Kolga taudisigade matmiskohtade nimekirjast väljas

1013

Nimekirja on jäänud kinnistud Valgejõe ja Suru külas.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori kt Olev Kalda muutis teisipäeval, 1. detsembril eriti ohtliku loomataudi tõrjumise käigus hukatud loomade võimalike matmispaikade nimekirja. Kolga lähedale kavandatud matmispaika kinnistule Kolga metskond 15 enam nimekirjas ei ole. Harjumaalt on nimekirjas kaks võimalikku matmispaika Kuusalu vallas: Valgejõe küla territooriumile jääv kinnistu Kolga metskond 39 ja Suru külas Polügoon 50.
„Kolga piirkonna külade initsiatiivgrupi tegevuseesmärk on tänaseks täidetud,“ teatavad Kolga matmispaiga vastu võitlemiseks loodud blogis „EI katkusigade matmispaigale Kolgas“ initsiatiivgrupi liikmed Raido Ainlo, Krista Allik, Pille Hallika, Andres Heinver, Janne Kerdo, Kristel Koivistoinen, Emil Rutiku, Kersti Tunger ja Erki Vaikre.
Initsiatiivgrupp kirjutab, et seoses eesmärgi saavutamisega lõpetatakse aktiivne sekkumistegevus, jäädes jälgivale positsioonile seakatku temaatikas kohalikul ja riigi tasandil. Vihjeliin jääb avatuks.
„Et katkutõrje teema osas on palju lahtisi otsi ja küsimusi, siis loodame kõikide ametkondade edasisele hoolsale tööle,“ märgitakse blogis.
Möödunud nädalal osalesid grupi liikmed Kuusalu volikogu kogukonnakomisjoni ja keskkonnakomisjoni koosolekul.
Kinnistu Kolga metskond 39 on Valgejõe külade esimestest majadest 1,5 kilomeetrit, Polügoon 50 mõnisada meetrit kaugemal.
Hinnu seafarmis Kuusalu külje all on ligi 10 000 siga ja Küüni seafarmis Kolga lähedal Mustametsa külas 6000-7000 siga.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi: „Probleem pole kadunud,  sigade Aafrika katk on Eestis ja nii palju, kui aega on antud, otsitakse parimaid kohti, kuhu vajadusel sigu matta. Hakatakse tegema geoloogilisi uurimisi, võib selguda, et kinnistud Valgejõe ja Suru külas ei sobi matmispaikadeks. Aga nagu ütles  keskkonnakomisjoni  koosolekul osalenud veterinaar- ja toiduameti esindaja – kui katk laieneb ja Vireeni põleti juhtub rivist välja minema, hakatakse maasse kaevama auku hoolimata sellest, kas uuringud on tehtud või mitte.“
Vallavanem lisas, et Kolga inimeste aktiivsus on tunnustamist väärt: „See on väga hea näide, kuidas kogukond asus võitlusse erinevate ametnike vastu ja saavutas võidu.“

Eelmine artikkelLoksa 2016. aasta linnaeelarve esimene lugemine
Järgmine artikkelTV10 olümpiastardi vabariikliku etapi tulemusi