Kiiu-Kuusalu kõnnitee avamisel kõlas: „Nüüd on turvalisem.“

1575

Puuduvad vöötrajad kantakse jalgteele nädala lõpuks.

Pühapäeval, 30. septembril kogunesid vallarahvas ja valla esindajad Kuusalu spordikeskuse juurde uuele kõnniteele, et vastvalminud tee pidulikult avada. Mängis pasunakoor, pakuti kommi ja teed ning nagu avamisele kohane, lõigati läbi lint.

„2011. aasta alguses selgus, et riik jagab välja 100 miljonit krooni uute kergliiklusteede rajamiseks. Sellest said osa 20 omavalitsust, kuigi tahtjaid oli 200. Õnneks oli Kuusalu vallal eeltöö tehtud ja olime üks neist kahekümnest,“ lausus ratta seljas kohale tulnud vallavanem Urmas Kirtsi oma kõnes.

Ta ütles, et uus kõnnitee lahendab palju probleeme: „Kuusalu küla lapsed saavad turvaliselt kooli, Kiiu rahvas tehastesse tööle, seda saab kasutada ka vaba aja tegevusteks. Kui inimestel on, mida teha, teeb see elu vallas mõnusamaks.“

Vallavanem tänas maaomanikke, kes loovutasid tee-ehituseks tasuta maad. Maaomanikke, kelle maad tee läbib, on 35.

Avamisel soovis sõna ka Kuusalu küla külavanem Andres Kirsila, kes tänas valda tehtud töö eest ja kinkis vallale Kuusalu küla serviisi.

„13 aastat tagasi tekkis esimene mõte, et liiklus on tihedaks läinud ja Kuusalu küla lastel pole turvaline kooli minna. Siis sai teema üles võetud. Vald tuli asjaga kaasa, kuid oli takistusi ja asi venis. Nüüd on tee valmis ja lapsed saavad turvaliselt kooli,“ lausus ta.

Seejärel lõikas Kuusalu vallavolikogu esimees Andres Paomees läbi lindi ning rahvas läks eesotsas vallavanemaga mööda uut teed sõitma, rulluisutama, jooksma või kõndima.

Vald eraldas 12 000 eurot lisaraha
Uus kergliiklustee on 4 kilomeetrit pikk, algab Kiiust vallamaja eest, läheb mööda Vana-Narva maanteed kuni Kuusalu aiandi ristini. Kuna Kuusalu külas oli pool kilomeetrit kõnniteed juba varem, jätkub uus tee sealt, kus varem olemas olnud jalgtee lõppeb, ning kulgeb Leesi ristini.

Kuusalu külas on tegemata kaks jalgteelõiku, ligi 100 meetrit, need on lubanud maantee­­­amet ehitada järgmisel suvel.

Valminud kõnniteelt on puudu vöötrajad ja pingid, mis peaksid paika saama käesoleva nädala jooksul.

Kuigi seda esialgu plaanis polnud, on korda tehtud ka 270 meetri pikkune kõnniteelõik aiandi ristist Kuusalu ringini. Kaks nädalat tagasi otsustas vallavalitsus selle jaoks eraldada reservfondist 12 000 eurot.

„Tahtsime, et tekiks tervik ja saaks läbida suurt ringi. See tee oli väga halva kvaliteediga,“ ütles Urmas Kirtsi.

Tänu uuele kõnniteele on nüüd Kuusalus-Kiius võimalik läbida mitut ringi: Rihumägi-Kiiu-Rihumägi 5 kilomeetrit, Rihumägi-Kiiu-Kuusalu küla-Rihumägi 6,9 kilomeetrit või Rihumägi-Kuusalu küla-Rihumägi 2 km.

„Muidugi on mõnusam jalgrattaga maanteel sõita, aga tähtis on ka turvalisus. Sügisõhtutel pole maanteel ohutu, aga siin on mõnus 30 kilomeetrit läbi teha,“ lausus vallavanem.

Siiski pole tee rajatud eelkõige sportlasi, vaid lapsi silmas pidades.

„Võib ju küsida, et miks Kiiu-Kuusalu vahele veel üks kergliiklustee, Peterburi maantee ääres on ju. Tähtis on turvalisus, siiani käisid inimesed Vana-Narva maanteel autodega läbisegi,“ sõnas Urmas Kirtsi.

Ka spordikeskuse juhataja Kadri Idavain tõdes, et lasi oma lapsed varem Kuusalu külast ringiga kooli minna, et oleks turvalisem.

Urmas Kirtsi lausus veel: „Siin on 4000 elanikku – on tarbijaskond, tihe liiklus ja vajadus.“

Kiiu-Kuusalu kõnnitee ehitas Lemminkäinen Eesti AS, riik andis ehituseks 320 000 eurot, vald 80 000 eurot.

Eelmine artikkelKütuse vargus ettevõtte hoovil
Järgmine artikkelPõllumehed hindavad tänavust sügist väga raskeks