SULEV VALDMAA, Kuusalu vallavolikogu revisjonikomisjoni esimees
Revisjonikomisjon kontrollis käesoleva aasta juunis huvide deklaratsioone. Vallas on poolsada ametiisikut, kes pidid need esitama. Deklaratsioonide täitmine on alates 2014. aastast muutunud tuludeklaratsioonidega sarnaselt internetis eeltäidetud vormi ülevaatamiseks ja täiendamiseks. Kuna augustis toimunud järelkontroll täheldas, et deklaratsioonides esineb paljudel deklarantidel samu puudusi, otsustati juhtida neile tähelepanu käesoleva teate kaudu.
Esineb kahte liiki puudusi – deklarandid ei ole esitanud andmeid oma kõrvaltegevuste kohta, milleks on näiteks kuulumine äri- ja mittetulundus-ühingute juhtkondadesse jm (loe deklaratsiooni vormi p 1.5), arusaamatusi on ka p 1.4 täitmisega, kus on vaja näidata mitte ainult deklarandiga abielus olevat isikut, vaid ka isikut, kellega ei olda küll abielus, kuid keda seob deklarandiga ühine majapidamine.
Justiitsministeeriumi selgituse kohaselt on nende andmete esitamine kohustuslik, kuid kui puudustega ei seostu korruptsiooniohtu, poleks juba esitatud deklaratsioone vaja sel aastal uuesti koostada. Neid pelgalt parandada pole võimalik. Käesoleva tähelepanujuhtimisega soovib komisjon, et järgmisel aastal deklaratsioone täites need märkused arvesse võetaks.
Vallavolikogu praeguse koosseisu revisjonikomisjon on pidanud seni 40 koosolekut. Töö sisu ja koosolekute temaatika tuleneb kohaliku omavalitsuse korralduse seadusest, ning toimub volikogu poolt kinnitatud tööplaani alusel.
2014. aastal kontrolliti muu hulgas valla dokumendihaldust, hangete läbiviimist, teede arengukava täitmist, valla osalusel sõlmitud lepingute täitmist, koolide rahastamist, huvitegevuse ja külaliikumise finantseerimist. 2015. aastal tehti olulisemana kokkuvõtteid lähetuste kontrollist, kontrolliti „Kuusalu valla eelarve koostamise, menetlemise ja täitmise korra” järgimist. 2016. aastal kontrolliti avalikku kaasrahastust saanud seltsingutes-vee-ettevõtjates selle raha kasutamist ja lisatasude maksmist Kuusalu valla üldhariduskoolides. 2017. aastal koostati koolides lisatasude maksmise kontrollimise akt ning kontrolliti uue spordi treeningrühmade ja andekate sportlaste toetamise korra rakendumist. Septembris kontrollitakse veel avalikku rahastust kasutanud külamajade tegevust.
Vallaelanikud on pöördunud revisjonikomisjoni esimehe poole palvetega saada abi juhtumites, kus muud võimalused ammendunud. See on kahetsusväärne, et inimestel on niisuguseid vajadusi. Kõik probleemid peaksid saama kas lahenduse või jõudma rahuldavasse seisu suhtlemisel vallavalitsuse ametnikega. Revisjonikomisjonil enamasti puuduvad võimalused ja ka volitused üksikjuhtumitesse sekkumiseks. Kindlasti ei saa eeldada, et revisjonikomisjon kedagi karistaks. Samas ei ole inimestega, kes abi on otsinud, ka kunagi keeldutud suhtlemast. Mingit nõu on ikka jagatud.
Komisjoni ettekirjutused ja soovitused, mis on valla dokumendiregistrist leitavad, on vallavalitsusele seisukoha võtmiseks. Vallavalitsus ei ole lausa kõiki ettepanekuid ja märkusi otstarbekaiks tunnistanud ega arvesse võtnud, kuid olukord pole ka paha.
Olulisimateks tulemusteks võiks pidada õigusvastaseks muutunud lepingu lõpetamist valla ja MTÜ Salmistu Paadimees vahel, lepingu sõlmimiseni jõudmist valla ja Kolga-Aablas tegutseva vee-ettevõtja vahel, probleemide väljatoomist lisatasude maksmisel haridusasutuses ja uue spordi treeningrühmade rahastamise korra rakendumisel. Loodetavasti leiavad ka asjaosalised, et ei ole õige maksta tasu töötamise eest ametikohtadel, mida asutuse koosseisus üldse polegi – ükskõik, kuidas seda aastate pikkust praktikat siis ka ei õigustataks. Ka tahaks loota, et kui rahva raha andmiseks spordi toetuseks on välja töötatud kord, siis seda järgitakse, mitte ei rikuta, ega lasta asjadel jõuda kohtusse, nagu nüüd on juhtunud.
Kõik revisjonikomisjoni tööd puudutavad materjalid – koosolekute protokollid, aktid, märgukirjad, vallavalitsuse vastused, volikogu asjakohased otsused ja muu on valla kodulehelt leitavad. Huvilised saavad sealt detailsemat infot.
Soovin, et järgmisel vallavolikogu koosseisul õnnestub tegus revisjonikomisjon moodustada, mitte selline, nagu oli meil aastail 2009-2013. Nimetatu pidas nelja aasta jooksul vaid 7 koosolekut, kusjuures sisuliselt midagi ei hinnatudki. Iga vallaametnik võis asju komisjonipoolse segamiseta omatahtsi ajada. Nii pole valla jaoks kindlasti kõige parem.