TANEL TALVE,
Voose elanik
Detsembrikuu esimesel päeval lahkus manalateele Eesti tunnustatud ja armastatud looduseuurija Fred Jüssi, kes järgmisel aastal oleks saanud 90aastaseks. Fred Jüssil olid tihedad sidemed Anija valla Voose külaga, Kõrvemaad ja koos sellega ka Voose küla on suurmees nimetanud oma teiseks koduks. Kuigi ta siin ei elanud, veetis ta Kakerdaja rabas Voose ja Vetla kandi metsades väga palju aega.
Esimest korda sattus Fred Jüssi Voose kanti juba poisikesena ning hakkas edaspidi siin käima väga sageli. Paljud praegusedki Voose elanikud mäletavad aegu, kui Fred Jüssi ikka ja jälle lõunase bussiga meie külla saabus, et siit edasi, magnetofon seljas, Kakerdaja raba ja Kõrvemaa paksude metsade vahele suunduda. Just siinkandis salvestas ta suure osa oma paljudest linnulauludest ja konnakrooksudest, mida tutvustas raadiosaates „Looduse aabits“.
Ta oli lihtne mees, ei pidanud paljuks külarahvaga maast ja ilmast rääkida, olgu toonase külapoe hoovis kaubaautot oodates või Voose rahvamajas toimunud külapidudel ja kultuuriüritustel osaledes. Tema filosoofia loodusest kui ühiselt hingavast organismist on aidanud kujundada meie mõtteviisi.
19. augustil 2006. aastal otsustati Fred Jüssi võtta Voose küla auliikmeks. Aastal 2020 paigaldasime Voose Päikesekodu juurde Fred Jüssi auks temanimelise pingi. Pingi avamisel meenutas loodusemehe tütar Mari Jüssi samuti, et Voose-Külvandu piirkond ja Kakerdaja raba tõmbasid tema isa igal aastaajal ning et Voose külarahvas andis talle alati lahkelt ulualust.
Puidust pingi valmistas külavanem Andrus Nilisk koos tütre Anettiga. Pink on tehtud ühegi kruvi või naelata, kõik on tapitud, nagu loodusemehele kohane. Pingil on kiri „Fred Jüssi, Voose aukodanik“. Seal saavad kõik inimesed, nii kohalikud kui külalised, kaskede all istudes kuulata helifaile, mõtiskleda ja nii, nagu Fred Jüssi soovitas – lihtsalt molutada. Kahjuks ta ise sellel pingil istuda ei saanud, sest pärast selle valmimist Voosele enam terviseprobleemide tõttu ei jõudnud. Küll aga sai ta seda näha pildi pealt.
Teeneka loodusemehe elutööd on Anija vallas mujalgi – Kõrvemaa metsades salvestatud linnulaulu kuuleb ka Kehra algkoolimaja juures linnulaulu kooliõues.