Kuusalu vallas iga kuues võidab

747

Kohalike omavalitsuste volikogude valimisteni jääb aega vähem kui kuu. Kuusalu valla valimiskomisjon on registreerinud nendeks  valimisteks  ühe  valimisliidu, kolme erakonna nimekirjad ja ühe üksikkandidaadi. Konkurents 19 volikogu liikme kohale on ligi kuus kandidaati. Favoriidiks nendel valimistel on kahtlematult valimisliit Ühine Kodu, mis tekkis eelmistel valimistel konkureerinud valimisliitude Ühiselt Edasi ja Meie Kodu liitumisel. Nimekirja on saadud omavalitsuse mitu endist juhti, tuntud ja aktiivseid vallainimesi. Nimekirjast leiame ka noori. Ennustades ei tohiks valimisliidu edu olla nii suur, et koostöö erakondadega ei ole vajalik. Kahjuks ei leia me ühestki nimekirjast Kuusalu valla viimase aastakümne tegusamat vallavanemat Herko Suntsi.

Tavaliselt teatakse, et valimisliidu moodustavad ühtseid ideid kandvad inimesed, erakondade nimekirjadesse koondutakse maailmavaate põhjal. Meie  nimekirju vaadates on valimisliidus ka erakonna liikmeid, erakondade nimekirjades aga palju parteituid. Seega meie valla näitel on olukord keerukam. Olen kindel, et kõik kandideerivad erakonnad saavad volikogus esindatud, sest nende nimekirjades on samuti palju tuntud ja volikogus töötamise kogemusega inimesi.

Tundub, et kui moodustatakse Kuusalule siiani omane laiapõhjaline koalitsioon, siis võib tekkida probleeme tähtsamate ametikohtade jaotamisel. Kuid Kuusalu vallal on rahaliselt võimalus moodustada uusi ametikohti kas või suurendades vallavalitsuse koosseisu või nimetada paika mõni uute ülesannetega abivallavanem. Teatavasti Kuusalu on Eesti pikima rannajoonega vald. Miks mitte nimetada ametisse abivallavanem turisminduse alal. Tänini on LEADER-programmi abil reisitud Euroopas rohkesti, saadud kogemusi, oleks aeg ka meil ellu viia. Ametisse saab ju panna ka volikogu palgalise aseesimehe, mis on Kuusalu valla ajaloos juba olnud. Laiapõhjalisusega on aga üks probleem, et valitsemise ajal võivad tihti vahetuda ka valla juhid.

Loodetavasti tekib volikogusse tugev opositsioon, mis hoiaks ära rumalad otsused.