Kuusalu pastoraadi sarikapeol osalesid kolm piiskoppi

5171
EELK uus peapiiskop URMAS VIILMA, ajutine peapiiskop EINAR SOONE, Kuusalu koguduse õpetaja JAANUS JALAKAS ja piiskop emeeritus ANDRES PÕDER.

Pastoraadi taastamistöödel on valminud betoonlagi ning pandud püsti sarikad.

Ehitajad panid pärja pastoraadi mantelkorstna kõrvale.
Ehitajad panid pärja pastoraadi mantelkorstna kõrvale.

Mullu aprillis jäid Kuusalu pastoraadihoonest tulekahju tagajärjel alles suur mantelkorsten ja seinad. Kui praht sai koristatud, pandi suve lõpuks varemetele ajutine katus. Firma Hardest Ehitus hakkas vahelage tegema novembris. Kuusalu vald eraldas pastoraadi taastamiseks eelmise aasta lõpus 50 000 eurot, kultuuriministeerium on lubanud anda 40 000 eurot.
Reedel, 30. jaanuaril olid sarikad pandud ning korstna kõrvale seatud pärg. Sarikapidu toimus pärastlõunal, osalesid peapiiskop emeeritus Andres Põder, uus peapiiskop Urmas Viilma ja ajutine peapiiskop Einar Soone. Musitseeris puhkpillikoosseis Kuusalu pasunakoori ja Kuusalu Kunstide Kooli muusikutest, dirigenti asendas Anne Jalakas.
EELK Kuusalu Laurentsiuse koguduse õpetaja Jaanus Jalakas tervitas kohaletulnuid ning tõdes, et Kuusalu vana pastoraat näeb praegu välja õudsem, kui kunagi varem. Aga nüüd on juba paistmas lootuskiired ning tegelikult on rõõmus päev, sest kohal on kolm peapiiskoppi, Eesti kiriku kahurvägi.  On vaja väge ja jõudu, et kevadisest sündmusest jagu saada.
Peapiiskop emeeritus Andres Põder rääkis, kuidas oli ka ise tulekahjupäeval Kuusalus kohal: „Jõudsin pastoraadi juurde, kui suured leegid olid vaibumas. Tallinnast tulles nägin kaugelt suitsusammast ja tulekuma. Mõtlesin, et see on traagiline ja kohutav sündmus. Siin nägin inimesi, kes askeldasid pastoraadi ümber päästmas arhiivi, ka klaverit. Teiega rääkides oli ilmne, et see pole ainult kaotuse tunnistamine, vaid juba ahervareme juures kogesin, et vaimusilmas nähti taastatud maja, õnnetus on olnud nagu usuäratus, mille abil ehitatakse uus. Tundub, et kurvastuse aeg hakkab olema selja taga. Soovin, et suur töö, mis ees seisab, aitab ehitada Kuusalu kogudust tulevaste põlvkondade auks.“
Peapiiskop Urmas Viilma õnnistas pastoraadi ülesehitamistööd ja soovis, et hoones võiks peagi olla inimesed ja tegevus. Ta palus õnnistust kõigile, kes oma panuse panevad, taastamistööd teevad, ka kogudusele ja kihelkonna igale liikmele. Õnnistussõnad ütles samuti Einar Soone.
Andres Põder andis tänukirja EELK Kuusalu Laurentsiuse koguduse juhatuse esimehele Martin Urvale.
Jaanus Jalakas ja Martin Urva tänasid lilledega projekti teinud Aleksander Skolimowskit, ehitusfirma esindajat ja ehitusjärelevalvet. Jaanus Jalakas tänas kõiki inimesi ja vallavalitsust abi eest.
Muinsuskaitseameti Harjumaa vaneminspektor Ly Renter andis üle kultuurimälestise tähise ja soovis jõudu maja taastamiseks.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi meenutas samuti pastoraadi põlengut ning märkis, et rohkem kui sada inimest on annetanud, kogukond on osa võtnud talgutest: „Kiidan Jaanus Jalakat, kes naljaga pooleks öeldes on vallavalitsuse jaoks olnud äärmiselt tüütu kirikuõpetaja, aina küsis raha ja lõpuks ka sai. Loodan, et tööd kestavad pastoraadimaja kasutuselevõtuni ning sellel saab olema funktsioon,  mis  toob  siia  palju  inimesi.“
Lõpuks pakuti külalistele ning ehitajatele mulgiputru ja kringlit.
Koguduse juhatuse esimees Martin Urva ütles Sõnumitoojale, et veel ei tea täpselt, mis majas olema hakkab, üks idee on teha ülemisele korrusele raamatukogu, kui juhtub, et Kuusalu tervisekeskus ehitatakse ELi toetusraha abil ümber kaasaegseks perearstikeskuseks ja raamatukogul tuleb sealt mujale minna: „Ideid on veel mitmeid ja ootame ka uusi mõtteid. Praegu on peamine mure, et hoonele saaks kevadeks kivikatuse. Riigilt ja vallalt antud abi kulub vahelae ja sarikate peale ning vaja oleks veel 44 000 eurot kivikatuse jaoks. Sellest umbes 20 000 eurot peaksime saama kogudusele kuuluva metsa müügist, metsatükk asub Kuusalu alevikust paari kilomeetri kaugusel.“
Jaanus Jalakas sõnas, et kogudus on väike, annetajaid on kokku 300 ringis: „Arvatakse, et Eestis on kirik rikas, aga see pole nii, mõned kirikud on korda tehtud, kuid väga palju on veel vaja teha. Meie vana pastoraadi jaoks raha pole. Loodame siiski, et meil õnnestub vana pastoraat taas üles ehitada.“

Eelmine artikkelPolitseikroonika
Järgmine artikkelKuusalus ja Kolgas valimisjaoskonnad uues kohas