Kuusalu JK Rada alustas hooaega Eesti meistrivõistluste II liigas

2014
JK Kuusalu Rada meeskond reede õhtul pärast võitu. Vasakul ees treener MARGUS KRÖÖNSTRÖM.

„Meie eesmärk on teise liigasse püsima jääda,“ ütleb eelmisel hooajal Eesti jalgpallimeistrivõistlustel III liiga idatsooni võitnud Kuusalu JK Rada treener MARGUS KRÖÖNSTRÖM.

Jalgpallimeeskond moodustati 1994. aastal Kolgaküla spordi­klubi Rada juurde. Esimesed aastad treenerit ei olnud, seejärel hakkas meeskonda juhendama Matti Krönström.
Paar hooaega oli klubi nimi SK Rada/Harju Kaitseliit, kuna kaitseliit oli meeskonna sponsor.
2006-2010 treenis Kuusalu JK Rada meeskonda Sander Piibemann, temalt võttis ameti üle Margus Kröönström.
Eesti jalgpalli meistrivõistlustel on Rada võistelnud II ja III liigas.
Kuusalu JK Rada mängijad: Mihkel Allemann, Rainer Blond, Kaupo Kadajane, Rando Kapralov, Keio Kivistik, Kenneth Kröönström, Kevin Kröönström, Aleksandr Levin, Kris Oliver Maiberg, Aleksandr Morozov, Tauno Pajula, Denis Petrov, Kristo Remmelgas, Magnus Rosen, Markus Sisas, Evgeni Smirnov, Siim Tamm, Aleksander Täht, Rain Vain, Kristo Valdna, Aleksei Vassiljev ja Keijo Õunapu.

Selleks hooajaks tõusis Kuusalu JK Rada jalgpallimeeskond Eesti meistrivõistlustel II liigasse. Treener Margus Kröönströmi sõnul ei erinenud tänavune ettevalmistus siiski varasemast.
„Mingit uut lähenemist ei olnud, ettevalmistus oli suuresti samasugune kui eelmistel aastatel – talvel mängisime saalis ning poolteist kuud enne hooaja algust pidasime sõprusmänge,“ sõnab ta.
Kuna staadionimurule lubatakse alles mais, on meeskond treeninud kaks korda nädalas Kuusalu spordikeskuse saalis. Nüüd, kui igal nädalal on üks liigamäng, on üks treening nädalas: „Kuigi jõudsime kõrgemasse liigasse, ei hakka me rohkem harjutama. Oleme ikkagi amatöörid, liiga professionaalseks minna ei saa, meil kõigil on ka muud tegemised: töö ja perekond.“
Et klubi tegemisi paremini korraldada, on treenerile abiks 3 võistkonnaliiget. Treeninguil saavad aidata kaks litsentseeritud treenerit: Markus Sisas ja Kristo Valdna. Nemad suhtlevad sponsoritega, organiseerivad varustust. Meeskonna kapten Siim Tamm hoiab silma peal klubi finantsasjadel.
Koosseisus on muutusi
Eesti Jalgpalli Liidule anti II liigas osalemiseks üles 22 mängijat, suve keskel on võimalik registreerida uusi mehi, kes saavad kaasa teha hooaja teises pooles sügisel. Võrreldes mullusega on Rada meeskonnas veidi muutusi.
„Kahjuks kukkusid ära mõned mehed, kellest oleks olnud kõvasti abi. Lennart Kröönströmil ei luba tervis praegu mängida, Magnus Rosen taastub põlveoperatsioonist, Joonas Kröönström otsustas aasta vahele jätta,“ loetleb treener.
Varasemast Kiiu meeskonnast lisandusid Radasse Kris-Oliver Maiberg ja Evgeni Smirnov. Uued mängijad on ka Rakverest pärit Kristo Remmelgas ning  Pärnust pärit Aleksei Vassiljev. Kuusalu meeskonda naasis Loksalt pärit Aleksander Täht, kes eelmisel hooajal võistles Tallinna Dünamos.
Uusi mehi leitakse treeneri sõnul põhiliselt tutvuste kaudu – kui mõnel Rada mängijal on tuttav jalgpallur, kutsutakse treeningule ja kui tundub, et temast on kasu, võetakse meeskonda: „Näiteks Aleksei Vassiljev oli koos Joonasega sõjaväes ning tundis ise huvi meiega liitumise vastu, kuna elab nüüd Tallinnas. Käis meie treeningutel ja mõnel sõprusmängul ning nüüd ongi meeskonnas.“
Meeskonnaga soovib liituda ka Kuusalus elav sakslane Frank Markus, kes käis Rada jalgpalluritega kogu talve saalis treenimas. Praegu on tema dokumendid vormistamisel – JK Rada peab saama Saksamaa jalgpalliliidult loa ning siis on võimalik taotleda talle siinse jalgpalliliidu litsents. Kui paberid saavad korda, on plaan registreerida Frank Markus Rada koosseisu sügisringiks.
Treener ise end mängijana sel hooajal üles ei andnud, kuid ei välista võimalust, et teeb seda hooaja teiseks pooleks.
„Kuna praegu on nimekirjas 22 meest, siis ei ole mul karjuvat vajadust platsile minna. Eks vanus tuleb ka peale ja teises liigas on mängutempo teine. Eelmisel aastal mängisin mõnes mängus, kui oli kriisiolukord ja mehi vähe. Loodan, et sel aastal pole vaja. Kahte asja ei saa korraga hästi teha: mängida ise ja hoida treenerina silma peal kõigel, mis väljakul toimub,“ selgitab Margus Kröönström.
Kõrgeid eesmärke ei sea
Uuele hooajale läheb Rada meeskond vastu põnevusega – soovitakse näha, kui kõrge on nende jaoks II liiga tase.
„Oleme üsna kindlad, et meil hakkab teises liigas olema raske, mitte nagu eelmisel aastal, kui tulid peamiselt vaid võidud-viigid ning mõni üksik kaotus. Me ei looda, et läheme sinna võitma, oleme pigem realistid. Aga mehed on tahtmist täis ja kaotama me ka ei lähe – püüame mängida oma võimetele vastavalt, ehk siis lööme mõned väravad ka,“ jutustab treener.
Ta lisab, et iga punkt, olgu saadud võidust või viigist, on meeskonnale boonus: „Väga kõrgeid eesmärke me ei sea, soov on jääda teise liigasse püsima, mitte kohe esimesel aastal välja langeda.“
Teises liigas on sel hooajal 14 meeskonda. Margus Kröönströmi sõnul on vastased tuttavad, kuigi paljudega neist ei ole Rada mänginud. On ka päris uusi meeskondi. Viimase hooajaeelse treeningmängu tegi Rada II liiga ida-põhjatsooni eelmise aasta võitja Paide Linnameeskond II-ga. Nende järel teiseks tulnud Raasiku FC Joker mängib sel hooajal esiliiga B-s, Paide meeskond loobus kohast esiliigas ja jätkab II liigas: „Kuigi nad kasutavad ka meistriliiga mängijaid  ja  on  oma  mängu  poolest kindlasti esiliiga meeskond. Seda näitasid nad hooajaeelses mängus ka meile – saime 0:6 pähe.“
Teiseks favoriidiks Paide Linnameeskond II kõrval peab Margus Kröönström Jõhvi FC Lokomotivi, kes mängis eelmisel hoo­ajal meistriliigas, kuid nüüd on otsustanud rahaliste probleemide tõttu mängida teises liigas – kõrgemates liigades osalemiseks on mitmeid kulutusi nõudvaid lisatingimusi, näiteks litsenseerimine, mida madalamates liigades ei ole.
Hooaeg tuleb kulukam
Kuigi teises liigas väga kulukaid lisanõudmisi ei ole, on mõned tingimused võrreldes III liigaga siiski, näiteks peavad meeskonnal olema pallipoisid.
„Juurde tulevad pikad sõidud Tartusse ja Võrru, mis on nii ajaliselt kui rahaliselt kulukad,“ sõnab Margus Kröönström.
Iga mängija maksab klubile 80 eurot aastamaksu ning teeb oma kulul endale 24eurose jalgpalluri litsentsi. Jooksvalt makstakse ise kinni ka muid kulusid, näiteks sõidud võistlustele.
„Õnneks on meil ka toetajaid. Sel hooajal on meil kaks uut sponsorit – OÜ Monier ja Capri pitsakohvik. Ülejäänud on endised: juuksurisalong Tuuletuka, Kuusalu Metall, MMT Productions, Schiedel, Kohvik Päike,“ ütleb treener.
Kuusalu vallaeelarvest jalgpalliklubi rahaliselt ei toetata, kuid meeskonnal lubatakse spordikeskuses ja staadionil tasuta treenida ning võistelda. Margus Kröönström räägib, et Rada mehed pärast mänge end spordikeskuses ei pese, kuna selle eest tuleks maksta. Kuid mitu korda on palutud, ehk tullakse neile nii palju vastu, et vastasmeeskond saaks seal tasuta pesta: „Kuigi esindame Kuusalu valda, siis isegi seda ei võimaldata, kuigi summa pole suur, möödunud aastal oli see 16 eurot võistkonna kohta. Seega – kui vastasvõistkond tuleb Kuusallu mängima, siis meie maksame nende pesemise kinni.“
Treener lisab, et veidi tegi meele kurvaks ka see, kui möödunud aasta kokkuvõtteid tehes tunnustati Kuusalu valla parimaid sportlasi ja jagati tänukirju, kuid end II liigasse võidelnud Kuusalu JK Rada meeskonda isegi ei mainitud.

Eelmine artikkelVildivilla kohvik Arukülas hakkas pitsat tegema
Järgmine artikkelLEMBIT TALPSEPP naasis Euroopa MV-lt 3 pronksmedaliga