Kiiu lasteaed on nüüd pidulikult avatud

5133
Lindi lõikasid läbi ENN KIRSMAN, JUTA KOPPEL, ÜLLE RAJASALU ja URMAS KIRTSI.

Kiiu lasteaed Kiigepõnn hakkas tööle 8. septembril, lindi pidulik läbilõikamine toimus 29. oktoobril.

Kiiu lasteaed on kaarekujuline, kaetud puitvoodriga.
Kiiu lasteaed on kaarekujuline, kaetud puitvoodriga.

„Küsimusele, miks viivitasime avamispeoga,   võib   naljaga   poo­­leks vastata, et tahtsime maja testida. Ent mis oleks tänane sündmus ilma laste esinemiseta. Kahe kuuga on nad õppinud laulud selgeks,“ ütles Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi uue lasteaia saalis, kus istujatele on ehitatud tõusev astmestik ja kogu tagasein on klaasist.
Peole olid kutsutud kõik, kes tahtsid vastvalminud lasteaiaga tutvuda. Saal sai rahvast täis, mõned ka seisid.
Kõigepealt koguneti õues lasteaia peaukse juurde, etteulatuva katusenokaga saaliosa kõrvale. Kuusalu pasunakoor mängis lustakaid lasteviise.
Ukse ette tõmmatud lindi lõikasid läbi maavanem Ülle Rajasalu, volikogu esimees Enn Kirsman, vallavanem Urmas Kirtsi ja lasteaia Kiigepõnn direktor Juta Koppel. Lasteaiamaja õnnistas EELK Kuusalu Laurentsiuse koguduse õpetaja Jaanus Jalakas.
Siis paluti kogu rahvas majja, fuajees laual ootasid pokaalid limonaadiga. Löödi kokku ja õnnitleti ning kutsuti edasi saali.
Direktor Juta Koppel ja õppejuht Marika Mae lugesid ette Kiiu lasteaia Kiigepõnn avamiseks kirjutatud luuletuse, mille autor on Kuusalu valla elanik Maria Antons Valner.
Direktor tänas kõiki, kes on aidanud lasteaia valmimisele kaasa: „Kulus palju aega ja raha, aga tulemus on kaasaegse sisustusega hubane lasteaed. Meile, töötajatele, on see kujunenud kohaks, kuhu rõõmuga tulla.“
Maavanem Ülle Rajasalu kinkis lasteaiale televiisori ning lausus, et ei tundnud esialgu seda kohta ära – kui nurgakivi pandi, olid ümberringi liivahunnikud. Hoone on arhitektuuriliselt nii eriline, et esialgu sõitis mööda, ei osatud arvata, et lasteaed on nii uhkes majas.
„Vaatasin maja kuju ega uskunud oma silmi, kuidas maastik on kujundatud ja millised avarad ruumid on tehtud. Lasteaiakohtade nappus on Kuusalu vallas otsa saanud ning mina nägin teie vallavanema silmis rõõmupisaraid,“ lausus maavanem.
Vallavanem Urmas Kirtsi kinnitas, et lasteaia avamine on suur sündmus Kuusalu valla kogukonna jaoks: „Aastaid on levinum küsimus, kui Kuusalus liigun, et millal mu laps saab lasteaiakoha. Kiiu lasteaia jaoks esitas vallavalitsus riigi KOIT kavasse rahataotluse 2007. aastal. Taotlus oli 30,5 miljonit krooni. Tookord oli vallavanem Kalmer Märtson, volikogu esimees Tõnu Tamm, vallaarhitekti ametis Kadi Raudla. Riigi veskirattad jahvatavad aeglaselt, kuid kindlalt – neli aastat hiljem, 2011 veebruaris tuli teade, et riik annab Kiiu lasteaia ehitamiseks 1,9 miljonit eurot. Selleks ajaks olime hankinud maa, teinud planeeringu. Kokku läks ehitus maksma 2,2 miljonit eurot, sisustusele kulus veel ligi 300 000 eurot.“
Urmas Kirtsi meenutas, kuidas arutati, millist lasteaeda tahta: „Panime paika põhimõtted – et maja oleks turvaline, kuna Kiiu on lage koht, ilmestaks avalikku ruumi ja oleks silmale kena vaadata. Tahtsime ka, et oleks ruumid kogukonnale, tehtaks suur saal ja aatrium. Kuulutasime välja arhitektuurikonkursi, esitati 6 tööd 5 pakkujalt. Komisjon valis võitjaks projekti „Kiik“, mille autorid on Projekt O2 arhitektid Egon Metusala,Helen Rebane ja Ott Ojamaa. Suur õnn on, et me ei läinud kergema vastupanu teed, ei teinud tavalist ristkülikut, vaid erilise hoone.“
Vallavanem tõdes, et kuna raha oli vähem, kui esialgu kavandati ja ehitusmaterjalid läinud kallimaks, tuli teha kärpeid, ent visioon jäi alles. Ehitaja leidmiseks korraldatud riigihankes osales 12 pakkujat, odavaima pakkumise tegi ja ehitamisõiguse võitis kohalik firma OÜ Filkester.
„On hea meel, et töös ei ole tehtud allahindlust kvaliteedi ega materjali osas. Sellele on aidanud kaasa arhitektide hea silm, aga ka ehitajate hea töö. Nurgakivi sai pandud 30. mail 2013, vallavalitsus väljastas kasutusloa hoonele 28. augustil 2014. Suur tänu lapsevanematele, kes kannatlikult ootasid, arhitektidele, ehitajatele, ametnikele ning kõigile teistele, kes aitasid kaasa maja valmimisele,“ tänas Urmas Kirtsi.
Kuusalu vallavalitsuse tänukirjad ja kingituse said Projekt O2st Ott Ojamaa, Urmas Aasakivi, Egon Metusala ja Helen Rebane, Kuusalu valla endised juhid Kalmer Märtson ja Tõnu Tamm, EASi esindajad Jaak Puistomaa ja Raivo Toom, Filkester OÜ juht Margus Raudsepp, ehitusjärelevalvet teinud Meelis Kärvet Tarva Ehitusprojekt OÜst ning Filkesteri ehitaja Mart Peegel, kelle kohta lausus vallavanem, et tema auto seisis kogu aeg ehituse juures, otsekui poleks poolteist aastat mujal olnudki kui ehitusobjektil.
Tänukirja ja kingituse said ka lasteaia nime Kiigepõnn autor Kadri Link ja direktor Juta Koppel, kellega tööleping sõlmiti 15. aprillil 2014 ning kes on vallavanema sõnul saanud hästi hakkama maja sisustamise ja töötajate leidmisega.
Vallavalitsuselt said rahalise preemia ametnikud, kes on olnud südamega lasteaia valmimise protsessi juures: vallarhitekt Kadi Raudla ja lapsepuhkuse ajal asendav Tiina Skolimowski, ehitus­spetsialist Ljubov Beglova ja abivallavanem Tõnu Ammussaar, kelle kohta vallavanem sõnas samuti, et kohati tundub, abivallavanem lasteaia ehitusel elaski.
Kuusalu valla rahvast ja lasteaia peret oli tulnud tervitama riigikogu aseesimees Jüri Ratas, kes ütles, et on Tallinna linnas töötades näinud, kuidas Juta Koppel juhtis Liivalaia lasteaeda ning kui tubli inimene ta on. Haridusministeeriumi üldharidusosakonna peaekspert Tiina Peterson kiitis Kuusalu valla juhte järjepidevuse eest, valla kõigil lastel on nüüd lasteaiakoht olemas ning edaspidi on kõige tähtsam õpetamise kvaliteet.
Õnnitlejate seas olid Kuusalu lasteaia Jussike ja keskkooli, Kolga lasteaia, kooli ja raamatukogu, Kuusalu Kunstide Kooli, Vihasoo lasteaia-algkooli, Aegviidu lasteaia juhid. Tervitusi andsid edasi ka Rae, Jõelähtme ja Raasiku valla esindajad.
Arhitektid Egon Metusala ja Helen Rebane kinnitasid, et on tulemusega rahul ning avaldasid lootust, et selles majas jätkub lastele avastamis- ja mängurõõmu.
Pidu lõppes ühise tordisöömisega lasteaia sööklas, mis avaneb aatriumisse. Naaberlasteaedade juhid kiitsid, et väga hästi on lahendatud Kiiu lasteaiarühmadel söömine – tullakse sööklasse, mitte ei viida toitu rühmaruumi. Vaid kõige pisemad söövad oma mängutoas.

Eelmine artikkelSpordiuudised
Järgmine artikkelHC Kehra/Primend kaotas Tallasele