Kuusalu vald oli Maale Elama messil Harjust ainus

3180
Tallinlasi kutsusid maale elama Kuusalu valla ettevõtjad MART REIMANN, SÖREN JÕÕRAS, TANEL TIIVEL ja HELDUR MEERITS.

Hoolimata soojast kevadilmast oli Kalevi spordihallis Maale Elama messil palju huvilisi.

Kuusalu valla messitiim pakkus laupäeval, 11. aprillil Kalevi spordihallis Maale Elama messil kiluvõileibu, küpsiseid, rääkis kinnisvarapakkumistest, tutvustas lähiajal toimuvaid kultuuriüritusi ning õpetas boksikülalistele puutööd. Kuigi Kuusalu meeskonna sõnul on messi tulemusi raske mõõta, sai seal selgeks, et Kuusalu on üsna tuntud ning huvipakkuv nii elupaigaks kui suvitamiseks.
Kuusalu vald sai spordihallis boksi ehitamiseks koha peaukse kõrval. Meeskonna pani kokku OÜ Reimann Retked juht, Kuusalu vallavolikogu liige Mart Reimann. Tormise-seltsi juhatuse liikmed Tõnu Idavain, Ulvi Rand ja Ulve Märtson tutvustasid Kuusalu valla selle suve suur­üritusi – „Lauritsa lubaduse” ettekannet Viinistul ning laulupidu „Regilaul ja karuäke” Kuusalus. Noortekeskusi esindas Priit Parro, Lahemaa maratoni ning merepidu tutvustas OÜ Events & Marketing Managers juht Sören Jõõras, vallavalitsusest oli korraldusmeeskonnas abivallavanem Aare Ets. Oma panuse andis Maale Elama vabatahtlik Ingeldrin Viljak Pärispea külast, kes oli koostanud valiku Kuusalus pakutavast kinnisvarast.   Seda   võis näha  slaidi­esitlusena boksis olnud sülearvutist. Ingeldrin Viljak, kes oli Maale Elama messi korraldusmeeskonna ainus liige Harjumaalt, ise messipäeval osaleda ei saanud.
Kui teised omavalitsused meelitasid rahvast oma boksi kuivatatud kala või ilvesekostüümis maskotiga, siis Kuusalu boksist kostus kopsimist – Tõnu Idavain õpetas, kuidas valmistada soolavakka.  Ulve Märtson ja Ulvi Rand juhendasid teisel pool lauda, kuidas soolavakka salvrätitehnikas kaunistada, teha spoonist järjehoidjaid ja niiöelda marke, kus ühel küljel oli Tormise-seltsi tempel, teisele poole sai kleepida salvrätikust väljalõigatud kujundeid.
Tormise-seltsi meisterdajad sõnasid, et käelise tegevuse pakkumine oli hea nipp külaliste meelitamiseks – tänu sellele jäid huvilised boksi kauemaks ning neile sai valda ja seal toimuvat põhjalikumalt tutvustada.
Kuusalu boksi ümbritses Allika külas tegutseva OÜ Kepivabrik valmistatud puitaed, seintel olid fotod, valla kaart ja ürituste plakatid. Kuusalu kui mereäärset valda iseloomustas kalavõrk, mille andis boksi kaunistamiseks Ingeldrin Viljak. Et boks püsti saaks, oli meeskond seda ehitamas juba messile eelnenud õhtul. Viimased viimistlused-kaunistamised jätkusid veel messipäeva hommikul.
Populaarseks osutus valla kaart, millelt tuli pidevalt näidata, mis suunas ning kui kaugele jääb Tallinn. Priit Parro, kes pakkus küpsiseid ja inimesi kaardi juurde kutsus, sõnas, et enamasti ikka teatakse, kus Kuusalu asub, kuid üllatusena tuleb see, et vald on koera pea kujuline – kuna paljud pelgavad, et põhjarannikul on merevesi ujumiseks jahe, pidi Priit Parro selgitama, et koera kõrvade ehk poolsaarte vahel pole sugugi nii külm ning palju oleneb tuule suunast.
Kelle tähelepanu ei õnnestunud küpsistega köita, sellele pakuti boksis kiluleiba ning kes sisse astus ja rohkem huvi tundis, sai kaasa pudeli kasemahla või isevalmistatud leiba.
Spordihall avati külalistele hommikul kell 10 ning suleti 17. Samal ajal toimus messil ka seminar, kus rääkisid nii ettevõtjad kui talunikud oma kogemustest. Kõige rohkem publikut meelitas debatt, kus osalesid ka riigikogu liige Tanel Talve  Vooselt ja investor Heldur Meerits Kiiu-Aablast Nende jutust jäi kõlama, et maaelu ei tasu karta, kõige olulisem on ettevõtlikkus – Eestis pole vahemaad nii pikad, et maale kolimine tähendaks mugava elu lõppu.
Ettekande tegi Kuusalu valla Hara küla elanik Maarja Õunaste, kes koos elukaaslasega elab öko-stiilis ning on ehitanud oma koduõuele põhukasvuhoone ning päikesepaneelid.
Messiboksi vaatas üle Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, kes jäi meeskonnaga väga rahule jamärkis naljatamisi, et kui sõitis mööda Peterburi maanteed Kuusalust Tallinnasse, tuli vastu palju autosid – järelikult on messitiim teinud head tööd ja rahvas juba kolib.
Soe kevadilm ja laupäeva hommik muutsid mõne meeskonnaliikme enne messi murelikuks – arvati, et pigem minnakse nädalavahetusel maale, mitte ei tulda spordihalli messile. Pärast messi leiti aga, et külalisi oli piisavalt ning huvilised tulid konkreetsete küsimustega.
Taluõue Käsitöötalli omanik Tõnu Idavain jäi messiga rahule: „Oli võimalus ennast teistele tutvustada ja luua kontakte. Huvilisi ja pakkumisi koostöö tegemiseks tuli mitmelt poolt.”
Kuusalu vald osales Maale Elama messil 2. korda – eelmisel aastal käidi Tartus, kus külastajaid oli küll rohkem, kuid Kuusalu oli seal võõram kui tallinlastele.
Priit Parro rääkis, et üsna paljud tulid küsima kinnisvara kohta: „Rääkisin, palju teadsin, lisaks soovitasin otsida kinnisvaraportaalidest või uurida Facebookis Kuusalu Kuulutajast. Mõni tundis huvi suurema maatüki vastu, teine soovis suvilat mere äärde. Kui sai selgeks, missugust kohta keegi otsib, oskasime soovitada juba konkreetset piirkonda.”
Ta lausus, et küsiti ka kergliiklusteede kohta ning kas saaks tulla Kuusalu valda lasteaiakasvatajaks: „Tallinnas oli otstarbekas end reklaamida. Möödunud aastal Tartus vaadati pigem lähiümbruse pakkumisi või veel lõuna poole.”
Sören Jõõras, kes korraldab oma ettevõttega Events & Marketing Managers juulis Valkla rannas merepidu, lausus, et otsekontakt boksis ehk huvilistega rääkimine on tunduvalt tõhusam kui paberite või reklaambrošüüride jagamine.
Kuusalu meeskonna juht Mart Reimann jäi messiga rahule: „Kui tahame valda elanikke juurde saada, siis on messist kui turunduskanalist kindlasti abi ning kes ei soovi elama tulla, siis on hea võimalus tutvustada meie üritusi.”
Ta märkis, et tuldi konkreetsete soovidega: „Mõne maja kohta öeldi, et seda ma tean, see on aasta aega müügis olnud. Mõni soov oli ka üsna ulmeline, näiteks sooviti 30 hektarit maad.”
Meeskonna kokkupanek messile minekuks läks Mart Reimanni sõnul sujuvalt, sest Kuusalu vallas on aktiivseid inimesi, kes mõttest kohe kinni haarasid.
Selle kohta, et Kuusalu oli messil Harjumaa ainus omavalitsus, arvas ta, et ju teistel läheb väga hästi: „Kunagi pole reklaami liiga palju. Elanike vähesuse üle ei saa ilmselt kurta ainult Tallinna ümbruse vallad.”
Sõnumitooja küsitles messikülalisi ning uuris, kas nad on Kuusalu boksi külastanud ning mida vallast teavad. Enamik vastas, et päris täpselt ei tea, kus Kuusalu asub, kuid märgiti, et Tallinna lähedal ja mere ääres. Abielupaar Mustamäelt sõnas, et on otsinud maale elukohta Tallinnast kuni 40 kilomeetri kaugusele, Kuusalu on silma jäänud, kuid kinnisvara hinnad on kallid. Kuusalu boksis olid nad käinud, kiitsid sõbralikku vastuvõttu ning kiluvõileibu.
Pensionieas abikaasad, põlised tallinlased, vastasid, et Kuusalust on nad kuulnud, kuid pole õrna aimugi, kus see asub. Nad märkisid, et messile tulid nostalgiahõngu otsima – noorus möödus maal, kuid mugavat linnaelu ja lühikesi vahemaid nad millegi vastu ei vahetaks, küll aga sooviks suvel linnast välja sõita ning maaleiba maitsta.

Eelmine artikkelSõnumitooja 15. aprilli lehes
Järgmine artikkelKiiu mõisa rekonstrueerimis- projekti teeb OÜ ARC PROJEKT