Kehras avati mälestustahvel kolonel LY LEHTMETSALE

2594
Tahvel asetati Põrgupõhja linnaossa Ameerika sõjaväearsti, kolonel LY LEHTMETSA lapsepõlvekodu seinale.

Tahvel asetati Põrgupõhja linnaossa Ameerika sõjaväearsti, kolonel LY LEHTMETSA lapsepõlvekodu seinale.

KELLI PÕLENDIK

Eestis teatakse Ly Lehtmetsa eelkõige raamatu „Kivid kõnelevad“ (Toronto, 2004) autorina. Raamatu pühendas ta Eestile ja tema vabaduse eest võitlejatele. Tegu on süstemaatilise kokkuvõttega Eesti mälestusmärkidest, mis austavad Eesti langenud sõdureid, ajalugu ja kultuuri. Raamatu lasi Ly Lehtmets oma kuludega trükkida tuhandes eksemplaris, pooled annetas Eesti koolidele ja raamatukogudele, Eestis läks neid müüki vähe. Ka avaldas Ly Lehtmets meditsiiniteemalisi artikleid väliseestlaste ajakirjas Triinu.
Ly Lehtmets sündis 18. augustil 1928. aastal  rongis, Sõjamäe raba piirkonnas, kui tema ema oli teel Kehrast Tallinna. 1944. aastal põgenes ta koos perega Eestist ning 1949. aastal jõudis Ameerika Ühendriikidesse, kus  2014. aasta 11. augustil suri.
Tema mälestusüritusel oli teisipäeval, 11. augustil kohal paarkümmend inimest, nende hulgas Anija vallavanem Arvi Karotam ning koduloo-uurijad Ants Miidla ja Anne Oruaas. Pärast kõnesid koguneti Kehra Sotsiaalkeskusesse, kus kõigil oli võimalus meenutada Ly Lehtmetsa elu ja tegemisi.
Ly Lehtmetsa raamatu koostamisel abistanud Kehra elanik Helmut Pikaru rääkis humoorikaid lugusid sellest, kuidas naine mööda Eestit ringi sõitis ja mälestusmärke otsis: „Kord olime Lavassaares ning püüdsime turbarabast leida Saksa sõjaväelaste kalmistut, mis olevat hiljuti korda tehtud. Kalmistust ei olnud ühtegi märki, lõpuks ütles meile üks juhuslikult vastu tulnud jahimees, et sakslased pole veel siia kalmistut taastama jõudnud ja me ei leiaks sealt muud kui mõne üksiku puuroika.“
Samuti meenutas ta, kuidas raamatu jaoks käidi ühte mälestuskivi otsimas mitu korda enne, kui tuli välja, et seda polnud veel üles pandud. Kolmandal korral läks siiski õnneks ja kivi sai ära nähtud.
Mälestustahvli avamise idee algataja Milvi Pikaru kõneles, et Ly Lehtmetsa kodumajas praegu elav perekond pole temaga seotud, kuid olid tahvli avamisega nõus: „Praegu elab seal vene keelt kõnelev pere. Läksime neile külla, rääkisime oma soovi ära, nad palusid mõtlemisaega. Samal õhtul võtsid  ühendust ja ütlesid, et on nõus. See oli meeldiv üllatus, sest arvasime, et ei soovi oma maja seinale neile täiesti võõra ja teisest rahvusest inimese mälestustahvlit.“
Koduloo-uurija Ants Miidla sõnul aitasid tahvli paigaldamisele kaasa mitu inimest. Tahvli valmistamist rahastas Anija vallavalitsus 40 euroga. Ants Miidla lisas, et koloneli munder, mida Ly Lehtmets mälestustahvlil oleval fotol kannab, on Eestis ning huvilistel on seda võimalik näha Lagedil Eesti Vabadusvõitluse Muuseumis.

Eelmine artikkelViimikud, Kabujalakesed ja Kadrel osalesid Europeadel
Järgmine artikkelRaasiku vallas uus ÜVKga liitumise eeskiri