maailm tunnustab tänase päevani Gagarini lendu inimese esimeseks kosmoselennuks, mis toimus 12. aprillil 1961. Ehkki sel ajal levis kõlakas, et esimesena lendas lennukikonstruktori Iljušini poeg, kes maandus Hiinas ja pandi seal vangi. Nõukogude tava järgi avalikustati lennu toimumine ju alles pärast maandumist.
Kui viibisin 13 aastat hiljem Saraatovis, räägiti seal korduvalt, et maandumise järel kolhoosi põllule pääses Gagarin vaevu eluga, sest üks agar kolhoosnik hakanud temast raudkangi läbi lööma, pidades teda Ameerika spiooniks, kuid brigadir saanud löögi kõrvale suunata.
Kuid tookord, 1961. aastal, kaks päeva pärast Sevastoopolit, ootasin Moskvas peapostkontorisse rahakaarti niinimetatud kaotsiläinud töötasuga, sest olin saabunud Moskvasse paar rubla taskus ja oli vaja koju sõita. Kaks korda päevas käisin peapostkontoris, sõitsin sinna metrooga, öösel tukkusin vaksalis. Kokku sedasi kolm ööd. Menüüsse sain lubada ainult 55kopikalisi kapsa- või moosipirukaid. Minu marsruudil olid ainult kaks tasuta kohta – Lenini muuseum ja mausoleum. Esimesel Moskva päeval külastasin mõlemat. Alustasin muuseumi vaatamist alumiselt korruselt, kui ülal trepil tulid vastu kosmonaudid Juri Gagarin ja German Titov. Tõstsin tervituseks käe ja palusin neil peatuda, et pildistada. Titov tõstis viisakalt käe, Gagarin noogutas. Väljudes nägin, et väljakul oli kaks musta Volgat, kummaski istusid kosmonautide abikaasad. Rahvast hakkas autode juurde rohkem kogunema, sättisin end Gagarini auto esiukse juurde, et saaks veel oma kuuerublase aparaadiga pilti teha. Kui kosmonaudid autode juurde jõudsid, oli kohal juba sadu inimesi ja mul tuli koos Gagariniga kõvasti punnitada, et auto juhipoolset ust lahti saada. Kui ta oli rooli taha istunud, klõpsasin veel pilti teha, aga kodus filmi ilmutades selgus, et olin unustanud kaadrit edasi keerata ning ühel pildil olid kaks Gagarinit ja üks Titov.
Kolm aastat hiljem nägin Titovi väga lähedalt Tallinnas laulupeol, kus teda õhku loobiti. Ta oli koos NSVLiidu number kaks mehe Mikojaniga, kes hüüdis tervituseks rahvale eesti keeles „Elagu Eesti!“.
Tulenevalt kosmoseedust kujunesid need mõned aastad Nõukogude ajaloo ainukesteks kõrgaastateks. Kuulutati välja Ameerikast ettejõudmise programm, kommunismile jõudmine 20 aastaga ja esimene inimene kuul pidi olema venelane. Ameerikast jõuti ette ainult munade tootmises ja kuule ei ole venelase jalg siiani astunud. Tuli uudismaade viljaikaldus, aastaid osteti USAst ja Kanadast teravilja 18 tonni kulla eest.
Hiljem Moskva CSKAs rääkis komsorg, et tema isale anti Lenini orden viljavarumispunkti ülemana uudismaal selle eest, et tema laos (muidugi lageda taeva all) läks mädanema ainult 1250 tonni vilja.
Sealtmaalt algas Nõukogude Liidu langus ja ühtlasi Gagarini allakäik tulenevalt lugematutest pidulikest kärakaga vastvõttudest üle ilma.
Selle tõestust nägin paarikümnel korral 1964. aastal Krimmis, kui valmistusin NSVLiidu koondises Tokio olümpiaks. Elasime Gurzufis rahvusvahelises noorsoolaagris Sputnik. Kõrval asus kaitseministeeriumi puhkekodu, kus viibis ka Gagarin. Käisime mõned korrad seal tantsuõhtutel, kus silmanähtavalt purjus kosmonaut pidi tantsitama kõiki ohvitseriprouasid. Hommikuti võimlemise ajal üritas Gagarin startida veesuuskadel Moskvitši mootoriga kaatri taga. Ilmselt oli pohmell nii põhjalik, et ainult ühel korral õnnestus tal suuskadele püsima jääda. Naersime, et teeneline meistersportlane, aga sellise tasakaaluharjutusega hakkama ei saa.
Kõrval oli rahvusvaheline pioneerilaager Artek, mille juhtkond kutsus olümplasi külla. Vanemtreener saatis mind ja Lebedevi. Laager rivistati üles, vestlesime pioneeridega. Meist tehti portreefotod kui aukülalistest ja öeldi, et eile käis külas Gagarin. Järgmisel päeval helistati vanemtreenerile ja paluti tulla vaatama aukülaliste portreegaleriid. Minu pilt pandi Gagarini foto kõrvale ja pidi jääma sinna aasta lõpuni.
Olümpiale ma ei pääsenud. Kaks päeva enne NSVLiidu velotuuri purunes treeningul ratta kumm, lohisesin väga karedal teel 21 meetrit, vähemalt pool ruutmeetrit nahka tuli maha ja parem jalg läks paiste. Käsk oli võistelda, kuid rattakummid purunesid veel kolmel korral, tuli üks etapivõit, aga kokkuvõttes sain 51. koha. Treenerite nõukogu otsusega jäeti mind teiseks varumeheks.