Laugu külalistemajas on ööbimis­võimalus kuni 18 inimesele

3616
Sõitme külas asuva Laugu külalistemaja perenaine MARIS MATKUR: „Avatud uste päeva eesmärk on propageerida puhkamist maal ja tõestada, et maal on elu.“

Avatud uste päeval, 1. mail pakutakse Kuusalu lähedal Laugu külalistemajas uudistajatele sooja jooki, suupisteid, tutvustatakse maja, saab käia saunas.

Tuleval pühapäeval avab MTÜsse Eesti Maaturism kuuluvate ligi 150 turismiettevõtte seas huvilistele uksed Laugu külalistemaja, mis paikneb Kuusalu vallas Sõitme külas.
Külalistemaja on tegutsenud alates 2004. aastast, selle perenaine on diplomeeritud turismiettevõtja Maris Matkur. FIE Maris Matkur rendib külalistemaja oma vanematelt Ants ja Nadežda Matkurilt, kes ehitasid hoone, kui olid otsustanud Laugu talus põllumajandusliku tootmise lõpetada. Nad tulid Kuusalu-maile elama pärast EPA lõpetamist. Laugu talu ehitasid kahekesi üles, kolhoosikorra järel kasvatasid seal kartuleid, nartsisse ja tulpe. Külalistemaja pidamise andsid üle tütrele.
Majas on seminari- ja peoruum, saun koos basseiniga, kaminatuba, köök. Ülakorrusel on kuus magamistuba, kus tavapäraselt kaks voodit, võimalusel saab panna lisavoodid nii, et maksimaalselt majutab 18 inimest. Igas magamistoas on WC ja duširuum.
Perenaine Maris Matkur jutustab, kuidas temast sai külalistemaja pidaja: „Pärast Kuusalu keskkooli lõpetamist ei teadnud täpselt, mida tahan. Mõtlesin, et proovin, kas sobib turismivaldkond. Läksin 2000. aastal õppima TTÜ Kuressaare kolledžisse turismikorraldust ja toitlustust. Tegime isaga kokkuleppe, tema toetab õpingute ajal, mina aitan külalistemaja avada. 2004. aasta kevadel lõpetasin kooli ja täitsin lubaduse, sügisel hakkasime külalisi vastu võtma.“
Ta toonitab, et tegu on elulaadiettevõtlusega – suurt käivet ei teki, kuid võimaldab ära elada: „Kindlasti teeniksin Tallinnas tööl käies rohkem, aga siis peaksin igal hommikul sõitma linna, õhtul tagasi. Praegu on nii, et võtan külalisi vastu sisuliselt oma vanematekodus. Olgugi, et rohkem on tööd nädalavahetusel, saan palju olla koos pojaga. Mu lapsel on õnnelik lapsepõlv, võimalus toimetada maal ema ja vanavanemate kõrval.“
Elulaadiettevõtlus tähendab tema jaoks seda, et on võimalus elada maal ja teha seda, mis endale meeldib. Kadrinas elades käis ta natuke aega palgatööl, need kolm kuud töötamist eraettevõtte müügiassistendina andsid Maris Matkuri sõnul arusaamise, et oma firmas tegutsemine on talle kõige parem: „Mõistsin, et mulle meeldib tööd korraldada enda äranägemise järgi, kehtestada omad reeglid. Kui laps sündis ja elasin Kadrinas, siis tegelesin Laugu külalistemajaga kõige muu kõrvalt. Alates 2011. aastast olen Kuusalu elanik ja Laugu külalistemaja on mu põhitöökoht. Koristan, pesen voodipesud ja laudlinad, teen müügitööd, raamatupidamist, võtan külalised vastu ning ka toitlustan, kui soovitakse. Suurematele õuetöödele tulevad teinekord appi vanemad vennad, aga enamasti saan üksi hakkama.“

Maailmapoliitika mõjud
Enne 2008. aastat käisid Laugul peamiselt ettevõtted, tehti seminare, palju oli firmapidusid. Siis tuli masu, väljasõidud seminarideks-pidudeks jäid ettevõtetes vähemaks.
Maris Matkur: „Nüüd on rohkem erakliente, meie juures peetakse klassikokkutulekuid, sünnipäevi. Viiakse läbi projektirahadega korraldatavaid koolitusi. Nädala sees ööbivad me juures ümberkaudsetele objektidele tööle tulnud töömehed.“
Teine tagasilöök oli ülemöödunud suvel, kui Vene-Krimmi kriisi mõju oli tugevalt tunda. Saksa jalgrattaturistid, kes reeglina broneerivad suvised ööbimiskohad juba aasta alguses, ei julgenud siiakanti tulla.
„Suur osa Lahemaa külastajatest on saksa jalgratturid. Ebakindel poliitiline olukord mõjutab oluliselt külastatavust, matkamiseks valitakse piirkond, mis tundub kaugelt vaadates turvalisem. Vene turistid on ära jäänud, ütlevad, et nende jaoks on Eestisse tulek liiga kallis ning pikemaid puhkuseplaane ei julgeta teha. Selles mõttes töötan viimasel ajal palju heitlikumates oludes, pikaaegseid broneeringuid on vähem. Märtsis õnnestus külalistemaja päris hästi müüa, oli joogalaager ning mitmeid sünnipäevi ja kokkutulekuid. Firmad on hakanud tegema sportlikke väljasõite, õhtul käiakse saunas, aetakse juttu, järgmisel päeval matkatakse edasi. Kohalikud inimesed on meid rohkem leidnud, sest pakume ka majutuseta peopidamiskohta,“ räägib ta.
Laugu külalistemaja on MTÜ Eesti Maaturism liige aastast 2004. Kõige rohkem teeb Laugu perenaine koostööd Kuusalu vallast Leesikalda puhkemaja perenaise Meelike Puki ja Suurpealt Kärka puhkemaja omaniku Signe Blumiga.
„Hakkasime läbi käima tänu Eesti Maaturismi koolitustele ja õppereisidele. Kui meile tulevad üksikud jalgratturid, soovitan majutust Leesikaldal või Kärkal. Kui neilt küsivad majutust suuremad grupid, siis suunavad Laugule,“ kirjeldab Maris Matkur.
Laugu külalistemaja kohta sõnab Maris Matkur, et laenu võetud ei ole, ehitati-sisustati nii, nagu võimalused tekkisid. 2004. aastal andis EAS stardiraha, mille abil sai osta osa mööblist ja köögitehnikast.

Eelmine artikkelHuvikooli Pääsulind Raasiku filiaal on töötanud 15 aastat
Järgmine artikkelKolga kooli Legopäevast võtsid osa 24 võistkonda