15. septembril toimub Maailmakoristuspäev, mil 150 riigis leiavad aset koristustalgud. Kümme aastat tagasi Eestist alguse saanud kodanikuliikumine on levinud üle ilma ning koristuspäev toimub loomulikult ka Eestis. Minult küsitakse alatihti, kas seda on Eestis vaja? Meil on ju kõik juba nii puhas!
Koristuspäeva on vaja. Ennekõike probleemi teadvustamiseks, mõtteviisi mõjutamiseks. Eesti pidupäeval, 20. augustil Harjumaal ringi sõites ja jäätmeid kaardistades kadus mul just seepärast peotuju, et räpaseid kohti ja prügimägesid on juba siinsamas pealinna külje all kümneid. Rehvid, vana mööbel, mänguasjad, lõputu hulk plastpakendeid, riided, ehitusmaterjalid, plastkottidesse pakitud lehed ja õunad. Suvemajade piirkonnas Kallavere külje all nägin pilti, mis oli lausa õõvastav. Kahe aiaga piiratud suvila vahele jäi haljasala, kuhu suvilaomanikud on rahumeeli juba aastaid jäätmeid ladustanud. Kuidas on võimalik, et see ei häiri inimesi, kelle aia taga see toimub?!
RMK 2017 aastaraamatus on kirjas, et riigimetsast toodi välja 281 tonni jäätmeid. RMK hoole all on 47 protsenti Eesti metsamaast.
Julgen väita, et prügi loodusesse viimise puhul on tegemist ennekõike rumaluse ja ignorantsusega. Seda on kõige tõhusam muuta teadlikkuse kasvatamisega. Maailmakoristuspäev on hea võimalus ka enda käitumist veidi sügavamalt analüüsida – lähed loodusesse, kogud mõne tunni sinna jäetud risu ning mõtiskled. Miks on seda kraami seal nii palju? Millest see koosneb ja mida saaks metsa toomise asemel anda taaskasutusse? Kas sa ise teeksid nii? Ja ehk kõige tähtsam – kas see tekitab sinus soovi enda tarbimiskäitumises midagi muuta või öelda midagi meeldejäävat kohvitopsi tee äärde viskajale?
2015. aastal tagastati rohkem kui 245 miljonit ühekordse kasutusega pandipakendit. Käitluskeskusesse jõudis 90 protsenti turule pandud plastik-, 70 protsenti metall- ning 87 protsenti klaaspakenditest. Seega on igal taaraühikul väärtus ja tarbijal kõrge motivatsioon pakend õigesse kohta tagasi viia.
Teisalt soetavad eestlased aastas ligi 300 miljonit kilekotti, mille keskmine eluiga on 20 minutit – aeg, mis kulub poest koju jõudmiseni. Värskema statistika kohaselt läheb Eestis iga päev ringlusse 200 000 ühekordset topsi. Võite 15. septembri õhtul esitada kontrollküsimuse – mida te kõige enam koristuspäeval kokku korjasite? Kilekotid ja ühekordsed topsid on ilmselt esikolmikus. Nende puhul aga rahaline motivatsioon praegu puudub. Kui pakendamine ja ühekordse kasutusega esemed mõjutaksid rohkem sinu rahakotti, kas siis mõtleksid oma valikutele rohkem?
Uhke saab olla puhta kodumaa üle. Seda aga mõjutavad kõige efektiivsemalt teadlik elanikkond, sorteerimist toetav jäätmekäitlussüsteem ning hinnastamine. Need on niiöelda suured lahendused, mille elluviimine võtab aega. Igaühel meist on võimalik teha üks lihtne samm olukorra parandamiseks õige pea – tulla 15. septembril, Maailmakoristuspäeval, kodu- või südamelähedasse paika koristama. Registreeri end talgujuhiks või koristajaks ja anna oma panus sellesse, et saaksime olla uhked oma puhta kodumaa üle.