Märtsiküüditamist meenutati Kuusalus ja Loksal

1873
MATTIAS IDAVAIN ja LISETTE KOLGANORM telefonimälestusmärgi juures Kuusalus.

Kuusalu ja Loksa meenutusüritustel osalesid kodutütred ja noorkotkad.

Kuusalus meenutasid märtsiküüditamist 25. märtsil 40 inimest – vallavalitsuse ja Kuusalu MTÜ Murtud Rukkilille Ühing eestvedamisel olid kohale tulnud küüditatud,  kodutütred, noorkotkad, koolilapsed, vallarahvas.
Kell 13 asetati pärg ja küünlad Kuusalu kalmistul küüditamise mälestusmärgi jalamile. Vallavanem Urmas Kirtsi lausus, et on hea meel, kuna kokku on tulnud nii palju rahvast: „Küüditajad olid peamiselt meile võõrad inimesed, kuid ei tasu unustada, et nende hulgas oli ka palju Eesti inimesi. Need olid vanad vaenud ja õelused, mis toona kätte maksti. Loodan, et aeg on meid kasvatanud ja teinud paremaks, et sellist õelust enam kellegi hinges ei ole.”
Kalmistult liikus rahvas Keskväljakule, kus on telefoniga mälestusmärk, ka sinna asetati pärjad ja küünlad.
Mälestusmärgi rajaja, MTÜ Murtud Rukkilille Ühing juhatuse esimees Enno Uibo lausus, et aeg kaob, kuid valu jääb igaveseks hinge: „Kurjusel pole nägu ega rahvust, et seda ära tunda, peame mäletama ja tundma minevikku. Telefon meenutab, et ei tasuks vastu võtta võõraid kõnesid ega tormata täitma võõraid käske.”
Pärast ametlikku osa pakkus vallavalitsus Kuusalu rahvamajas suupisteid ja juua.
Raasiku ja Anija vallavalitsus märtsiküüditamist ei tähistanud. Loksal meenutati märtsiküüditamist 26. märtsil koos kodutütarde ja noorkotkastega.

Eelmine artikkelAruküla SK kaotas, HC Kehra viigistas
Järgmine artikkelTrump Conceptioni debüütalbum valmis