JANNE KALLAKMAA,
SA Anija Mõisa Haldus
arendusjuht
Sel suvel luuakse Anija mõisa parki Leader-programmi ja Anija vallavalitsuse toel õpperada „Meelte ja kogemuste tee“.
SA Anija Mõisa Haldus soovib anda piirkonna elanikele ja teistele huvilistele võimaluse vanas mõisapargis igal aastaajal tervislikult ja kasulikult aega veeta ning saada elamusi, kogemusi ja teadmisi. Õpperada sobib nii lastele, noortele kui täiskasvanutele ajalooliselt ja kultuuriliselt huvitavas paigas looduse tunnetamiseks ja uurimiseks.
Loodavale kahe kilomeetri pikkusele multifunktsionaalsele õpperajale paigutatakse teabetahvlid, millelt saab infot läheduses olevatest puudest, põõsastest ja teistest taimeliikidest, samuti nendega seotud loomaliikide ja meie kultuuri kohta. Rajatav õpperada ei ole lihtsalt rada teabetahvlitega, vaid räägib ühe paiga põnevat lugu, milles põimuvad seal kunagi tegutsenud inimesed, loodus ja kultuur.
Rada tuleb mitmekesise kattega – osa sellest on tavaline jalgrada, osalt aga on rajakate puiduhakkest, käbidest või oksarisust, et saaks näiteks palja jalaga erinevaid materjale tunnetada. Samas on kogu rada läbitav ka jalgratta või lapsevankriga. Umbes kilomeetri ulatuses saab rada läbida ka ratastoolis. Neile, kes soovivad vahepeal hinge tõmmata, paigaldatakse linnulaulu kuulamiseks tool, kus talvel on võimalik kuulata toolist tulevat linnulaulu või ka looduslugusid. Inglise pargi serva, vana võrkpalliplatsi asemele on kavandatud lõkkekoht, kus kuni 20 inimest saab nähtust kokkuvõtte teha ja keha kinnitada, saadud info üle mõtiskleda. Samuti saab rajal puhata jalga omanäolistes loodusesse sulanduvates pesakujulistes istekohtades. Rajale on kavas paigutada veel ilmajaam, kus on tuulelipp, päikesekell, ilmakaarte kivi ning „pildiraam“, et oleks võimalik loodusest jäädvustada meeleolukas mälestuspilt.
Võimalik on valida lühem rada või kui huvi ja aega rohkem, on võimalik täiendavalt läbida ka pikem rada. Õpperajal on mitmeid infotahvleid ja peatuspaiku. Näiteks on ühes punktis pargi jämedaim puu – suure õõnsusega jalakas. Metsas on meil jalakaid suhteliselt harva, kuid haljastuses kasutati neid oma ilusa võra tõttu päris tihti. Kuigi jalakas pole meil tavaline metsapuu, oli ta vanasti kõrgelt hinnatud – tema vastupidavat puitu kasutati vankrirataste ja tööriistade käepidemete valmistamiseks. Anija pargis oleva jalaka tüves on suur õõnsus, kuid see ei tähenda, et puuga oleks midagi halvasti. Puudel on oma võtted, millega nad keemiliselt kaitsevad tervet puitu võimaliku õõnsusest alguse saava mädaniku eest. Ükski puu ei ela muidugi igavesti, kuid õõnsuse tekkimine ei tähenda veel elupäevade lõppu.
Rajal liikudes näeb teisigi huvitavaid puid – kõveraid vahtraid, muhklikke ja „jalgadel“ pärnasid, kuid ka mitmeid liike, mis on meil üsna haruldased. Sellised on näiteks liguster, valgepöök ja pähklipuud.
Rajal leiavad tegevust nii pered, lasteaialapsed ja kooliõpilased kui erinevate huvidega täiskasvanud. Raja valmides saab Anija vald endale juurde paiga, kus on mõnus aega veeta ja õppida. Rada avatakse 20. augustil mõisakultuuri festivali raames. Kõik on teretulnud!