ULVI MEIER,
Kolga muuseumi juhataja
On rõõm tõdeda, et Kuusalu kihelkonna koduloomuuseum on Kolga mõisa valitsejamajas tänaseks järjepidevalt tegutsenud üle 10 aasta. Kolga muuseum on Kuusalu valla allasutus ja kogub meie piirkonna külade ja inimestega seotud ainest. Kuusalu valla piirid on enam-vähem sarnased endise Kuusalu kihelkonna piiridega. Seetõttu oleme muuseumis tähelepanu pööranud just materjalidele, mis on pärit endisest Kuusalu kihelkonnast, kuhu kuulusid I Eesti Vabariigi ajal Kiiu, Kõnnu, Kolga, Kodasoo ja Suru vald. Kuusalu valla praegusele territooriumile jääb 64 küla. Eesmärk on jäädvustada ja teadvustada rahvale Kuusalu kihelkonna kultuuripärandit.
Muuseumi(kogude) tegelik vanus on 52 aastat. Meie muuseumil on olnud mitu elu, muuseumikogud on näinud erinevaid ja kohati ka segaseid aegu. See kõik ajendas mind muuseumilugu uurima ja soovin seda ka teiega jagada. Miks on meile tähtsad alljärgnevad kuupäevad: 1. mai 1966, 14. detsember 1987, 1. jaanuar 1994, 3. juuni 1995, 16. juuni 2007.
Kuusalu vaimukultuuri rikkaliku repertuaari avastasid doktor Jakob Hurda kaastöölised rahvusromantilisest mõttest kantuna juba 1800ndate keskpaigas. Tartu Ülikooli diplomand Martin Lall on oma diplomitöös 1990. aastal kirjutanud: „Kuusalu kihelkonna rikas aineline ja vaimne kultuur, rahvalaul ja -tants, jutuvestmise traditsioon, pikaajaline kiigekultuur, tihedad omavahelised kontaktid ja osasaamine teiste rahvaste vaimumaailmast, on koos möödunud sajandi II poole üldise majandusliku edenemise ja rahva iseteadvuse kasvuga kumuleerivalt ette valmistanud soodsa pinna muuseumiidee tekkimisele.“
Esimesena alustas Kuusalu kihelkonnas vanavara kogumist Gustav Vilbaste, kes aastatel 1910-1913 käis pere-perelt läbi peaaegu kõik kihelkonna külad. 1960. aastal registreeriti tema eestvõtmisel Kuusalu kultuurimaja kodu-uurimise ring, kuhu kuulusid Aadu Kivirüüt, Arno Lepnurm, Endel Vahermaa, Veljo Ranniku ja Edgar Lilhein. Koguti hulgaliselt ainest ja jõuti niikaugele, et 1.mail 1966. aastal avati Kuusalu pastoraadis kihelkonna koduloomuuseum kõigile külastajatele vaatamiseks. Esemekogu oli siis 304 ühikut, millest 234 olid Aadu Kivirüüdi kogutud.
Muuseumitöö vaibus pärast Gustav Vilbaste surma 1967. aastal ja muuseum suleti. Esemekogu jäi õnneks Kuusallu alles. 1970ndate aastate alguses liikus Kolga randadel ka Lembit Odres, kes uuris peremärke ja on koostanud põhjaliku uurimuse Kolga mõisa ajaloost ning arhitektuurist.
1984. aastal anti S.M. Kirovi nimelisele näidiskalurikolhoosile üle endise Kahala sovhoosi maad ning sellega kaasnesid ka Kolga mõisa poollagunenud hooned, mis siiski otsustati restaureerida. 1985. aastal asus Kolga mõisas ametisse skulptor-restauraator Cornelius Tamm, kes kogus ka ise vanavara ja tõi siiani Kuusalu pastoraadist hoiul olnud muuseumikogu Kolka, sealhulgas peaaegu kogu Aadu Kivirüüdi kogu. Uue Kuusalu kihelkonna muuseumi esimeseks fondihoidlaks sai kodukabel mõisa peahoones. Esemeid kogunes ja siis ütles S.M. Kirovi nimelise näidiskalurikolhoosi esimees Oskar Kuul legendaarsed sõnad: „Saagu Kolka muuseum!“ Ja muuseum sai.
14. detsembril 1987 avati Kolga mõisa valitsejamaja keldriruumides muuseum. Muuseumi juhatajaks sai noor etnograaf Pelle Lall. Muuseumi nimeks sai S.M. Kirovi nimelise näidiskalurikolhoosi muuseumi Kolga osakond. See nimi tundus Pellele aga pika ja lohisevana ja kuna muuseum oli siiski täiesti eraldiseisev üksus, siis tegi Pelle Lall ettepaneku edaspidi kutsuda muuseumi Kuusalu kihelkonna muuseum ehk KKM.
Põhifondi suurus oli 1. jaanuari 1990 seisuga 577 ühikut. Loetletud on fotosid, arhiividokumente, raamatuid ja esemeid. Kolhoosikord lagunes, töö mõisa hoonete restaureerimisel jäi pooleli ning Cornelius Tamm lõpetas oma tegevuse Kolga mail. Kahjuks tekkis siis ka esimene kaos muuseumi kogudes. Paljud asjad rändasid Kirovi kogudesse. Mõisa mööbel ja muu väärtuslik erakätesse jne.
Suuremast kaosest suutis päästa muuseumikogu Katrin Lellep, kes oli sellel ajal Kolgas kultuurinõunik ja võttis muuseumivarad oma vastutusele. 1991. aastal Kolgas muuseumi juhatajana lühikest aega töötanud Kaja Martinson mäletab, et muuseumil oli tol ajal ka suur fotokogu. Aeg läks, muuseum oli suletud. Kolga mõisakompleks tagastati Stenbocki Perekonna Fondile kui õigusjärgsele omanikule 1993. aastal.
Alates 1. jaanuarist 1994 on Kolga muuseum ametlikult Kuusalu valla munitsipaalmuuseum, asukohaga Kolga mõisa valitsejamajas.
Nüüd järjekordne, kolmas ametlik muuseumi avamine: 3. juunil 1995 Kolga Karapi raames avab Kuusalu vald Kolgas pidulikult muuseumi. Juhatajana asub tööle Laine Jaanits, varahoidjana Ülle Tammemäe. Ajalehes Sõnumitooja ilmub artikkel, milles kirjutab Ülle Tamm, et Kolga muuseumi esemekogu on umbes pooltuhat eksponaati ning kodu-uurija Arno Lepnurm kingib muuseumile Loo laulukoori lipu aastast 1923 ja mapi vanade originaaldokumentidega.
Laine Jaanits ja Ülle Tammemäe töötasid muuseumis lühikest aega, sest juba 1995. aasta septembris alustab muuseumi juhatajana tööd Astrid Veltsmaa, kes tähistas oma pika ametisoleku jooksul muuseumi sünnipäeva alati 1. jaanuaril. Kahjuks oli ka edaspidi muuseum erinevatel põhjustel külastajatele enama jaolt suletud. Muuseumi kontor ja ka arhiiv asus proua Veltsmaa kodus, muuseumi oli võimalik külastada vaid ettetellimisel. Proua Veltsmaa haigestumise tõttu 2006 juunis määras Kuusalu vallavalitsus muuseumi uueks juhatajaks Anu Karjatse, kes asus tööle 2006. aasta augustis. Kuna valitsejamaja keldriruumid olid külmad ja rõsked, osutusid need muuseumi jaoks ebasobivateks ja muuseum koliti sama maja teisele korrusele, kus see asub tänini.
Anu Karjatse ametisse asudes oli muuseumikogu jõutud keldriruumidest ülakorrusele kolida, need olid kuhjatud kõik ühte tuppa. Ta oli teinud ka esialgse inventuuri ja jõudnud valmis seada miljööruumi. Mina, Ulvi Meier, käesoleva loo kirjutaja, asusin Kolga muuseumisse fondihoidjana tööle 1. märtsil 2007. Tegelikkuses oli avanev pilt masendav, meil puudus igasugune ülevaade, millised peaksid olema selle muuseumi varad. Tahaksin siiani väga teada, missugused olid kõikide minu eelkäijate tulmeraamatud, kuidas erinevatel aegadel esemeid arvele võeti, kes olid selleaegsed annetajad. Kui suured olid nende ameti ajal tegelikud muuseumikogud? Mind vaevab senini, kus on see suur fotokogu, mida mäletab Kaja Martinson? Kus on legendaarne Kolga muuseumi õllekappade kogu, millest rahvasuu räägib? Kus asub tohutu arhiivimaterjal dokumentide ja kirjanduse näol, mida endisaegsed annetajad siiani käivad minult taga nõutamas? Kus on Arno Lepnurme annetatud mapp originaaldokumentidega, millest kirjutab 7. juuni 1995. aasta Sõnumitooja? Küsimusi, mis siiani õhus ripuvad, on palju.
2007 märtsis alustasime ruumide korrastamist, esemekogu süstematiseerimist, arhiiviruumide sisseseadmist kõrvalhoonesse ja uue ekspositsiooni loomist Kolga mõisa valitsejamaja II korrusele. Sellega jõudsime valmis 2007. aasta mais. Meie inventuuri andmetel oli siis fondide suurus: esemekogu 533, arhiivikogu193 ja fotokogu 186 ühikut.
16. juunil 2007. aastal, samuti Kolga karapi päeval, avasime taas kõigile külastajatele muuseumi, nüüd juba uutes ruumides ja uute ekspositsioonidega.
Tänaseks on muuseum olnud järjepidevalt külastajatele ja uurijatele avatud peaaegu 11 aastat. Töötajaid on muuseumis 2: juhataja Ulvi Meier ja fondihoidja Gitta Truus. Meie muuseum on küll väike, aga huvitav ja omanäoline. Meil on Stenbocki tuba, näitustesaal, miljöötuba ja kihelkonnatuba. Iga külastaja saab põhjaliku tutvustuse Kuusalu kihelkonna aja- ja kultuuriloost. Räägime oma kihelkonna 64 külast, rikkalikust kultuuripärandist, koolidest, mõisatest, looduskaunitest kohtadest jne. Igal aastal on külastajatel võimalus tutvuda lisaks püsiekspositsioonidele mitme uue näitusega. Ettetellimisel on mõisaekskursioonid, mis on jätkuvalt väga populaarsed oma müstiliste legendide poolest ja mille järjepidevus on praeguseks kestnud üle mitmekümne aasta. Osaleme rahvusvahelise muuseumiöö programmis, korraldame erinevaid üritusi, regulaarselt käib Kolga muuseumi ruumes koos MTÜ Kolga Arenduse eestvedamisel Kolga Raamatuklubi.
Meie valla kooliõpilastele ja lasteaialastele on muuseumikülastused ja ekskursioonid tasuta. Õpilastele ja väikelastele on ettetellimisel mitmed praktilised õpitoad: villatööd, sügisene rehepeks, jäljed lumel jne. On suur rõõm tõdeda, et selle 10 aasta jooksul on koos muuseumiga kasvanud suureks juba terve põlvkond lapsi, kellel on tekkinud harjumus ja huvi muuseumi külastada. Peaaegu igal päeval astub mõni neist muuseumisse, kutsudes kaasa ka oma vanemad ja vanavanemad.
Meie kogud on jõudsalt kasvanud. Esemekogu on tänaseks tuhande ringis, arhiivikogu ulatub paari tuhandeni, fotokogu läheneb kolmele tuhandele, lisaks mitmetuhandeline skanneeeritud fotokogu, kus kõigil viide originaali omanikule.
Aastas külastab muuseumi kindlasti 3000 ja enamgi inimest. Lisaks toimib muuseum omamoodi infopunktina: mitu korda päevas tuleb juhatada turistidele teed, soovitada öömaja ja juhatada järgmise söögikohani.
Suur rõõm on ka sellest, et nende aastate jooksul on kogunenud muuseumi ümber võrgustik häid korrespondente, uurijaid, annetajaid, deponeerijaid ja häid muuseumisõpru, kes alati tulevad ja aitavad nii nõu kui ka jõuga talgute raames koristada, remontida jne.
Külastajad on meie muuseumisse väga oodatud igal päeval!
Traditsiooniks on aga saanud, et tasuta külastus, kohv ja kook ootavad teid igal aastal 16. juunil, päeval, mida meie peame tänase muuseumi sünnipäevaks.