
Enda küla raamatu kirjutamise plaan tekkis aasta tagasi Joaveski algkoolis käinute kokkutulekul. Kunagise õpetaja Ada Mihhailova tütrel oli kaasas Joaveskil töötanud algkooli kroonika, kuhu on talletatud koolisündmused ja pildid.
Kuna kohalik ajaloolane Sten Berglund on kogunud Joaveski ja Nõmmeveski külade fotosid ja inimeste mälestusi, põhjalikumalt tegeles Lahemaa sisemaakülade mälumaastike projekti raames, pakkus Joaveski kooli vilistlane, Vaeküla kooli juht Kersti Aasmets, neiupõlvenimega Dammert, et võiks välja anda raamatu „Joaveski küla lugu“.
Koostada aitab Marju Verk, endine Merivoo, kes juhatab Kose koduloomuuseumi ja elas lapsena Joaveskil. Paar aastat ta ka Nõmmeveskil hüdroelektrijaama hoones, mis põles 1964. aastal.
Väljaandmiskulude katteks on kavas taotleda toetust kohaliku omaalgatuse programmist, projektijuhina abistab MTÜ Joaveski Küla juht Andres Õis. Ettevõtmist koordineerib Joaveski külavanem Rene Meimer.
Andres Õis: „Kohalikud ajaloohuvilised said märtsi keskel kokku Joaveski rahvamajas, arutasime raamatu mahtu ja jagasime ülesandeid. Vaatamata sellele, et materjali on juba 150 lehekülje jagu, paluvad raamatu koostajad abi kõigilt huvilistelt – mälestusi, seni avaldamata ajaloolisi fotosid, huvitavaid dokumente. Soov on, et trükisesse saaks talletada kõik huvitav ja oluline, mida õnnestub kokku koguda.“
Joaveski uus rahvamaja avas uksed 2013. aastal, maja korrashoiu eest kannab hoolt Enn Eeriksoo. Hoones on raamatukogu, saalis käib proove tegemas Joaveski bänd, kes nüüd on taas kokku tulnud. Raamatu koostajad pidasid aru rahvamaja teisel korrusel, kuhu on kohaliku omaalgatuse programmist mullu saadud 1653eurose toetuse abil sisustatud puhketuba.