Kuusalu mailaata peetakse, sest rahvas soovib

3578
Kuusalu kooli 6.b klassi tüdrukud ANETT KIRT, MERYBEL PRIIVITS, KERTU PEEGEL, KÄRT KIRSIMAA, HELERIN TIHANE ja MAARJA ENGEL PAENURM müüsid heategevuslikus kohvikus ja kogusid raha netiportaalile Pesaleidja.

Korraldustiimi põhikoosseis on olnud kõigil 16 mailaadal sama: TIIU AASA, TIIU LEPNURM ja PEETER KIVIMÄE.

Külavanemate foto 2016: EMIL RUTIKU, KAIRI LOIT, TRIIN PÕLLMAA, TIIU LEPNURM, KATRIN PAHK ja URMO RISTISAAR.
Külavanemate foto 2016: EMIL RUTIKU, KAIRI LOIT, TRIIN PÕLLMAA, TIIU LEPNURM, KATRIN PAHK ja URMO RISTISAAR.

Rahvas on harjunud, et Kuusalus toimub 1. mail rahvamaja ümber, Keskväljakul ja kalmistu ees platsil laat kultuuriprogrammi ning vähemalt sajakonna müüjaga. Ka tänavu hakati varakult Kuusalu rahvamajja helistama ning laada kohta infot küsima.
Tiiu Aasa: „Meil ei ole oma kodulehte ega suurt eelnevat reklaami. Oleme hakanud väsima, aga väljastpoolt tulev surve annab hoogu ja paneb jälle tegutsema. Õnneks oleme saanud noori appi, kultuuriprogrammi aitas kokku panna mu lapselaps Leaanika Parra.“
Numbrid on taas suured – sissepääsuks palutud 20sendiste, ka rahakastidesse poetatud kroonisentide ja püksinööpide järgi oli laadakülalisi ligi 4000. Müüjaid oli kirja pandud 112. Laadaprogramm kestis hommikul kella 10 kuni sulgemiseni kell 16, kavas oli üle 40 tantsu-laulu.
Laada avas traditsiooniliselt Kuusalu vallavanem, järgnesid Kuusalu pasunakoori pillilood. Esinesid veel Petsikad, Tiiu Kassi tantsulapsed, Tallinna Ülikooli koreograafia osakonna tudengid, Leigarite lasterühmad, kõhutantsija Kirsi Mari Lepik, TTK rahvatantsuansambel Savijalakesed, Kuusalu rahvamuusikaansambel ja lauluansambel Viisiveeretajad, Tarvanpää Seltsi vilistlasrühm, laulja Jaak Kaldjärv, Raasiku linetantsurühm Rassaline ning JJ-Street grupid Kuusalust ja Keilast.
Tiiu Aasa kirjeldas, et kui tavapäraselt on hakanud laat pärast kella 14 ära vajuma ja müüjad asunud asju kokku pakkima kella 15 paiku, siis seekord käis laadamelu väljakuulutatud aja lõpuni.
Ta lausus, et seda tänu JJ-Streeti tantsijatele, kes teatasid, et tahavad tulla esinema, aga enne kella 15 ei jõua: „Oleme uuendustele avatud, vastasin, et teeme nii. Kauplejad olid väga rahul, publikut ja ostjaid jagus kauemaks ning alles siis, kui tantsijad lõpetasid, asuti pakkima.“
Kui varasematel aastatel oli päevajuht Peeter Kivimäe, siis teistkordselt pajatas tema asemel vahelugusid Emil Rutiku.
Nagu ka mullu, paluti kella 12 ajaks Kuusalu valla külavanemaid rahvamaja juurde ühispildistamisele. Tänavu oli pildile tulijaid taas vähe – 6. Aasta tagasi ülesvõetud fotol on 9 külavanemat.
Tiiu Aasa kommenteeris, et saatis kõigile külavanematele e-kirja ja selgitas, et foto oleks ajaloo jaoks: „ Oluline on ajalugu. Kunagi lapsed otsivad pildilt oma vanemaid või vanavanemaid, aga ei leiagi, kuigi teavad, et oli külavanem. Jätkame traditsiooni ja loodame, et külavanemaid tuleb edaspidi ühispildile rohkem.“
Rahvamaja saalis sai vaadata videot mullusest mailaadast, üles võttis ja monteeris Rasmus Merivoo. Ta oli tänavu samuti kaameraga kohal, filmis kultuuriprogrammi.
Kaameraga käis ringi ka volikogu liige Raul Valgiste, kes soovis jäädvustada mailaada korraldustiimi toimetamisi alates laadale eelnenud päevast.
„Loodame, et saame järgmise aasta mailaadal näha mõlemaid videosid,“ avaldas Tiiu Aasa lootust.
Peakorraldajaid aitavad mailaadal noored abilised, osad neist on aastaid Kuusalu laatadel kaasa teinud. Tiiu Aasa kiitis veel väga head koostööd Tormise-seltsi tegevjuhiga.

Kuusalu kooli 6.b klassi projekt
Ka seekordsel mailaadal olid kohal Kuusalu kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad.
Heategevusliku kohviku panid üles Kuusalu keskkooli 6.b klassi õpilased, kes majandusõppe lõpuprojektina viivad läbi heategevuslikku projekti. Kogutud raha läheb netiportaalile Pesaleidja, mille kaudu otsitakse kassidele-koertele uut kodu.
Noored küpsetasid ja müüsid kooke Kuusalus esmalt kahel kirbuturul, koos mailaada müügiga saadi kokku ligi 400 eurot loomade ravimiseks. Klass läheb Pesaleidjasse raha üle andma mai keskel. Kohviku ettevalmistustes ja küpsetamises osalesid ka poisid. Kuusalu õpilaste Pesaleidja projektist saab lähemalt lugeda Facebookist.
Laste õpetaja Karin Tensing rääkis, et ta läbis eelmisel aastal Junior Achievement´i koolituse „Mina, majandus ja ettevõtlus“, mis andis õiguse õpetada majandusõpet kolmandas kooliastmes. Programm sobis 6. klassile.
Ka 6.a teeb heategevusliku projekti – Kuusalu koolis tuleb nende eestvedamisel telefonivaba nädal.

Kuusalu 4.a klassile rahvariided
Mailaadal oli ka teine heategevuslik kohvik. Kuusalu keskkooli 4.a klassi lapsed ja lapsevanemad kogusid toetust tantsurühmale rahvariiete saamiseks. Kaubeldi laste ja vanemate tehtud küpsetistega.
Kultuurkapitalilt on saadud 2000 eurot ja vaja on koguda veel sama palju. Laadaga teeniti juurde üle 400 euro.
Lapsevanem Reelika Lootus saatis ka Sõnumitoojale üleskutse, et iga panus on teretulnud.
Ülekande saab teha Kuusalu vallavalitsuse arvelduskontole EE742200001120050586, selgitusse märkida „Kuusalu KK rahvarõivad“.’’

Eelmine artikkelPOLITSEIKROONIKA
Järgmine artikkelAruküla ja Pikavere mõis saavad piksekaitse