Kuusalu vald sai sünnitunnistuse 1938. aasta 7. oktoobril vabariigi presidendi otsusega number 88, millega on määratud valdade piirid ühekordse korraldamise seaduse alusel alates 1. aprillist 1939. Põllutööministeeriumi katastriameti koostatud valdade kaartidel on Kuusalu vald punase joonega piirides märgitud järgmiselt: Harju maakonnas p.15 Kuusalu vald maa-alaga, mis moodustub: a) senise Kiiu valla maa-alast, välja arvatud Kõrveveski ja Tõrrepõhja külade piirkond ja osa Anija metsandiku maa-ala; b) senise Kodasoo valla maa-alast, välja arvatud Rammu saare ja Kääniku küla Kääniku, Reie, Kadaka ja Upsi talude maa-alad. See teade ilmus 14. oktoobril 1938 Riigi Teatajas number 87.
Sellest ajast on Kuusalu vallas muutunud palju – piirid, inimesed, tegevused. 80aastases Kuusalu vallas elab ligi 6500 inimest. Neist ligi 40 protsenti on tuluteenijad. Vallal on võimalik osutada teenuseid oma kodanikele umbes 11 miljoni euro eest aastas. Meie territoorium on kasvanud ligi 71 000 hektari suuruseks, millest pea pool on looduskaitse all. On mererannad, sood ja metsad, elamu- ja põllumaad, võimalusi ettevõtluseks.
Ligi 1500 last käib meil lasteaias või koolis. Sotsiaaltoetusi, -teenuseid ja -tegevusi saame osutada ligi 1,5 miljoni euro eest aastas. Valla asutused toimivad sünergilises koostöös külakogukondade ja kodanikeühendustega.
80aastase Kuusalu valla vallavalitsus ja selle asutused seisavad nüüd silmitsi muutustega. Peame hakkama tegema senisest efektiivsemalt tööd, et iga sent oleks kulutatud valla arenguks ja edendamiseks. Täname kõiki 80 aasta jooksul tegutsenud volikogu ja vallavalitsuse koosseise, kes on edendanud valla elu.
Elanikud tahaks, et enamiku koduvallaga seotud murekohti lahendaks vald, kuid paljudes asjades on valla käed seotud. Seadused määravad mitmed tegevused riigiasutuste, näiteks kohtute ja teiste institutsioonide pädevusse. Siin saab vald olla toeks ja abiks, et leida õige institutsioon, kust saada lahendus.
Hea näide on Kuusalu keskuses olnud teeauk – vallal ei olnud voli tõtata seda parandama, kuna auguga tee kuulub riigile. Vallal on niisugustes asjades ainus võimalus utsitada õigeid ametnikke asja edendamiseks.
Hoolimata vahel ette tulevatest eksiarvamustest teevad volikogu ja vallavalitsus edasi tööd ja aitavad teistel institutsioonidel teha oma tööd Kuusalu valla heaks.
Tähistades valla juubeliaastat saame tõdeda, et me tugevus on elanikud ja ettevõtjad, kes hoolivad oma elu- ja töökeskkonnast. Me kõik, lisaks vallavalitsusele ja -asutustele ka aktiivsed inimesed külades-alevikes, MTÜd, ettevõtted, tegutseme selle nimel, et eluolu, töökeskkond ja puhkevõimalused oleks suurepärased ning vald kestaks.
Vallavalitsuse roll on pragmaatiliselt toetada, tõhusaimal moel töötada ja õiglaselt teenindada kogu valda.
Kuusalu vald on oma vallastaatuse ajaloo jooksul olnud tugevalt orienteeritud põhjamaistele väärtustele nii loodusväärtuste kui elanike võrdsuse tähenduses. See on olnud eriti nähtav ja tuntav, olles elukeskkond nii maa- kui linnainimese maitsele. Tasakaalus areng on see, mis rõõmustaks kõiki.
Et seisame muutuste teel, võiks lõpetada mõtiskluse Ernst Enno sõnadega: „Mis oli, see on läinud, mis tuleb, alles ees.“ Palju õnne ja edu meile kõigile!