Kehras avati ŽANNA BOTVINKINA ja tehasetöötajate ausammas

2633
Ausambalt eemaldasid katte Tolram Group Eesti juht SONNY ASWANI, juhatuse esimees SAJEN ASWANI, Anija vallavanem ARVI KAROTAM ning Horizon Tselluloosi ja Paberi ASi juhatuse esimees BASHYAM KRISHNAN.

Tehase peakontori vastas pargis avatud ausambal on kiri „Austusega tehase juhile Žanna Botvinkinale ning Kehra tselluloosi- ja paberitööstuse töötajatele.”
Žanna Botvinkina oli aastatel 1988 kuni 2006 Kehra tselluloosi- ja paberitehase direktor, Horizoni juhatuse liige ja ettevõtte nõukogu liige. Ta oli hariduselt masinaehitusinsener ja tuli Kehrasse tööle 1974. aastal, enne seda töötas tselluloosi- ja paberitööstuses Tallinnas ja Kalingingradi piirkonnas. Tselluloosi- ja paberitööstuses töötasid ka tema vanemad. Žanna Botvinkina suri 2015. aasta augustis.
Esmaspäeval, 4. juulil avatud paberirulli kujutav ausammas ettevõtte kauaaegsele juhile Žanna Botvinkinale ning tehase endistele ja praegustele töötajatele asub pargis, mis on saanud uue ilme. Alates möödunud aasta lõpust on AS Horizon korrastanud kontorihoonest üle tee asuvat parki, kus endise võsastunud ala asemel on nüüd jalutusteed, valgustid, muru, istepingid, lillepeenrad ning avarus. Aastakümneid hooldamata parki palgati korrastama kohalik haljastus­ettevõtja Hannes Pikkel.
Mälestussamba kujundas skulptor Tiiu Kirsipuu, kelle loomingu hulka kuulub Oscar Wilde’i ja Eduard Vilde skulptuur Tartus.
Kehra mälestussamba avamisel rääkis Tolaram Group Eesti juht Sonny Aswani, et tema jaoks on samba avamine tähtis ja emotsionaalne päev: „Olin aastaid Žannaga väga lähedane. See märk on verstapost ettevõtte ajaloos.”

Paberirulli kujutava ausamba au­tor on TIIU KIRSIPUU.
Paberirulli kujutava ausamba au­tor on TIIU KIRSIPUU.

Ta ütles, et ettevõtte kontoris on seinal mälestustahvel neile, kes ohverdasid end selle nimel, et ettevõte toimiks ka sõjaajal: „Soovisin luua tehase juurde pargi ja panna sinna ausamba mälestuseks kõigile, kes on aidanud ettevõtet üles ehitada. Tean ja olen näinud, kui suure panuse on andnud ettevõtte endised ja praegused töötajad.”
Anija vallavanem Arvi Karotam meenutas 1990ndate aastate keskpaika: „Mäletan päeva, kui Sonny Aswani tuli Eestisse ja sain olla selle tunnistaja ja ka soovitaja, et Kehra tehas vajaks ülesehitamist. Tore on näha, et ettevõttel läheb hästi, töötajaid hinnatakse ja väärtustatakse.”
Vallavanem lisas, et Anija valla suurim väärtus on inimesed: „Olen seda alati arvanud ja ka välja öelnud, et meil on palju tublisid, keda on tunnustatud nii vallas, maakonnas kui kogu Eestis. Üheskoos tehtud töö on märk sellest, kui väga midagi tahame, siis me selle ka saavutame. Hea meel, et ka park on aastatega palju kenamaks muutunud.”
Kehra tehase Horizon personali administraator Irina Zubets lausus, et ausamaba avamine on eriline sündmus erilise inimese auks: „Kõik, kes on koos Žannaga töötanud, mäletavad, kui tähtis oli talle tehas ja selle töötajad. Mäletan neid raskeid aegu, kui ta süda valutas nende inimeste pärast, kes vaatasid lootusega meie tehase poole ja ootasid, millal hakkab suits korstnast välja tulema. Mäletan, kui tänulik oli ta Sonny Aswanile, kui esimene imeõhuke paber tuli masinast välja. See oli suur õnn kõigile.”
Ausamba avamisel esinesid Kehra rahvamuusikud Ülle Raua juhendamisel. Avamistseremooniale tulnutele oli kingituseks foto ausambast.
Horizoni juhatuse liige Aime-Kersti Kelder lausus tänusõnad ning juhtis tähelepanu, et kui kellelgi tekib soov ausammast puhastada, siis ainult veega: „Hoiame ka ise ausamabal pilku peal, kuid kui keegi tahab puhastada, siis kindlasti ei tohi kemikaalidega ausammast puhastama hakata.”

Eelmine artikkelLoksa haigla järsk lõpp
Järgmine artikkelPikavere mõis sai uue katuse