Detsembris tõi Kuusalu vallavalitsus volikokku Kuusalu Soojuse osakapitali tõstmise eelnõu, otsuse projekti kohaselt vajavat valla ettevõte kiiresti 85 000 eurot. Üllatusena see minu jaoks ei tulnud, sest ettevõtte probleeme on Sõnumitooja põgusalt eelmistel aastatel ka kajastanud. Kui varasematel aastatel raha eraldati, oli alati juttu, et see on nüüd küll viimane kord ja edaspidi saab ettevõte ise hakkama.
Mis aga silma hakkas – tänasest volikogu esimehest, kes eelnevatel aastatel teravalt Kuusalu Soojusele rahaeraldisi kritiseerinud, on ühtäkki saanud selle eestkõneleja. Enne volikogu Sõnumitoojas ilmunud arvamusloos selgitab ta, et osakapitali tõstmist nõuavad vallalt õigusaktid ja seaduseid tuleb ju teadupärast täita. Ja et see 85 000 eurot kuhugi ära ei kao, selle summa saab vajadusel vallaeelarvesse kenasti tagasi tõsta. Pakun, et Kuusalu Soojuse suuruse soojatootja kasum ei saa kunagi olema selline, et omanik sealt midagi märkimisväärset tagasi võiks saada.
Aga nagu ka eelnevatel kordadel – eelnõu tuleb volikogu lauale äkki ja otsustamisega on väga kiire. Seekord tundub, et oli kohe väga kiire, sest polnud ei seletuskirja ega ka põhjendusi, mis on tinginud kiireloomulise rahavajaduse. Volikogu istungil volinike küsimustele vastates selgus aga, et kiire rahavajaduse on tinginud Kuusalu Soojuse maksmata arved tarnijatele. Ja mitte ainult osakapitali tõstmiseks vajaminev summa. Lisaks eraldatakse lisaeelarves allasutustele soojaettevõttele ettemaksuks ligi 15 000 eurot.
Mõnes kohas ajame mõnesaja euro suuruste kulude taga näpuga järge, nüüd on soov ligi 100 000 eurot eelarvest ilma erilise aruteluta ja emotsioonideta välja tõsta. Olen seda meelt, et Kuusalu Soojuse raskustele tuleb leida lahendus, kuid esmalt tuleb probleemide põhjused välja selgitada – on see vigane äriplaan, tegelikke olusid mittearvestavad arengukavad, juhtimisvead. Seda peaks uurima erikontrolli käigus. Tundub, et probleemidega tegelemist välditakse, sest lahendused võivad vallaelanike silmis olla ebapopulaarsed. Vallajuhtidel on lihtsam kord paari aasta tagant rahasüst ära kannatada, kui oma populaarsusega riskida.