MARKKO MAASIK Pikaverest sai imperaatorliku aia eest esikoha

5530

Kadrioru pargi meeskond võistles Peterburis.
Pikavere elanik Markko Maasik töötab Tallinnas linnaasutuses Kadrioru Park. Kahe nädala eest võitis ta seitsmeliikmelise meeskonna koosseisus Peterburis toimunud imperaatorlike aedade rahvusvahelisel konkursil väikeaedade kategoorias esimese koha. Auhinnaks saadi diplom ja suur klaasist karikas.


Kadrioru pargi võidukas tiim: MARKKO MAASIK, JANA TAMMESALU, ELLE PENT, AVE PÄRN, AILI KIRSEL, AIN JÄRVE.

Kokku osales selles kategoorias 11 võistlejat Euroopa eri riikidest. Rahvusvaheline iluaia loomise võistlus toimus seitsmendat korda, kuid linnaasutus Kadrioru Park osales esmakordselt.

„Peterburi esindus käis kevadel külas lillefestivalil ja meid kutsuti osa võtma nende imperaatorlike aedade võistlusest. Kunstnik joonistas kavandi, meie ülesanne oli see kõik tehniliselt kokku panna. Minu peale jäi konstruktsioonide kokkupanek,“ selgitas Markko Maasik.

Kadrioru pargi võidutöö kandis ladinakeelset nime „Candore omnia vincit“ ehk puhtus võidab kõik.

Aed koosnes samblast tehtud sammastest, mida ümbritses kuldne võrk. Sambaid ühendasid taimedest kaared. Keskel asus suur kivist vaas liiliatega, mis sümboliseerivad puhtust, aga ka valitseja võimu. Nimi tuli Kadrioru lossi saali ühest laest, kus on kujutatud liiliat, mis kannab motot „Candore omnia vincit“.

„Kuna muruplatsi ei tohtinud rikkuda, siis toetasime kogu konstruktsiooni metallvarrastele,“ rääkis Markko Maasik.

Kokku oli võistlejatel neli päeva, et Peterburis oma aed üles panna ja seejärel oli kaks päeva aedadega tutvumiseks.

Kõige tülikam oli Markko Maasiku sõnul esemete üle piiri transportimine, milleks tuli läbida bürokraatlik kadalipp. Eelkõige valmistas probleeme sammal: „Kui oleks viinud oma tarbeks, siis ei oleks ilmselt mingit probleemi olnud, kuid kuna kõik käis seaduslikult ja reeglite järgi, siis oli vaja fütosertifikaate.“

Rahvusvahelisse žüriisse kuulus ka Kadrioru pargi direktor Ain Järve, kuid oma tiimi poolt hääletada ei tohtinud.

Esikohta ei osanud  Markko Maasik enda sõnul oodata: „Seal oli ikka väga võimsaid ja uhkeid aedu. Suured aiad võistlesid muidugi teistes kategooriates.“

Arborist Markko Maasiku igapäevane ülesanne on  puude hooldamine Kadrioru pargis. Viimane suurem ettevõtmine oli jaapani aia loomine. Praegu on käsil Weizenbergi tänava allee uuendamine.

Tema kätt on tunda ka Pikavere mõisa pargis: „Selle kujundamine ja hooldamine on olnud viimasel ajal minu teha ehk siis kõik see, mis puudutab  puid.“

Eelmine artikkelKalesi külas rünnati meest
Järgmine artikkelKuusalu valla merepidu tõi Salmistule kokku üle paari tuhande inimese