Kuusalu valla tänuüritusel sai aastapreemia AARNE IDAVAIN

4328

Kuusalu vallavolikogu ja -valitsus tunnustasid 6. korda tublimaid kultuuri- ja spordiinimesi.


Kuusalu valla tublimad spordi- ja kultuuritegelased laupäeval, 8. jaanuaril Kolgaküla rahvamajas. Foto Urmas Kirtsi

Nagu viimastel aastatel traditsiooniks, oli tänupidu Kolgaküla rahvamajas. Õhtujuhid, abivallavanemad Milli Kikkas ja Tõnu Ammussaar selgitasid, see on kingitus tublidele ja väärikatele, kes on oma tegudega spordi- ning kultuurivaldkonnas paistnud eelmisel aastal silma. Ka seekord paluti auhindu üle andma volikogu ja valitsuse liikmed, kes ise pidid tunnustatavate kohta uurima, mida neid välja kuulutades tutvustuseks öelda. 

Avakõne pidas vallavanem Urmas Kirtsi, kes ütles, et ettepanekud tunnustamiseks tulid vallarahvalt: „Ärge pange pahaks, kui mõni on jäänud välja, siis peab ise esitama ettepaneku.”

Ta toonitas, et aasta 2010 oli Kuusalu valla jaoks sündmusterohke. „Lappasin ajalehe Sõnumitooja kausta. Eelmisel aastal ilmus 50 numbrit ja neist 32s oli suur lugu sündmusest Kuusalu vallas.“

Üllatusesinejatena tantsisid kolm tantsu Anna Brita Ani Viimsist ja Kuusalu kooli 5. klassi õpilane Sten-Hendrik Trauss. Nad on koos tantsinud 2008. aastast, üle-eelmisel aastal saavutasid Euroopa juunioride meistrivõistlustel oma vanuseklassis 3. koha, möödunud aastal said Eesti karikavõistlustel 2. koha ja hulga etapivõite.

Muusikalist meelelahutust pakkusid Hedvig Hanson ja Andre Maaker. 

2010. aasta laureaatidele olid auhinnaks väikesed ümarad klaasist kujud ehk energiapallid. Jagati ka tänuauhindu inimestele, kelle tegusid oli märgatud – nemad said Kuusalu valla vastvalminud kroonikafilmi nr 6, mille tegi Raamatfilm OÜ.

Spordipreemia laureaat Balti matšil
Aasta 2010 spordipreemia andis üle volikogu eelarve- ja majanduskomisjoni esimees Herko Sunts. Ta tutvustas spordipreemia pälvinud treenerit, Loksa gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetajat Aarne Idavainu, kui inimest, kellele praegune aastaaeg suusatreenerina meeldib. Ta elab Kolgakülas, on üks SK Rada suusaradade hooldajatest. Ta on üldse vahva vunts, lisas Herko Sunts.

Peale klaasist energiapalli oli Aarne Idavainule ka sümboolne tšekk 320 eurole.

Aarne Idavain ei saanud ise preemiat üle võtta, kuna viibis samal ajal Tallinnas toimunud Balti matšil.

Aasta meessportlane TAAVI TŠERNJAVSKI
Kuusalu valla 2010 mees­sportlase tiitli sai Loksa gümnaasiumi 9. a klassi õpilane, mitmevõistleja Taavi Tšernjavski Kolgakülast. Ka teda ei olnud kohal, sest oli sõitnud treeneri Aarne Idavainuga Balti matšile, kus saavutas mitmevõistluses 2. koha. Peole polnud tulnud ka vallavalitsuse liige Madis Praks, kes pidi auhinna üle andma.

Kuusalu Spordiklubi juht Margus Keerma iseloomustas Taavi Tšernjavskit kui väga andekat sportlast, kes kuulub Eesti noortekoondisesse. Mullu suvel püstitas ta kümnevõistluses endavanuste Eesti rekordi ning tuli kahekordseks Eesti meistriks – odaviskes ja kümnevõistluses. Hõbemedali pälvis ta meistrivõistlustel kettaheites, kuulitõukes ja tuhande meetri teatejooksus.

Aasta naissportlane KAROL RAHUOJA
Parima naissportlase tiitlisaaja avalikustas vallavalitsuse liige Kaupo Parve. Ta sõnas, et annab auhinna tulevikulootusele.

Karol Rahuoja lõpetas kevadel Kuusalu keskkooli ja õpib nüüd Tallinna Tehnika­ülikoolis. Treenib endiselt Kuusalu Spordiklubi juures, tema treener on Margit Jäetma.

Karol Rahuoja tuli Eesti meistriks viievõistluses ning sai pronksmedali kõrgus- ja kaugushüppes.

Aasta noorsportlane TANEL PAABO
Tublima noorsportlase kuulutas välja volikogu sotsiaalkomisjoni esimees Kaja Martinson. Ta ütles, et internetist leiab Kuusalu keskkooli õpilase, 1996. aastal sündinud Tanel Paabo kohta pika saavutusterea: Eesti meister karates oma vanuseklassis 2009 ja 2010, võidud Leedus ja Soomes, 3. koht Berliinis Banzai Cupil jne: „Tahan tänada Taneli vanemaid, kelle toetus on oluline.”

Aasta invasportlane AIVO JÕESAAR
Aasta invasportlase nime teatas volikogu liige Raul Valgiste, kes kuulub Harjumaa Invaühingu juhatusse.

Ta lausus invasportlase tiitli saanud Aivo Jõesaare kohta: „See mees on edukalt osalenud Eesti liikumispuuetega inimeste kergejõustikuvõistlustel ja saavutanud esimesi- teisi kohti. Ta on ka spordiorganisaator, korraldab Kolgakülas vastla- ja talvespordipäeva. 27. veebruaril toimub see kolmandat korda, osalejaid koguneb üle Eesti.”
 
Aasta treener PRIIT SELI
Vallavanem Urmas Kirtsi teadustas aasta treeneri nime – Kuusalu karateklubi IVL treener Priit Seli.

„1994. aastal ütles tookordne volikoguliige Kalev Kornet, et on üks tugev treener, oleks hea, kui saaks ta Kuusalu valda treenima. Tuli ja on siia pidama jäänud, tema õpilased on palju saavutanud.”

Aasta sporditegu – külade kümnevõistlus
Aasta sporditeo 2010 tegi Anu Kirsman, kes kirjutas taotluse ja sai ELi toetusraha külade kümnevõistluse projektile ning viis selle augustis ellu. Auhinna andis üle külaelukomisjoni esimees Henn Pärn. 

Anu Kirsman lubas, külade kümnevõistlus tuleb ka sel suvel, paar võistlusala on uued.

Sportlik algatus – saalihokinaiskond
Tõnu Ammussaar teatas sportliku algatuse auhinnasaaja – Kuusalu saalihokinaiskonna Eluterve Naine. Auhinna võttis vastu naiskonna asutaja Pille Plakk, kes ütles, et treeningutel käib 30 naist-neidu. Sel aastal tulevad saalihoki meistrivõistlused Kuusalu spordikeskuses ja ta kutsus rahvast mängudele kaasa elama.

Aasta kultuuritegu – regilauluplaat
Aasta kultuuriteo eest sai auhinna Triin Jõeleht, kelle eestvedamisel valmis Kuusalu kihelkonna regilauluplaat „Vanad viisid uuel häälel”.

Seda teadustas vallavalitsuse liige Kalmer Märtson: „Triin Jõeleht on väga hea koostööpartner, kindel vedur. Plaat on saanud õppematerjaliks Eesti Teatri- ja Muusika­akadeemia üliõpilastele. Eriline on ka see, et plaati on lauljatena oma osa andnud meie endi sõbrad, lapsed, vanemad.”

Aasta kultuurikollektiiv – Kuusalu pasunakoor
Aasta kultuurikollektiivina kuulutas Kuusalu pasunakoori välja volikogu keskkonnakomisjoni esimees Mart Reimann, kes koolipoisina on ka ise seal mänginud: „Pasunakoor ei saa auhinda mitte sellepärast, et on väga vana, vaid on ka edumeelne. Sel oli oluline roll minu meheks saamisel ja usun, et teeb sama praeguste koolipoistega.”

Aasta ürituste korraldaja – KAISA LINNO
Kolgaküla Seltsi tegevjuhile ja rahvamaja perenaisele Kaisa Linnole andis aasta ürituste korraldaja auhinna üle volikogu liige Enn Kirsman.

„Saan temalt peaaegu iga nädal e-kirja, olen üleskutsetele ka vastanud ja osalenud. Loodame, et paneb selgi aastal aluse üritusele, mille kohta saab hakata ütlema, et on traditsiooniline,” sõnas ta Kaisa Linno kohta.

Kaisa Linno on Kolgaküla Seltsi projektidele saanud rahastuse ja korraldab teist aastat perepäevi ning sel hooajal pani aluse kinoklubi temaatilistele tantsuõhtutele.

Aasta kultuuritoetajad – Kõrveaia peremehed
Aasta kultuuritoetajate nimed teatas volikogu vabaajakomisjoni esimees Urmas Paomees – Kuusalu valla aukodaniku, maestro Veljo Tormise sünnikodu, Kõrveaia talu peremehed ja taastajad Andres Nurja ning Urmas Valgma.

Urmas Paomees lausus: „7. augustil tähistasime Kõrve­aial Veljo Tormise 80. sünnipäeva, sellest said osa paljud inimesed üle Eesti. Andres Nurja ja Urmas Valgma hakkasid Kõrveaiat taastama kaheksa aastat tagasi. Loodan, et Kuusalu vald toetab ka edaspidi nende ettevõtmisi.”

Aasta vabatahtlik – JÜRI KALJURAND
Volikogu arengukomisjoni esimees Mait Kröönström tegi teatavaks aasta vabatahtliku tiitli saaja – Kolga vabatahtlike tuletõrjujate pealik Jüri Kaljurand.

„Ta on rajanud ja arendanud MTÜd Kolga Vabatahtlik Tuletõrjeselts. 2010. aastal pälvis Eesti parima priitahtliku pritsimehe tiitli,” tutvustas Mait Kröönström.

Kokku 40 huviringi ja 20 spordiklubi
Abivallavanem Milli Kikkas ütles peol, et Kuusalu vallas tegutseb 5 rahva­majas kokku 40 huviringi. Neis osaleb ligi 500 inimest. Vald toetab rahaliselt 15 ringi. Selles loetelus ei ole koolide-lasteaedade huviringe.

Spordiga tegeldakse vallas ligi 20 klubis. Vallaga on lepingulistes suhetes 11 treeningrühma, kus osaleb üle 200 noore. Kuusalu vald on seni põhiliselt toetanud noorte­sporti.

Spordivaldkonna auhinnasaajateks esitati kokku 14 inimest ja kultuurialalt 6 inimest.

Spordipreemia nominendid olid Age Tuisk, Aivo Jõesaar, Karol Rahuoja, Kristo Õun, Pent Paalberg, Sören Jõõras, Taavi Tšernjavski ja Tanel Paabo ning võistkondadest Kuusalu keskkooli TV olümpiastartide ja Kuusalu naiste saalihoki võistkond.

Spordiga seotud isikutest olid nominendid Aarne Idavain, Anu Kirsman, Helges Mändmets, Margit Jäetma, Matti Krönström ja Priit Seli.

Kultuuripreemia nominendid olid Asko Aug, Kaisa Linno, Ott Kask, Saima Kallionsivu, Terje Varul, Triin Jõeleht, Kuusalu näitering Latern, Kuusalu pasunakoor, Kuusalu kiriku kellade projekt ning Veljo Tormise Kul­tuuri­seltsi regilaulude plaat.

Kultuuri toetaja laureaadiks pakuti Andres Nurja, Mait Arvisto, Urmas Valgma ja Jõekääru Perepuhkus.


Märkamise auhinnad said
Harju aasta 2010 sädeinimene Asko Aug – Pärispea rahvamaja renoveerimine.

Aive Sarjas – Kuusalu OTT täie hooga käimapanek.

Agnes ja Raul Valgiste – invaprojektide korraldamine.

Elle Ots ja Sulev Valdmaa – Väino Eskeni muuseumituba.

Helges Mändmets – laste suusatreeningud Kolgakülas.

Herko Sunts – MTÜ Kiiu Arendus projektid.

Jaanus Jalakas – Kuusalu ja Loksa uued kirikukellad.

Kadri Seeder – kaugtöökeskus Kõnnu külamajas.

Katrin Lellep – MTÜ Õnne Maja projektid.

Maarika Rohi – MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts projektid.

Maila Velström – Leesi rahvamaja renoveerimine.

Marju Jaanimäe ja Priit Parro – noortekeskuste projektid.

Silvi Talpsepp – MTÜ Kuusalu Pensionäride Ühendus juhtimine.
 
Tiiu Aasa – Kuusalu mai- ja jõululaada korraldamine.

Eelmine artikkelTulekahju keldris
Järgmine artikkelANDRUS ANSIP külastas Aruküla kooli