Mida arvate koalitsiooni plaanist tõsta kütuseaktsiisi?

1255

ANDRE SEPP Arukülast, Reformierakond: „Iga maksutõus mõjutab riigi majandust ja tarbija rahakotti. Ootus inimeste paremale toimetulekule oli hiljutiste valimiste sõnum. Oma nelja-aastase riigikoguliikme kogemusest meenub opositsiooni pidev turmtuli madalapalgaliste ja vaesuspiiril elavate laste suuremaks tähelepanuks ja toetuseks. Reaalsuspilt sellest ka väga ei erine, sest lastetoetuste piirmäärad olid madalad, tööjõumaksud kriitiliselt kõrged ja madala sündivuse näitajad takerduvad kindlustunde puuduse taha ka meie maakonnas.
Tuleb näha eesmärki, milleks kütuseaktsiisi suurendada. Kui seeläbi on võimalik suurendada lastetoetusi, tulumaksuvaba miinimumi, madalapalgaliste toimetulekut ja ettevõtlusele vähendada maksukoormust, siis on see ootuspärane valimistelt saadud mandaadile. See leevendab väga paljude inimeste sissetulekut ja riigi valmisolekut tööjõumaksude vähendamisele. Minu soov on ettevõtluskeskkonna atraktiivsus, suund tööjõumaksude vähendamisele ja lasterikaste perede toimetulek ning juurdekasv riigipoolse toe abil.“
ARTUR TALVIK Tapurlast, Vabaerakond: „Vabaerakond suhtus kütuseaktsiisi tõstmise plaani üliskeptiliselt  juba koalitsiooniläbirääkimiste ajal. Kui esimest korda kurikuulsat Exceli tabelit näidati, teatasime kohe, et see plaan koos teiste osadega, näiteks majutusasutuste käibemaksuerisuse kaotamine, on pigem majandust pärssiv kui ergutav. See kriitika ja meie ettepanek, et lubaduste katteallikaid võiks leida riigireformi jõuliselt ellu viies, vähendades näiteks märgatavalt riigiaparaati, puukettevõtteid ja ühinguid, oli me läbirääkimistelt lahkumise peamine põhjus.
Läbirääkimiste käigus veendusime, et Reformierakond on end oma dogmadega sügavasse vakku kinni sõitnud ja nende kõrk ilmeksimatuse hoiak võib viia me riigi keerulisse olukorda. Tänaste suurte probleemide nagu väljaränne ja palgavaesus lahendamiseks on vaja loobuda dogmadest ja teha julgeid otsuseid. Kütuseaktsiisi tõstmine ja majutusasutuste käibemaksuerisuse kaotamine pole targad ega julged otsused. Nende otsuste kõige valusamaid vilju saavad maitsta just maapiirkonna elanikud ja ettevõtjad.”
TANEL TALVE Vooselt, Sotsiaaldemokraatlik Erakond: „Raske on üheselt öelda, kas kütuseaktsiisi tõstmine on vale või õige, mu isiklik seisukoht on, et fookus on taas valedel asjadel. Probleem ei ole ju niivõrd selles, kuidas olemasolevat raha ümber jagada, vaid väga intensiivselt tuleb mõelda, kuidas riigi ja rahvana üldiselt rikkamaks saaksime. Kuhu ja milliseid vahendeid peab investeerima, et majandus kasvama saada, et meil üldse oleks, mida ka 10 aasta pärast ümber jagada?
Loomulikult ei mõju kütuseaktsiisi tõstmine eriti maapiirkondade inimestele ja ettevõtetele hästi, siin tuleks väga hästi argumenteerida vastava otsuse õigsust. Peamine probleem pole mitte aktsiisi tõusus, vaid saame lihtsalt vähe palka, me majandus ei kasva, ettevõtted ei suuda oma kaupu piisavalt kalli hinna eest müüa ja need, kel oleks kõrgemapalgalisi töökohti pakkuda, ei suuda vastavate oskustega inimesi Eestist leida. Seega tuleks tähelepanu suunata sellele, kuidas palgad kasvama saada, kõrgemapalgalisi töökohti pakkuda, inimeste haridust ja erialast võimekust suurendada.”

Eelmine artikkelEttevõtluse jätkuseminar Kuusalu koolis
Järgmine artikkelPiirkonnapolitseinik KAISA KAJO: „Oluline on ennetustöö noortega.”