Kuusalu mailaadal maksid ühe krooni 3400 külastajat

2522

Ostab Kuusalu valla vanemmaakorraldaja ENNO TAMMEMÄE, müüvad kodutütred MARILIIS METSAVEER, ELIISE-MARIIN ALLIK, KARIN TREI, MAI ADER ja ELO VAGUR.
Majandussurutis mõjutas ka Kuusalu kihelkonna mailaata – registreeritud müüjatest ligi 20 jätsid tulemata.

„Kuusalu laadast on kujunenud kohalike inimeste kokkusaamiskoht. Kultuuriprogramm võetakse hästi vastu, kogunetakse vaatama ja elatakse kaasa,” kiitis Kuusalu Valla Külade Ühingu juht Peeter Kivimäe. Tema arvas, et kokku võis laadalisi olla üle nelja tuhande, sest kõik ei maksnud loenduseks küsitud 1 krooni – rahakastid olid pandud kahe suurema tänava ette, kuid tuldi ka mitmelt poolt mujalt.

Müüjaid oli veidi üle saja, kuigi registreeris paarkümmend müüjat rohkem. Esialgu telliti müügipinnaks tavapärasest rohkem meetreid, need olid broneeritud, kuid jäid tühjaks. Seetõttu mõjus laat tänavu hõredamalt, kui on olnud varem. Kõige suurem müüjate arv on olnud 135.

Tänavune mailaat toimus  9. korda. Peeter Kivimäe sõnas, et esialgu loodeti, seekord tullakse laadaga kasumisse, kuid nii ei läinud: „Kuusalu vald andis mai- ja jõululaada jaoks kokku 12 000 krooni. Sellest 8000 kulus nüüd mailaadale. Saame aru, et valla rahakott on jäänud õhemaks. Paraku aga välikäimlate ja tantsupõranda rentijad hinda alla ei lase.”

Korraldajate ring on aastaid olnud sama, peale Peeter Kivimäe veel Tiiu Aasa, Tiiu Lepnurm, Kaja Hinn, Marika Kostin ning viimastel aastatel ka Peeter Velpler.

Kuusalu laat Eesti parimaid
Anneli Jõgeva Viljandist rääkis, et on FIEna käinud kaheksal korral Kuusalu mailaadal müümas ning on kohal ka jõululaatadel: „Kuusalus ja Vastseliinas on Eesti vahvamad laadad. Korraldajad on sõbralikud, ei nurise. Türi lillelaadale ma näiteks enam kunagi ei lähe. Loeme Kuusalu laata meie laadahooaja alguseks. Rahvas on siin ka hästi heatahtlik – ostetakse kenasti, ei olda liiga nõudlikud ega norita müüjatega.”

Ta tõdes, et ehkki majanduslangus annab tunda, siis ikka ostetakse. Sel aastal küsitakse palju voodipesu.
„Kiitke Kuusalu laada korraldajaid, et neil hoog ei raugeks, nad ikka edasi teeksid ja traditsioon ei vaibuks. Et kõik laabuks, teevad nad kõvasti ettevalmistustöid. Aga see tasub ära, Kuusalu laat on kindlasti üks mõnusamaid,” kinnitas ta.

Kodutütred müüsid kooke
Esmakordselt osalesid Kuusalu mailaadal kohalikud kaitseliitlased, naiskodukaitsjad ja kodutütred.

Kodutütarde rühm moodustati Kuusalus eelmise aasta novembris, liikmeid on nimekirjas 18. Nende juhendajad, kohalikud naiskodukaitsjad Margit-Karmen Reinvelt, Kristiina-Raivi Vilepaju ja Lana Toomvap rääkisid, et algul oli idee tulla laadale müüma endatehtud kaarte. Kuna kokkusaamistel on küpsetatud, otsustati, et tüdrukud valmistavad kodudes kooke või pirukaid. Suuremad tegid need ise, väiksemaid aitasid emad.

Laadal müüdi küpsetisi hinnaga 5 krooni tükk. Kokku teeniti 1019 krooni. See raha läheb kodutütarde rühma tegevuse toetuseks. Juhendajad ütlesid, et plaan on osta mänge ning muretseda meisterdamiseks vahendeid.

Margit-Karmen Reinvelt: „Hommikupoole oli ostjate seas rohkem pensionäre. Nad tulid ja uurisid, kui said teada, et tüdrukud on ise küpsetanud, ütlesid, et siis kohe kindlasti ostavad.”

Naiskodukaitsjad olid kohal supikatlaga, laadalistele pakuti tasuta hernesuppi, kokku 35 liitrit.

Kaitseliidu Harju maleva toitlustusgrupi juht Iivi Rool Kahala külast jutustas, et tegu oli propagandaüritusega, mida rahastas kaitseliit. Kes juurde astus ja juttu ajas, sellele selgitati kaitseliidu ja naiskodukaitse tegemisi ning anti suppi ja teed.

Iivi Rool oli rahul, et ühe uue liikme said nad naiskodukaitsesse laadalt kindlasti. Kas ka rohkem, seda näitab aeg. Suppi keetsid ja jagasid veel Karmen Ernesaks-Meltsas, Arda Laisaar, Siiri Lõuke, Heli Jürisson ja Maris Borštšik.

Et oleks toekam laadal tegutseda, kutsuti appi ka kaitseliidu kohalikud mehed. Nemad tutvustasid kasutuses olevaid relvi. Meeste relvaleti taga oli pidevalt uudistajaid.

Lastekaitse seltsi pannkoogid
Juba mitu aastat küpsetavad ja müüvad laadal Kuusalu Lastekaitse Seltsi liikmed pannkooke. Saadud raha läheb matkade korraldamiseks ja auhindade ostmiseks. Seekord saadi müügist tulu 794 krooni.

Pannkooke küpsetasid ka nüüd Kai Sinisalu, Ulvi Rääk, Pilleriin Rembel, Elle Borissov, Agnes Valgiste.

Lastekaitseseltsi juht Kai Sinisalu kõneles, et möödunud aastal korraldati Kuusalu, Kolga ja Vihasoo koolide 5. ja 6. klassidele maastikumäng Kolgakülas. Auhinnad olid ostetud laadalt saadud pannkoogiraha eest. Ka käidi mullu lastega koprarajal ning Käsmu meremuuseumis.

Sel aastal on plaanis korraldada samuti nii kevadel kui ka sügisel maastikumänge ja muid ettevõtmisi kolme kooli 4., 5. ja 6. klasside õpilastele.

Eelmine artikkelVarastamine Loksal
Järgmine artikkelRöövide tõttu moodustati Juminda Külade Korrakaitse