Märkame koolibussijuhti

1362

Kadri Valner, Eesti Maanteemuuseumi juhataja

Ehkki enam kui pool Eesti kooli­õpilastest elab Tallinnas, käivad tuhanded lapsed koolis koolibussiga.
Koolibussijuht on seega hommikul esimene, kes lapsi justkui koolipäevaks ette valmistab . Ja õhtul turvaliselt koju sõidutab.
Justkui loomulikuna tundub, et sel teel lapsega midagi ei juhtu, et võime ta julgelt bussijuhi hoolde usaldada. Eeldame,  et bussijuht jälgib liiklust, on parem teedel sõitja kui tavaliikleja, jälgib õpilast ja kooliesist ka siis, kui õpilane bussist välja astub. Eeldame, et tal on nii ees kui taga silmad.
Õpilased soovivad, et juht oleks lisaks veel ka hea suhtleja, sest nii möödub sõit kiiremini. Ja kindlasti peab ta olema kannatlik, kui keegi viimasel hetkel bussi peale jookseb või sealt väljudes kohmitsema jääb.
Koolibussis sõitmisega kaasnevad ka ohud.  Harva, kuid ikkagi pea igal aastal tabatakse roolist purjus koolibussijuht. Riigi koolibuss ei tohiks enne välja sõita, kui selle juht on alkomeetrisse puhunud. Lumerohketel talvedel on koolibusse kraavi libisenud, õnneks ei ole keegi viga saanud. Ajakirjanduses on aegajalt teateid, kuidas bussijuht jätab mõne peatuse vahele või ei ole mõnd last peale võtnud.
Seega ei ole koolibussijuht pelgalt teenindaja vaid kui (tee) kaaslane ja –juht.
Et selliseid inimesi enam märgata ning pöörata veel suuremat tähelepanu ohutule liiklusele kooliteel, korraldab Eesti Maanteemuuseum koostöös Õpetajate Lehega konkursi. Kandidaate „Aasta koolibussijuhi“  tiitlile võivad 30. novembrini  esitada  kõik üksikisikud, haridusasutused, kohalikud omavalitsused, õpilasesindused.
Sel moel soovime tunnustada parimaid koolibussijuhte, aga ka lapsevanemaid, kes enda õlule on võtnud väikekooli laste turvalise veo kooli ja koju.

Eelmine artikkelLEMBIT TALPSEPP Kuusalust sai „Mulgi sügispommil“ 2. koha
Järgmine artikkelKolga kool 150 – südamlik aktus ja infotahvel Uuris