Kooliteatrite festivalilt tuli palju auhindu Kolga ja Kehra kooli

4988

Harjumaa kooliteatrite festival toimus tänavu Jüri gümnaasiumis.

Reedel, 30. märtsil võistlesid algklasside näiteringid, laupäeval, 31. märtsil põhikoolide ja gümnaasiumide trupid. Etendusi hindas kolmeliikmeline žürii: Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse esimees Kristiina Oomer, õpetaja ja Jüri kooliteatri asutaja Irene Pukk ning Jüri kooliteatri vilistlane Kaire Tamm. Igas vanuserühmas valiti kolm parimat lavastust – Grand Prix´, esimene ja teine laureaat, kuulutati välja parimad näitlejad ning jagati eripreemiaid.

Kolga algklassidetrupp vabariiklikule festivalile
Algklasside näiteringe oli festivalil 13. Grand Prix´sai Kostivere Laste Teater. Esimese laureaadi tiitli pälvis Kolga keskkooli näitering Kohal-olijad, kes mängisid „Vaeslast ja talutütart“ Juhan Kunderi muinasjutu ainetel. Žürii otsustas Kostivere ja Kolga trupid saata algklasside kooliteatrite riigifestivalile, mis tomub 11.-12. mail Paides.

Kolga näitemängu lavastas Tuuli Rand, tantsud seadis Krista Kukk, mängivad Eleonor Valdmann, Catlyn Rebas, Helise Karjatse, Johanna Mäemurd, Kaisa Vallaots, Jüri Hokkonen, Linda Hallika, Armin Moks, Marko Parmas, Matheas Trilljärv, Kertu Nurmela ja Carmen Laurend.

Tuuli Rand, kes on Kolga kooli algklassidega näitemängu teinud ligi kümme aastat, ütles, et sobivat tükki leida on üha raskem. „Vaeslapse ja talutütre“ soovitas talle üks kolleeg: „Algul tundus keeruline, kuid siis hakkasime proovima. Lõpuks tuli sellest välja ilus Eesti lugu.“

Ta lisas, et kuigi lastel läks pisut sassi, olid nad väga tublid: „Hakkasime proove tegema veebruari keskel üks kord nädalas. Viimasel nädalal harjutasime iga päev ning enne festivali mängisime seda oma koolile.“

Teatrifestivalil esitas sama muinasjuttu ka üks teine trupp. Žürii kiitis, et Kolga lavastuses ei olnud lapsed ülekostümeeritud ning nende miimika ja pilgud olid saali hästi näha. Hindajaile meeldisid ka Kolga tükis esitatud tantsud.

Peale laureaaditiitli sai Kolga näitemäng ka huumoripreemia ning lavastaja eripreemia.

Põhikooli laureaaditiitel ja näitlejapreemiad Kehrasse
Põhikoolide truppe võistles 14. Grand Prix´ läks Viimsi keskkoolile, esimeseks laureaadiks nimetati Kehra kooliteater Lunaatikud Silvia Rannamaa ainetel „Kadri“ eest.

Lavastas trupi juhendaja Endla Klemets, osades on Ruth Parman, Liilian Ots, Mari-Ly Semiskar, Teele Pennie, Kristin Sirel, Triin Teppe, Carina Järvela, Renet Roosi, Mihhail Kašuba, Keijo-Johann Norden, Artur Kerb, Andrei Ignatjev, Diana Leoke-Bosenko ja Ardy Kõivomägi.

Ruth Parman ja Liilian Ots said parima naisosatäitja ning Keijo-Johann Norden parima meesosatäitja preemia.

Kehra praeguses trupis on peamiselt 6. klassi õpilased, kes teevad näitemängu alles esimest aastat ja on juhendaja hinnangul väga tegusad. „Kadri“ mängimise pakkusid lapsed ise välja.

„See on kõige parem, kui lapsed teevad ettepaneku, mida mängida,“ sõnas Endla Klemets.

Lavastaja tegi dramatiseeringu ning tükis oli kaks Kadrit, kes saatsid teineteist varjuna – esimene Kadri oli tõrjutud, teine nii-öelda ümberkasvanud. Kahe peaosatäitja leidmiseks korraldati trupisisene konkurss, Kadrid valiti salajasel hääletusel.

Zürii kiitis veel Kehra lavastuse muusikalist kujundust.

Põhikoolide hulgas tegid kaasa ka Kolga Kohal-olijad, kes mängisid Oskar Lutsu ainetel tükki „Oli, on ja jääb“, mille lavastas Terje Varul. Mängivad Liis Pajutee, Merily Mikiver, Alice Nurmela, Gätriin Hobta, Liis Luik, Ingrit Oad, Kristiina Mumm, Jonna Kubu, Hardi Hinn, Johanna Lisette Viskar, Siim Maran, Karl Renno Jänes, Robi Varul, Nikolay Mangazeev, Vladislav Mangazeev, Vimme Susi Varul, Raul Hannus, Henri Valdson, Hardi Möller ning Ülo Pajutee.

Lavastus sai eripreemia Oskar Lutsu mängimise eest. Žürii liige Kristiina Oomer arvas, et kirjanik oleks sellise lavastuse eest olnud väga tänulik ning vaadanud seda muie suul.

„Valisime Lutsu, kuna harrastusteatrite liit teeb suvel Palamusel temale pühendatud lastelaagri ning pole mõtet selle jaoks uut tükki õppida. Peale selle on meil Tootsid, Kiired, Arnod trupis täitsa olemas,“ ütles Terje Varul.

Põhikoolitruppide riigifestival on 27.-28. aprillil Kuusalus.

Kolka ka gümnaasiumide laureaaditiitel
Keskkoolide-gümnaasiumide näitetruppe oli festivalil neli. Grand Prix´ võitis Jüri gümnaasiumi Vaba Valik, esimeseks laureaadiks sai Kolga Kohal-olijate „Jagatud“, mille lavastas Terje Varul. Tegu on Elo Viidingu tekstide ja omaloominguga.

„Me ei nõustu stereotüüpse kooliteatriga ning seekord tekkis idee püüda lavale tuua Facebook. Pealtvaatajad on justkui Facebookis ning ka need, kellel ei ole seal kontot, saavad aru, mis Näoraamatus toimub,“ rääkis Terje Varul.

Neiud esitavad lavastuses Elo Viidingu tekste, arvutitega noormehed kommenteerivad just nii, nagu seda tehakse Facebookis ka reaalselt.

Osatäitjad: Meelika Riiberg, Katerina Shevtchuk, Liisa Hallika, Gerda Tilk, Triin Rand, Hanna-Piia Põldver, Anna-Maria Jams, Piia Sandra Sandrak ning Teijo Idavain, Rauno Rand, Indrek Põldver ja Uku Varul.

Etenduses kommenteerijaid mänginud neli noormeest said festivali parima meesosalise auhinna.

Kolga kooli juhendajad plaanivad teha Kuusalus oma kolme etendusega ühise teatriõhtu.

Eelmine artikkelKorteris toimus vargus
Järgmine artikkelLoksa päästekomando sai 20aastaseks