KIK toetab Mistra-Autex ASi plastikjäätmete taaskasutust

4316

Keskkonnainvesteeringute Keskus annab Mistra-Autexile viimasest taotlusvoorust 103 859 eurot.

Möödunud nädalal selgus, et Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) jäätmete kogumise, sortimise ja taaskasutusse suunamise arendamise programmi viimasest ehk viiendast taotlusvoorust on toetus määratud 15le ettevõttele. Nende hulgas on ka Raasiku valla suurim ettevõte, Raasikul tegutsev vaipkatete tootja Mistra-Autex AS.
KIK eraldab ASile ekstruuderil tekkivate plastikjäätmete taaskasutamiseks ettevõtte tootmisprotsessis 103 859, 5 eurot. Sama palju panustab ettevõte ise.

KIKist saadud toetuse eest soetatakse kaks uut seadet, et alustada plastikjäätmete taaskasutust ning selle tarbeks renoveeritakse olemasolev hoone. Mistra-Autex AS kasutab plastikut vaipkatete tagaküljel. Plastik kantakse vaibale, kus see täidab liimi funktsiooni. Praegu on ettevõttes kaks liini, millel plastik vaibale kantakse – pulberliin ja ekstruuderliin.

Ettevõte juhataja Priit Tamm selgitas: „Pulberliinil läheb plastik vaibale pulbri kihina. Seda kasutame siis, kui on vaja väikeseid, mõnekümne­grammiseid koguseid. Ekstruuderliinil pannakse see kogu kihina ja seda kasutame suuremate, mitmekiloste vajaminevate koguste puhul.“

KIKi toetusega soetatakse kaks uut seadet. Esimene teeb suured plastikjäätmed väiksemateks ribadeks ning sealt edasi peenestab teine seade selle peenikeseks pulbriks, mida kasutada pulberliinis.

„Tänu sellele hakkame 2014. aastast alates kasutama 50 tonni tekkivaid plastikjäätmeid taaskasutuseks. Nii oleme riigile oma projektiga lubanud. Päris suur varu jäätmeid on meil juba kogutud ja ootab ümbertöötlemist,“ lausus Priit Tamm.

Ettevõte kavatseb seda tehnoloogiat aga tulevikus veelgi edasi arendada. Järgmine samm on esitada taotlus EASi, kuna sealt saab rahalist toetust teadusliku arendustegevusega seotud projektidele.

„Kavas on hakata tekstiilijäätmeid, mis praegu anname kütteks, segama jahuks muudetud plastikjäätmetega. Kui see töötab, saame tulevikus kasutada ka tekstiilijäätmed oma tööstuses ära. Neid on võimalik plastikuga segatult kanda samuti vaipkatetele liimikihiks,“ tutvustas ettevõte juhataja tulevikuplaane.

Taaskasutus areneb
Priit Tamme sõnul oli see esimene kord, mil ettevõte taotles toetust KIKist: „Esitasime projekti juba sügisel. Varem oleme kirjutanud EASile. Seekordne projekt oli natuke teistsugune ega sobinud EASi. Edaspidi loodame, et saab jälle selle kaudu asju ajada ja projekte kirjutada. Reeglid juba tuttavad.“

KIKi projektide kirjutamist peab ta oluliselt keerulisemaks ja aeganõudvamaks protsessiks: „Asjaajamist riigiga on palju, kordades rohkem kui EASi projektidega. See on küll raske, aga võimalik. Oleme harjunud kõik oma projektid ise kirjutama. Kui need tellida, siis võtab kirjutajaga suhtlemine ja täpsustamine ikka sama palju aega ning lisaks tuleb selle eest veel maksta.“

Mistra-Autex ASi juht lisas, et firma on viimase kümne aasta jooksul läinud üle taaskasutusele kõikides tootmisosades: „Kogu meie metall, paber, kile ja muud jäätmed lähevad ümbertöötlemisse. Lõngajäätmed saadame Itaaliasse, kus need uuesti samasuguseks lõngaks tehakse. Mõne aasta eest ostsime tekstiilist tootmisjäätmete purustusseadme. Nüüd ei maksa me nende eest enam ladestustasu, vaid meile makstakse tekstiilijäätmete eest, need anname Jõelähtme prügilasse. Kuna selline praht põleb hästi, kasutatakse seda kütteks.“

Ta märkis, et on proovinud läbirääkimisi pidada ka Iru uue elektrijaamaga, kuid siiani ei ole veel sealtpoolt huvi üles näidatud. „Praegu on nad nõus võtma meie jäätmed vastu, kui selle eest maksame, kuid eks aja jooksul seisukohad muutuvad ja areng läheb iga aastaga edasi,“ arvas Priit Tamm.

Mistra-Autex ASi vaipkatted suunatakse suuremalt jaolt autotööstusesse. Ettevõttes töötab üle 160 inimese, kellest enam kui pooled on Raasiku valla elanikud.

Juhataja sõnul läheb ettevõttel praegu päris hästi. Möödunud aasta oli viimase aja rekord.

„Palju autosid toodeti ja müüdi Hiinasse. Seetõttu oli ka meil edukas aasta,“ kiitis ta.

Samas tõdes Priit Tamm, et käesoleval aastal on näitajad mõnevõrra madalamad, sest tegelikult ei ole autotööstus kriisist veel päris välja tulnud.

Juhataja peab oluliseks teha investeeringuid, kuni eurorahasid veel jagub. Tootmine tuleb viia ülejäänud Euroopaga samale tasemele.

„Inimesed küsivad, et mis siis saab, kui Euroopast enam toetusi ei tule. Ei saagi midagi, siis tuleb tegutseda selle piires, mis olemas on, ja teha igapäevaseid investeeringuid edasi. Kõik investeeringud, mis võimalik, peab praegu ära tegema. Mõtelda tuleb ette, vähemalt 5-10 aasta plaanis. Muidugi saab alati ka oma jõududega, kuid kuna summad on suured, siis võtab see kõik aega. Seetõttu tuleb toetuste võimalust ära kasutada.“

Küsimusele, kas taaskasutuse poolelt on Mistra-Autex AS teiste Euroopa firmadega samal tasemel, vastas Priit Tamm, et kui viimased investeeringud tehtud saavad, siis on: „Meie arengukava on sedasi üles ehitatud.“

Eelmine artikkelLõbustusasutuses rünnati meest
Järgmine artikkelKuusalu algklasside „Pöial-Liisi“ etendus vaimustas publikut